Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vyznáte se v kondomech?

Vyznáte se v kondomech?
Vyznáte se v kondomech?
Zdroj: shutterstock.com

V posledních letech je v České republice zaznamenán výrazný nárůst výskytu viru HIV. Zdá se, že naše pomyslná „bezpečná bublina“ pomalu praská. Kromě celibátu jsou jediným účinným opatřením kondomy. Možná ani netušíte, jaké nejrozličnější tvary a další specifika mohou mít. Přinášíme vám proto jejich přehled.

Podle velikosti

Stejně jako se liší naše nahá těla, liší se i naše chutě a potřeby. Běžně měří prezervativ po obvodu okolo 56 milimetrů. Lze pořídit o 20 % tenčí kondom, než je tomu standardně. Samozřejmě pořídíte i kondomy v extrémních velikostech, tedy od průměru 4,7 centimetrů (délka 16 cm) pro menší přirození, až do 6,9 centimetrů (délka 22,3 cm).

 • Kondomy extrémnějších velikostí cenově vyjdou od 10 korun za kus.

Chutné a voňavé

Prezervativy mohou mít nejrůznější barvy, příchutě a vůně. Od nejrůznějších ovocných třeba přes vanilkovou zmrzlinu po borůvkové muffiny. V tomto směru se výrobci předhánějí v originalitě.

 • Ceny jsou již od tří korun za kus.

Pro lepší zážitek

Některé výrobky poskytují oběma partnerům dráždivější zážitek díky rozmístění vroubků, vlnek a výstupků. Jiné chladí, nebo naopak hřejí.
 

 • Netradiční materiály pro měkčí pocit, případně extra tenké kondomy. Ceny jsou od 24 korun za kus.
 • Speciálně vyvinutý tvar s unikátně umístěnými výstupky a vroubky. Ceny se pohybují od 8 do 30 korun za kus podle výrobce a velikosti balení.
 • Hřejivý či chladivé varianty. Ceny jsou okolo 12 korun za kus.

Podívejte se na 10 nejprodávanějších „pomocníků při sexu“.

Prodloužené milování

K poměrně běžnému sexuálnímu problému patří předčasná ejakulace, se kterou by se muži neměli stydět obrátit na lékaře. Orgasmus ovšem mohou také oddálit díky kondomům, které obsahují benzokain, tedy látku, která způsobí krátkodobé místní znecitlivění.

 • Ceny od 12 korun za kus.

Netradiční kondomy

Vybírat můžete z kondomů, které ve tmě svítí, případně mají tvar srdce. Jiné jsou v designových obalech (např. ve tvaru medaile, fotbalového míče, tachometru nebo třeba s potiskem květin či motýlů), případně je kondom zabalený tak, že připomíná lízátko.

 • Ceny jsou různé, liší se podle výrobců, většinou se pohybují od osmi korun výš za kus.


Pokud vám dělá problémy nasazování běžných kondomů, můžete si vybrat takový, který má po stranách stahovací pásky. Je naprosto hygienický a nehrozí, že jej protrhnete nehtem.

 • Ceny od 8 korun za kus.

Veganské kondomy

Milovníci zvířat mohou volit kondomy, které neobsahují živočišné složky, ani nebyly testované na zvířatech. Navíc příchutě těchto kondomů pocházejí z přírodních ovocných extraktů a jsou v potravinářské kvalitě, nemusíte se tedy bát orálního sexu či alergických reakcí. Pro barvení kondomů se používají výtažky z rostlin či květin. Za 10 kusů zaplatíte okolo 200 korun.

Alergie na latex

Alergikům na latex se potěšení prodraží. Kondomy, které jsou vyrobené z jiných látek, vyjdou mnohem dráž než latexové.

 • Vyplatí se tak koupit větší balení. Například za deset kusů nelatexových kondomů zaplatíte od 160 korun.


Nelatexové jsou i tzv. ženské kondomy.

 • Ceny od 30 korun za kus.


Bez latexu bývají i extrémně tenké kondomy. Tloušťka 0,015 mm; běžné tenké latexové kondomy mají tloušťku od 0,05 do 0,07 mm.

 • Ceny od 30 korun za kus.

Pozor na datum spotřeby

Ať si vyberete jakýkoliv typ prezervativu, myslete na to, že jejich běžná trvanlivost je okolo pěti let a stejně jako u potravin musí být na balení uvedeno datum spotřeby.

Čtěte také: Oddělené ložnice: Důvody pro a proti nebo Ve dvou nebo ve třech?

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky