Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vztah není soutěž

Zdroj: Profimedia.cz

Asi není třeba nikterak polemizovat o tom, že kromě finanční a hospodářské krize trápí dnešní svět i krize rodiny a partnerských vztahů. Chcete vědět víc? Přečtěte si dnešní téma Vlasty.

Narůstající množství rozvodů, děti vychovávané svobodnými nebo rozvedenými rodiči, fyzická a psychická šikana, workholismus, závislosti, promiskuita, předčasné sexuální zkušenosti… To vše je jen část následků této krize. Rady, jak ji vyřešit, najdete zhusta v odborném i méně odborném tisku, slyšíte je na různých konferencích, v televizi, rádiu. Zdá se, že hodně lidí bere vztah jako soutěž, nikoli jako štěstí, které si má hýčkat. Jenže – jak toto štěstí vybudovat a udržet?

Právě vychází nová Vlasta - nejoblíbenější týdeník pro ženy

V novém čísle najdete:

  • Jolana Voldánová: Bez kostlivců ve skříni. Mluvit a mluvit, to já ráda
  • 18 nejlepších rad pro sexy hřívu
  • Vaše láska: Jak se milovat, aby to vydrželo
  • Hlídejte si peníze! Dneska se vyplatí ušetřit každou korunu. Poradíme vám, jak na to.
  • ... a mnoho dalších témat
  • Předplatné Vlasty

Vlasta č. 47

Buďte sehraná dvojka

Pod vlivem médií, obrácených hodnot a nové situace, ženské emancipace, se muži a ženy dostali do pozice, že tak trochu stojí proti sobě. Z mnoha jednotlivců vyzařuje velké zklamání, nedůvěra a skoro až nenávist k druhému pohlaví. Ta blokuje pozitivní pocity a naději do takové míry, že člověku hrozí, že zůstane opuštěný a sám, dokud nedokáže tyto pocity přehodnotit. Schopnost vytvořit se svým partnerem jeden tým, který bude táhnout za jeden provaz, je základem každého šťastného páru. Pokud se dva mají rádi, rozhodli se spolu kráčet životem a důvěřují si, mohou vytvořit sehranou dvojku, která bude úspěšně bojovat s nástrahami života. Podstatné je vybudovanou důvěru za žádných okolností nezklamat. Má-li totiž jeden z páru důvěru v toho druhého podkopanou, žije neustále ve stresu, slídí, podezřívá a tím ničí sebe i svého partnera. Důvěra musí být stoprocentní a na ní se pak dá stavět dále.

Láska k dětem

Ke krizi partnerských vztahů došlo i proto, že se z nich téměř vytratil pocit bezpodmínečné lásky. Pokud chceme zjistit, jaký je to pocit, stačí si uvědomit, jak milujeme své děti. I když nás neposlouchají, lžou nám, odmlouvají, provedou něco špatného, v našem srdci si je držíme pořád stejně silně a navždy. I kdybychom chtěli, nikdy je ze sebe nevyrveme. Jenže my nechceme, ba právě naopak – chceme jim dopřát to nejlepší; jejich úspěch je i naším, nelitujeme výdajů na ně ani času, podporujeme jejich vztahy s kamarády, respektujeme jejich volbu, i když nám není vždy po chuti, pomáháme jim… Prostě děláme všechno pro to, aby byly šťastné.

Milujte bez podmínek

Láska, vztah

Takhle nějak by to mělo fungovat i v páru. Milovat bez podmínek, za každých okolností, stejně silně a navždy. Když se časem vytratí romantická láska, zůstane ta zralá, se kterou se dá zestárnout. Zdá se vám to nesmyslné? Máte pocit, že v dnešním světě není bezpodmínečná láska možná, protože každý jenom kalkuluje, podvádí, nechává si pootevřená zadní vrátka a řídí se více rozumem než city? Možná máte pravdu, ale to jsme pak v začarovaném kruhu, ze kterého není úniku a v konečném důsledku budou lidé ve své podstatě i tak nešťastní. Kdo udělá první krok ke změně?

