Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Uhodit ženu je normální, myslí si každý pátý muž

Zdroj: profimedia.cz

Správný chlapák nejde přece pro facku daleko! Asi se budete divit, ale spousta mužů se tímto heslem řídí i dnes. Každý pátý muž si myslí, že uhodit ženu je zcela běžné…

Nedávný příběh popové hvězdičky Rihanny, jíž její přítel Chris Brown ztloukl tak, že musela podstoupit plastiku obličeje, opět upozornil na téma domácího násilí. Možná vás trochu překvapí, jak se na něj dívají dnešní muži a kolik z nich je v podstatě schvaluje. A co víc! Mnohdy jejich názory kopírují i ženy! Britská vláda si na toto téma nechala udělat velký průzkum. A výsledky jsou šokující…

Facka? V pořádku!

Jeden z pěti dotázaných mužů uvedl, že je naprosto v pořádku, když dá své manželce či přítelkyni facku. Ještě více šokující jsou ovšem důvody fackování. Jako důvod k políčku muži nejčastěji uváděli, že si partnerka vzala do společnosti příliš sexy šaty. Čtrnáct procent by partnerku udeřilo i za to, že lidově řečeno »remcá«, a 10 % věří, že je v pořádku udeřit přítelkyni, která flirtuje s jiným mužem.

Za znásilnění si může sama!

Názor, že za znásilnění si žena může sama, protože neměla provokovat, zastává neuvěřitelných 50 % mužů! Podle nich je žena na vině stejně jako násilník, pokud hlasitě neřekla »ne«. Třetina dotázaných věří, že žena za znásilnění nese částečně vinu, pokud byla opilá. A čtvrtina se domnívá, že si oběť o znásilnění koledovala, pokud se oblékla příliš vyzývavě.

Kafe.cz zjistilo: Jaké jsou klíčové znaky domácího násilí?

  1. Opakování a dlouhodobost – z jednoho útoku jakéhokoli charakteru ještě nelze určit, zda jde o domácí násilí. Může to však být jeho začátek.
  2. Eskalace – od urážek se stupňuje k psychickému snižování lidské důstojnosti až k fyzickým útokům a závažným trestným činům ohrožujícím zdraví a život.
  3. Jasné a nezpochybnitelné rozdělení rolí osoby ohrožené a osoby násilné – domácí násilí nejsou vzájemná napadání, hádky, rvačky, spory, kde se role osoby násilné a osoby ohrožené střídají.
  4. Neveřejnost – probíhá zpravidla za zavřenými dveřmi bytu či domu, stranou společenské kontroly.

Aby skutek byl domácím násilím, musí být naplněny všechny čtyři znaky!

Kafe.cz zjistilo: Co na to ženy?

Nataša (42 let): „Třikrát jsem měla nůž na krku!“

„Nemůžu uvěřit, že by každý pátý muž udeřil svou manželku či přítelkyni za to, že si oblékla příliš sexy šaty do společnosti. Jsem v šoku, když lidé obviňují z domácího násilí jeho oběti. Nic nemůže ospravedlnit tento typ násilí! Můj partner ke mně začal být hrubý šest týdnů po seznámení. Trvalo mi 18 měsíců, než jsem si uvědomila vážnost situace. Manžel mě například skopnul ze schodů, když jsem čekala druhou dceru. Třikrát jsem měla nůž na krku. Mlátil mě, s chladnokrevným rozmyslem, vždy si dával pozor, aby to bylo na místech, která zakrývají šaty. Rozvedli jsme se po dvou letech. Manžel se ke mně nařízením soudu nesměl přibližovat. Dvakrát to porušil, teď má záznam. Když to shrnu – vzpomínky na ty drastické zážitky mě úplně rozhodily. Jsou dny, kdy si nemůžu vzpomenout ani na to, jak se jmenuju…“

Tip Kafe.cz: Co dělat v případě domácího násilí?

  • Svěřit se rodině či přátelům a vyhledat odbornou pomoc.
  • Zavolat na některou z linek důvěry, například na nepřetržitou DONA linku (tel.  251 51 13 13 , www.donalinka.cz)
  • V případě akutního nebezpečí zavolat policii ČR (158)

Informace na internetu:

  • www.domacinasili.cz
  • www.domacinasili.info

Zažila jste někdy domácí násilí?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky