Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Žít single: Co nás na tom láká?

Zdroj: Profimedia.cz

Počet žen, které žijí tzv. single, během posledních třiceti let vzrostl na dvojnásobek. Je to z nouze ctnost, anebo pohodlí?

Mezi ženami, které žijí bez partnera, jsou samozřejmě i ty, které po vztahu touží. Jen prostě nemají štěstí. Ať už jsou chronicky hledajícími, nebo jsou samy teprve krátkou dobou, jejich stav celkem věrohodně zachycuje filmová postava Bridget Jones.

Jako v Sexu ve městě

Do druhé kategorie žen ovšem patří ty, které žijí single zcela dobrovolně. Jejich postoj k životu je srovnatelný s hrdinkami seriálu Sex ve městě. Právě tyto ženy zvyšují procenta statistik. Baví je nezávislý životní styl, sexu mají dostatek a po lásce se jim nestýská.

Single bude brzy double

Jedná se o dočasný trend, který se teď prostě frčí, anebo jde o trvalý stav? Statistiky jasně nahrávají druhé možnosti. A předpokládá se, že počet lidí žijících single ještě vzroste. Jeden člověk v jednom bytě se v následujících dekádách stane sociálním trendem. Do roku 2026 takových domácností bude ještě o 70 % více.

Kafe.cz zjistilo:

Podle výzkumu, který provedli odborníci z univerzity v Michiganu, mají ženy žijící single mnohem více času pro sebe. Vdané ženy totiž stráví jen úklidem domácnosti o sedm hodin více!

Cameron a ty druhé

Výše zmíněný – mezi ženami velmi populární – seriál může sloužit jako inspirace. Stejně tak jí může být také životní styl celebrit. „Žiji sama, spoléhám se na sebe. Jsem v tom fakt dobrá, a navíc mě to těší,“ prohlásila například hollywoodská herečka Cameron Diaz.

Spoléhat se na partnera? Ani náhodou!

Důvody ale je třeba hledat jinde. Podle psychologů ženy prostě dospěly k přesvědčení, že spoléhání se na partnera není cestou ke štěstí. Trendem žijí hlavně vzdělané ženy z velkých měst, které mají dobře placenou a náročnou práci. Partnera jim v pohodě nahradí přátelé. Za třicet let se také výrazně změnilo společenské vnímání žen žijících single. Ubylo kritiky těch, které dobrovolně zůstaly bezdětné a neprovdané.

Spokojené i v šedesáti

Že samota děsí hlavně starší ženy? Omyl! Podle výsledku mezinárodního sociologického průzkumu jsou ženy kolem šedesátky, které žijí bez partnera, naopak velmi spokojené. Zastávají názor, že žijí zdravější a šťastnější život, než kdyby byly zadané.

Kafe.cz zjistilo: Názory žen

Milena, 31 let:
„Jsem bez přítele víc než rok. Nikdy jsem nebyla šťastnější. Odmítám být ve vztahu s někým, o kom vím, že není pro mě. Ano, má to i stinné stránky. Mí příbuzní se mě už milionkrát zeptali, kdy si najdu chlapa a konečně se usadím. Já to ale zatím neplánuji. Znám spoustu lidí, kteří žijí v páru, a vidím, jak jsou ve skutečnosti nešťastní a opuštění. Chlapa aktivně nehledám. Prostě to nechávám osudu. Čekám, až se objeví ten pravý, kvůli kterému si sednu na zadek. Jiný mi za to nestojí.“

Lída, 52 let:
„I když se na mě okolí dívalo divně, nikdy jsem se nechtěla vázat. Možná jsem trochu sobec, ale vím, že by mě omezovalo s někým trvale žít. Vztahů jsem měla dost, ale vždycky jsem dělala všecko proti tomu, aby žádný z nich netrval víc než rok. Děti jsem mít nikdy nechtěla, takže mi takový život vyhovoval. Dodnes bydlím sama, mám svůj klid a jsem spokojená.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Dělám si to sama. Bez chlapa

Máte pocit, že si »TO« sama uděláte prostě nejlépe? Není se zač stydět! Mnoho žen totiž prožilo svůj první orgasmus právě při autoerotice.

Akční letáky