Poslouchejte a vyprávějte

Květina potřebuje vláhu, aby rostla, vztah potřebuje hodně energie a obětí, aby byl šťastný a harmonický. Nestačí „usnout na vavřínech“, když máte pocit, že prožíváte láskyplný vztah. Je třeba si ho i nadále pěstovat a udržovat. Nezapomínejte na otevřenou komunikaci, otevřené sdělování svých pocitů, zájem o partnera, aktivní naslouchání, ale i vyprávění. Nezapomínejte na „drobnosti“, na kterých tomu druhému záleží a podporujte ho v nich. Základem je ovšem snaha obou. Pokud se vám něco nelíbí, řekněte to partnerovi, ale tuto možnost nezneužívejte, jinak můžete pošlapat jeho ego.

Necouvejte před problémy

Jsou-li okolnosti příznivé, je snadné být k partnerovi milá a laskavá. Vaše láska ovšem prochází skutečnou zkouškou až tehdy, když narazíte na problémy. Pokud jste od sebe odloučení, v nemoci, v těžkých situacích, při nepřízni osudu. Tehdy je opora a láska toho druhého ještě potřebnější než jindy. Neutíkejte, necouvejte (uvědomte si, že tyto životní zkoušky jsou přirozené a dokonce nevyhnutelné) a bojujte. Nezapomínejte, že co vás nezabije, to vás posílí, tedy, že po každém trápení, které spolu prožijete, bude váš svazek zase o něco silnější než předtím.

Láska, vztah

Přečtěte si několik tipů, jak si postupně vybudovat partnerství, ve kterém budete oba šťastní.

Nikdo není dokonalý

Jako každý jiný člověk, i váš partner má určitě několik chyb. Možná nechává na toaletě zvednuté prkénko, možná je nedochvilný, možná mlaská u jídla. Pokud jde o tyto vcelku nezávadné vlastnosti, smiřte se s nimi a nesnažte se ho změnit. Věřte, že to vaše polovička ocení a také začne přehlížet vaše vlastní chyby.

Společně do budoucnosti

Nedělá vám problém společně plánovat budoucnost? Shodnete se na dovolené v zahraničí, ale i na koupi bytu nebo auta? Pokud ano, nejspíše vám společný vztah vyhovuje a vy v něm míníte zůstat i nadále.

Minulost hoďte za hlavu

Jste-li v současném vztahu šťastná, přestaňte myslet na časy minulé. Zadaným občas začne chybět jejich nezávislost z dob, když byli volní. Všechno hezké vyžaduje nějaké oběti, a tak raději na svobodu před partnerem nevzpomínejte, aby se necítil dotčený.

Na stejné vlně

Vy se chcete dívat na seriál, on raději na fotbal. Vy byste si ráda vyrazila s kamarádkami, on by šel rád do divadla. Nepřežil by bez masa, vy jste vegetariánka… Je možné, aby vám to klapalo? V dobrém vztahu nemusí mít oba partneři stejné záliby nebo vkus, neměli by ovšem být úplně odlišní. Řešením je najít si nové společné záliby a zajímavá témata na rozhovory. Protože pokud se naladíte na stejnou notu, bude se vám lépe žít.

Udržujte si přátele

Na začátku vztahu se vám přátelé možná nezdají příliš důležití, ale zanedlouho to může být jinak. Celý život nemůžete strávit zavření mezi čtyřmi stěnami a po určité době zatoužíte po společnosti. Tehdy uvítáte, jestliže jste si navzájem sympatičtí s jeho přáteli a on s vašimi. Na jaře a v létě je fajn, můžete-li s nimi zorganizovat třeba grilování nebo oslavy svátků.

Umíte spolu mluvit?

To je jedna z nejdůležitějších věcí v partnerství. Pokud dokážete poslouchat, jak to dnes váš muž „natřel“ kolegovi v tenisovém utkání, diskutovat s ním o nových filmech a on vám zase radí třeba v pracovních problémech, jste na dobré cestě k trvalému svazku. Je dost důležité, abyste byli vždy ochotní poslouchat toho druhého a pomáhat mu řešit problémy, i kdyby to byly maličkosti.

Pokaždé slunce nesvítí

Sklátila vás angína, ležíte bezmocně v posteli a vypadáte pod psa. Jeho to neodradí a snaží se vám všemožně pomoct. Uvaří vám čaj, zaběhne koupit léky, přinese deku. Jestli jste našla partnera, který na vás nezanevře, i když nejste stoprocentně upravená, vtipná a bezstarostná, držte se ho. Je velmi pravděpodobné, že je to ten pravý.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky