Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Žijete s manipulátorem? Pozor na něj!

Zdroj: Profimedia.cz

Každý z nás čas od času sáhne k použití manipulativního chování, aby »dosáhl svého«. Nicméně je rozdíl být čistokrevným manipulátorem, či použít manipulaci jen občas.

Máte HO doma?

Šikovný rodilý manipulátor ve vás vyvolává neustále pocity viny za domnělá i skutečná pochybení. Má neuvěřitelnou schopnost ze sebe udělat oběť a objekt soucitu. Umí dobře hrát »na city«, třeba tím, že přehání závažnost svých nemocí nebo si stěžuje na naprosto nelidské pracovní podmínky. Velmi rád využívá morálních zásad druhých osob k tomu, aby naplnil své potřeby – rád se odvolává na solidaritu, lidskost, štědrost apod.

Překroutit, lhát, mlžit...

Manipulátoři zasívají nesváry a při interpretaci vašich výroků je šikovně překrucují. Často také lžou či různě mlží, aby se dozvěděli pravdu, kterou pak okoření svým smutkem, zklamáním a obratně vám ji vmetou do tváře. Manipulátoři se mají velmi rádi, bývají to narcističtí egoisté, těžce nesou, když se jejich blízcí kolem nich netočí jako planety kolem slunce.

S manipulátorem nezažijete nudu – alespoň, když vás bude »lovit«

Protože je manipulátor většinou zarytý »narcis«, rád na sebe ve společnosti přitahuje pozornost. Vábí svou vyvolenou nevšední originalitou, nebývalou schopností nečekaně překvapit darem či malou pozorností, svůdcovským šarmem a možná i jistou dávkou troufalosti.

Něco tady nehraje

Přestože budete oslněna jeho úžasným egem, již zpočátku vztahu vám možná ženská intuice napoví, že tu cosi nehraje. V takovém případě se snažte »hodit zpátečku«, pasujte se do role pozorovatele, vyčkávejte. Smutnou pravdou však zpravidla bývá, že nefalšovaného manipulátora poznáte až ve chvíli, kdy vás má jistou. Tedy například tehdy, kdy mu na radnici řeknete své »ano« nebo se k němu nastěhujete.

Stejně vás lapil?

Život s manipulátorem je nesmírně těžký a traumatizující. Partnerovi s manipulativním jednáním totiž časem začnou vadit vaši blízcí přátelé a možná i rodina, jednoduše každá osoba, která by ho jakýmkoliv způsobem mohla okrádat o část moci a vlivu, který nad vámi má.

Blízcí to poznají dříve

Vaši blízcí také totiž většinou daleko dříve než vy prohlédnou, s jakým »ptáčkem« mají tu čest. Váš drahý se pravděpodobně nebude ostýchat je neustále očerňovat. Možná však zvolí taktiku dvojí tváře, při návštěvě bude milý a okouzlující, za dveřmi vám naservíruje přednášku o naprosté nemožnosti vašich přátel či rodiny, načež vám vysvětlí, že si vás oni jednoznačně nezaslouží a že vám nesahají ani po kolena. Cílem jeho taktizování je oddělit vás, izolovat, mít vás jen a jen pro sebe.

Co dělat?

Tip Kafe.cz

Isabelle Nazare-Aga: Láska a manipulace

Autorka na mnoha konkrétních příbězích partnerských dvojic ukazuje různé způsoby systematické manipulace i to, jak se vyvíjí v různých fázích partnerského vztahu a jaké jsou její psychické, fyzické i sociální důsledky.

Máte v blízkosti manipulátora? Nebo máte dokonce tu »čest« s ním sdílet domácnost?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky