Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vracím se po mateřské do práce. A mám strach!

Nezblbla jste, právě naopak.

Milá Alice,

návrat do práce po delší době je určitě stresový zážitek. V kvalifikované práci obzvlášť. Nemůžete navázat tam, kde jste před pár lety přestala, a musíte se znovu zapracovávat.

Podobné úzkosti typicky zažívá většina žen po mateřské. Nevěří si, má stejně jako vy pocit, že doma zhloupla. Není to ovšem pravda.

Není vůbec žádný důvod, proč byste svou práci neměla zvládat, když jste předtím byla úspěšná. To znamená, že pracovní předpoklady máte dobré. A uvidíte, že někde v „hlubších vrstvách“ paměti máte uloženo spoustu zkušenosti, které se budou znovu vynořovat a usnadňovat vám učení nových věcí. Rozhodně to nebude tak těžké, jako učit se něco úplně znova. A mohu Vám zaručit, že vaše IQ za těch 6 let zcela jistě nepokleslo. Spíš naopak. Během mateřské dovolené jste se sice zdánlivě nic neučila, ve skutečnosti ale váš mozek pracoval na plné pecky, jenže jinak.

Není vůbec žádný důvod, proč byste svou práci neměla zvládat, když jste předtím byla úspěšná. To znamená, že pracovní předpoklady máte dobré.
Rozvíjela jste jiné asociační oblasti a to se teď ve vaší práci pozitivně projeví. Ženy ve vašem věku jsou totiž obvykle ve vrcholné formě: učí se ještě velmi snadno a k tomu mají zkušenosti a zdravý rozum, který „mladým vlkům“ často chybí.

Netvrdím, že začátky nemohou být trochu krušné. Chvíli se budete učit nové programy, zvykat si na nové lidi a postupy. Nikdo taky neočekává, že přijdete do práce a od prvního dne budete všechno umět. Zpočátku budete v „době hájení“, všichni budou počítat s tím, že se musíte znovu zapracovat. Využijte tuto dobu co nejvíc. Klidně připusťte, že spousta věcí je pro vás nová, nebojte se prát na radu.

Rozhodně se ale nestavte do role „Jsem jen matka po mateřské, které ujel vlak“. Máte za sebou několik let úspěšné kariéry a to by vám mělo dodávat základní pracovní sebevědomí. Připomínejte si to pokaždé, když poklesnete na duchu.

Rozhodně se ale nestavte do role „Jsem jen matka po mateřské, které ujel vlak“. Máte za sebou několik let úspěšné kariéry a to by vám mělo dodávat základní pracovní sebevědomí.
Odborných problémů v práci bych se proto na Vašem místě neobávala. Navíc zjistíte, že se vám za posledních 6 let změnily priority. Práce bude asi až na druhém místě, za dětmi. To vám také umožní, abyste si tolik nebrala eventuelní drobné pracovní potíže. Zaměstnané matky mají v tomhle výhodu i nevýhodu: musí tříštit pozornost mezi práci a děti, ale zároveň nevisí jen na kariéře, takže se nehroutí, když něco v práci není stoprocentní. Mají ještě jiné zájmy.

Problém vidím spíš v tom, jak sladíte práci a starost o 3 poměrně malé děti. Počítejte s tím, že to bude „záhul“ a zajistěte si předem maximální pomoc okolí – manžel, babičky apod. Máte-li tu možnost, najděte si placenou výpomoc, která např. bude děti vyzvedávat ze školky a školy, abyste se nemusela honit z práce jako šílená.

Máte teď před sebou poslední měsíc matřského volna, tak se netrapte dopředu starostmi a užijte si v klidu čas s dětmi. Držím vám palce.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


„Vyměnil“ vás za mobil?

Dřív jste byla jednička v jeho životě vy, dnes vás spolehlivě nahradil jeho mobil. Bez něj se prostě »nehne«. Dokonce chce prodat vaší chatu na…

Akční letáky