Po několika letech, strávených utíráním ublemcaných bradiček a pokakaných zadečků, stavěním věží z kostek a posedáváním kolem pískoviště se návrat do jakéhokoli zaměstnání musí jevit jako vstup do jámy lvové. Moc dobře to znám – i když ta moje mateřská byla, pravda, poněkud kratší. Proto jsem se pokusila sestavit pro vás manuál několika základních pravidel, která by vám měla pomoci první dny v práci přežít bez úhony. (Anebo prostě jen přežít.)

  1. Budete-li v práci po telefonu řešit jakékoli problémy, týkající se dítěte, jděte si raději zavolat na chodbu. Věty jako „Najdi v koši na prádlo ty růžové tepláčky,“ nebo „Ten Rákosníček musí být zapadlej za postelí mezi kostkama lega“ by vašim kolegům zněly jako z Marsu.
  2. Ať už vaše dítě tráví váš pracovní den ve školce, s chůvou nebo s babičkou, jistě jste ho svěřila do dobrých rukou. Takže se netrapte tím, jestli váš miláček náhodou netrpí. On netrpí. Trpíte tím jenom vy.
  3. Ještě předtím, než poprvé vkročíte do kanceláře, si zkuste zjistit, co se za dobu vaší nepřítomnosti ve vaší firmě a ve vašem oboru změnilo. Pracujete v pojišťovně, jak píšete, a odešla jste z práce ještě před povodněmi v roce 2002? Tak to máte nejspíš co dohánět. Zkuste tedy alespoň něco dohnat ještě před samotným nástupem.
  4. I když nekouříte, choďte s kolegy na cigaretu. Během několika takových pauz se zkratkovitě dozvíte spoustu informací, které by vám jinak zůstaly utajeny celá léta. Během mateřské dovolené se vám jistě často stávalo, že vaše oblečení bylo umatlané nejrůznějšími dětskými výměšky a fleky od dětské stravy. To by se po návratu do zaměstnání mělo změnit. Skvrna od krupicové kaše na černé halence vypadá neprofesionálně.
  5. I když nekouříte, choďte s kolegy na cigaretu. Během několika takových pauz se zkratkovitě dozvíte spoustu informací, které by vám jinak zůstaly utajeny celá léta.
  6. Vyhněte se zdlouhavému líčení roztomilých výroků a úchvatných výkonů, kterých se dopustilo vaše dítě. Vaši bezdětní kolegové to neocení. Stručně podaný, působivý detail, to ano. Například: „Náš Pepíček včera řekl sousedce: Ty stará komunistko.“ Dvacetiminutové vyprávění o tom, jak stará komunistka reagovala, už ne.
  7. Musíte-li odejít z práce dřív než ostatní, protože vyzvedáváte dítě ze školky, neříkejte jim omluvným hlasem, že musíte vyzvednout dítě ze školky. Oni vám také neříkají, že odcházejí dřív, protože jdou na masáž nebo na squash.
  8. Pokud to není nevyhnutelně nutné, nikdy si neberte dítě s sebou do práce. Osmdesát procent veškeré energie pak totiž budete věnovat tomu, aby dítě neobtěžovalo vaše kolegy a nenaštvalo šéfa. Na práci vám už nezbudou síly.