Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Všichni se ptají, kdy už budeme mít dítě

Měla byste se spíš ptát, jak se zařídíte, až bude hůř.

Milá Nino,

pokud Vašemu dopisu dobře rozumím, svůj problém stavíte tak, že jde o potíže se „zabedněností“ rodičů a prarodičů, kteří Vás nutí do mateřství. Žádáte radu, jak je odbýt a přimět, aby se o to, kdy a jestli budete mít dítě, přestali starat. Tak na to by byla rada jednoduchá: rozhádejte se s nimi (na čas) a budete mít pokoj (na čas); až se rozhodnete mít dítě a povijete ho, rádi na sváry zapomenou, protože existence toho malého je už nějak obměkčí.

Jenže já si myslím, že Váš problém není v tom, jak umlčet příbuzné. Je úplně někde jinde, i když si to třeba nepřipouštíte: jde o to, že svým životním stylem, kde je místo jen pro pozitivní věci, si možná připravujete pernou budoucnost.

Jenže já si myslím, že Váš problém není v tom, jak umlčet příbuzné.

Nedávno do této rubriky psala slečna Andrea, která měla trochu podobný „problém“ jako vy: všichni v okolí ji nutí, aby si konečně vzala svého přítele. Zmínil jsem rizika, která hrozí párům, jež jsou spolu tak dlouho, až jejich vztah přezraje, vyvane a ti dva zjistí, že na nový začátek s někým už jsou docela staří. Vylíčil jsem to Andree s trochou cynické nadsázky - a víte proč? Protože životní postoje typu „nikam nespěchej, bav se a cestuj, dokud to jde“ jsou mi v zásadě nesympatické. A Váš postoj, milá Nino, je podobný: buduj kariéru, užívej si života a všechno, co nabízí, ber plnými hrstmi.

Ovšemže vůbec nejde o to, jestli zrovna mně jsou podobné postoje sympatické, nebo ne. Ale zkuste si představit, co bude, až se ve Vašem životě začne něco měnit, cesta na vrchol se zlomí v cestu z kopce a vy na to nebudete připravená. Vaši příbuzní vědí, že tohle jednou přijde, připomínají Vám to, a přitom z jejich strany možná vůbec nejde o sobecký zájem mít vnoučata. Vy je neposloucháte, neboť se nechcete zabývat ničím negativním. Děsíte se „náročného krčku“, který je potřeba živit, máte hrůzu z toho, že Vás dítě připraví o kariéru. Naše prababičky by o tomhle „pozitivním“ smýšlení řekli, že je to rouhání strašlivé.

Děsíte se „náročného krčku“, který je potřeba živit, máte hrůzu z toho, že Vás dítě připraví o kariéru.

Shrnuto a podtrženo: Ptáte se, co máte dělat se svými příbuznými, kteří vám připomínají, že život nemá jenom příjemné stránky. Měla byste se spíš ptát, jak se zařídíte, až bude hůř.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Mobily ničí vztahy

Mobilní telefony, to je prokletí! Alespoň co se týče partnerských vztahů! Vždyť většina nevěr praskne právě díky mobilům. A je toho mnohem více...

Akční letáky