Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Taryn Budd: Zemřela krátce před svatbou, ale pomoci dokázala i po smrti

Zásnuby byly krásným dnem.
Zásnuby byly krásným dnem.
Zdroj: Instagram
Zásnuby byly krásným dnem.

Neexistuje snad nic smutnějšího, než když zemře mladý člověk. Zvláště, když je to dívka pár týdnů před svou vlastní svatbou. Jak se ale říká, nic není černobílé a smrt mladičké Taryn Budd, která zemřela jen tři týdny před svou veselkou, měla i druhou světlou stránku. Pár jejích slov a jeden podpis totiž mnoho rodinám přineslo radost. Zachránila hned tři lidské životy. 

Taryn Budd se svým skoro manželem Nicholasem žila v malém bytě v Missouri v Texasu. Ráno 18. listopadu si šla dát koupel. Nevěděla ale, že má v mozku výduť a ta způsobila, že dívka měla mozkovou příhodu a ve vaně se začala topit. Její partner ji našel po více než dvaceti minutách bezvládnou a samozřejmě okamžitě zavolal záchranku. Ačkoli se Taryn podařilo rychle transportovat a připojit na přístroje, lékař konstatovali, že poškození jejího mozku je tak rozsáhlé, že není nejmenší šance, aby se z komatu probrala a neměla doživotní velmi vážné následky. Taryn sama navíc pár let zpět, čerstvě po dosažení plnoletosti, sama požádala o to, aby v případě její smrti, byly její orgány darovány. Rozhodnutí její rodiny bylo tedy ohromně bolestivé, ale rychlé a jasné. Odpojit Taryn od přístrojů a její orgány darovat. 

Ačkoli její smrt byla tragická, stalo se i pár pozitivních věcí. Její orgány totiž okamžitě našly nové "majitele" a zachránily nejen životy, ale celé rodiny. Její srdce dostal pětapadesátiletý otec dvou dětí, její játra a plíce putovaly do těla třicetileté ženy a její ledviny získala dvaatřicetiletá maminka dvouletého chlapce. Ačkoli tedy vyhasl život mladičké dívky, její orgány žijí dál v tělech lidí, které zachránila. Neuplyne den, kdy by na ni její rodina nemyslela. 

"Jsem na svou dceru moc pyšná. Chybí mi, ale zároveň vím, že její oběť umožnila žít dalším lidem. Je to poněkud hořkosladké a sama se v těchto pocitech nevyznám," nechala se slyšet její matka Stacie. "Je to vlastně zázrak, protože tito lidé už ani nedoufali, že se transplantace dočkají a dočkali. Díky mé dceři a jejímu nečekanému odchodu. Doufám, že jednoho dne najdu sílu se s těmi lidmi setkat tváří v tvář," uzavírá se vzpomínkou na svou dceru. 

Faktem je, že každý den zemře okolo dvaceti lidí při čekání na transplantaci orgánu. Aktuálně je jen ve Spojených státech vedeno 115 000 lidí, kteří čekají, až se pro ně "najde" nový orgán. Potažmo až zemře natolik mladý člověk s natolik funkčními orgány, že budou vhodné k transplantování. Stacie, Tarynina matka doufá, že příběh její dcery inspiruje lidi k tomu, aby se zapsali do registru dárců orgánů a v případě své smrti tak zachránili životy jiných. Z jednoho dárce lze zachránit až osm různých lidí. Odebírá se srdce, plíce, játra, ledviny, měkké tkáně, rohovka, krev a někdy i kosti. 

V České republice není nutné se do žádného registru zapisovat, zemřelý člověk je automaticky brán jako dobrovolný dárce. Podpis je potřeba pouze, pokud vysloveně nechcete být dobrovolným dárcem. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky