Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svatební přípravy: První kroky a kdo co platí

Zdroj: Profimedia.cz

Chystáte svatbu? Pak vám v našem svatebním seriálu, který právě začíná, poradíme, na co byste neměla zapomenout. Dnes se podíváme na to, co je třeba zařídit několik měsíců předem.

Květen je sice měsícem lásky, avšak svatby se v něm příliš nenosí. Všechno má na svědomí jedna stará pověra, která pochází pravděpodobně z 19. století a podle které sňatek uzavřený v tomto měsíci nepřináší štěstí – »Svatba v máji, nevěsta na máry«, říká se. A tak je květen spíše měsícem příprav na vytoužený den – většina svateb se totiž odehrává v červnu až v září.

Co musíte zařídit?

Pokud chystáte svatbu v letních měsících, pravděpodobně už jsou vaše přípravy v plném proudu. Necháváte všechno na poslední chvíli, anebo sňatek teprve plánujete? Pak se vám budou hodit naše tipy, co byste měla zařídit několik měsíců předem. Vše byste si měla rozmyslet i tehdy, chystáte-li se zadat organizaci svatby specializované agentuře.

Zdroj: Profimedia.cz

1. Forma a místo svatby

V první řadě byste se s partnerem měla dohodnout na formě a místě sňatku. Podle našich zákonů můžete uzavřít buď občanský, anebo církevní sňatek, které jsou si od roku 1992 rovnocenné. V obou případech je dobré domluvit si termín několik měsíců předem, a to na matrice, resp. na faře. Vdávat se dnes můžete prakticky kdekoli – na zámku, rozhledně, v přírodě, anebo třeba ve vzduchu. Počítejte ale s tím, že za sňatek na neobvyklých místech si připlatíte (1 000 Kč dáte na matrice, další výdaje budou za pronájmy apod.). Na vše se můžete informovat na matrice, kterou musíte v případě obou forem sňatků osobně navštívit s rodnými listy a občanskými průkazy nejpozději čtrnáct dní před konáním obřadu a podepsat nejrůznější formuláře.

2. Hosté a hostina

Rozmyslete si, jak velkou svatbu byste chtěla, kolik pozvěte hostů a kde byste ráda uspořádala hostinu. Přála byste si velkou svatbu? Pak počítejte s pořádnou investicí. Podle tradic by hostinu měli platit rodiče nevěsty, avšak dnes je obvyklé, že se na ni skládají rodiče obou stran. Místo konání svatební hostiny je dobré vybrat také s dostatečným předstihem a mějte na paměti, že to nemusí být vůbec jednoduché. Chcete si donést vlastní víno a cukroví? Ne všude vám to umožní, anebo po vás budou chtít poplatky… I na takové věci je třeba ptát se předem. Včas si také sestavte seznam hostů a spočítejte si, kolik bude třeba vyrobit svatebních oznámení. Zvažte také, zda bude třeba hostům zařídit ubytování.

Zdroj: Profimedia.cz

3. Svědci

S dostatečným předstihem byste měla vybrat a oslovit také svědky, a to jak vaše, tak ženicha. V době, kdy se dostavíte vyřídit formality na matriku, byste měla nahlásit jejich jména a rodná čísla.

4. Oblečení

Toužíte po krásných princeznovských šatech, které jste zahlédla v katalogu? Pak ani jejich výběr nenechávejte na poslední chvíli. Není totiž výjimkou, že šaty bývají zamluvené půl až tři čtvrtě roku dopředu. S dostatečných předstihem si proto obejděte svatební salony a pokud vás nějaké šaty okouzlí, rezervujte si je. Počítejte s tím, že budete muset složit padesátiprocentní nevratnou zálohu. Zbytek většinou zaplatíte při převzetí. Ceny zapůjčení svatebních šatů jsou různé, obvykle se pohybují od 3 do 20 000 Kč. Podle zvolených šatů je třeba vybrat i doplňky – závoj, korunku, boty apod. Také objednání vhodné obuvi může trvat pár týdnů, a tak včasné přípravy rozhodně nepodceňujte. S šaty nevěsty by měl ladit i oblek ženicha, který můžete také zapůjčit, anebo koupit nový.

Zdroj: Profimedia.cz

5. Prstýnky

Snubních prstenů je dnes takový výběr, že nebudete vědět, který dřív zvolit. V klidu si proto projděte obchody a zeptejte se, jak dlouho jejich objednání trvá. Rozmyslete si také, zda si na vnitřní stranu necháte vyrýt jména a datum obřadu.

6. Cukroví

Možná se vám to bude zdát malicherné, ale i otázku cukroví je třeba začít řešit včas. Pokud se jej totiž nechystá péct vaše maminka, babička či tchýně, měla byste si zjistit, kde si ho můžete objednat. Pokud se rozhodnete pro cukrárnu, není třeba vše řešit měsíce předem, stačit vám bude několik dní. Jestliže byste však chtěla domácí cukroví, je třeba domluvit se brzy, protože cukrářky mívají termíny zabrané dlouho předem. A svatba bez koláčků či dorty by určitě nebyla ono!

7. Předmanželská smlouva

Předem si rozmyslete, zda budete chtít před sňatkem uzavřít předmanželskou smlouvu. Pokud se pro ni nerozhodnete, počítejte s tím, že vše (až na výjimky, např. dědictví či dar), co během manželství vyděláte a koupíte, bude spadat do společného jmění manželů. Stejně to bude i s dluhy a pohledávkami!

Kafe.cz zjistilo: Kdo co podle tradic platí?

Nevěsta

 • Košili pro ženicha
 • Ubytování pro hosty, kteří přicestují

Ženich

 • Snubní prsteny
 • Své oblečení (kromě košile)
 • Svatební kytici
 • Rozlučku se svobodou

Rodiče nevěsty

 • Svatební hostinu (kromě pití)
 • Šaty pro nevěstu
 • Květinovou výzdobu
 • Dopravu
 • Svatební dort
 • Fotografa

Rodiče ženicha

 • Nápoje na svatební hostinu
 • Hudbu
 • Svatební cestu

V příštím dílu našeho seriálu se podíváme na to, na co je třeba myslet měsíc před svatbou!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky