Svatební přípravy III: Poslední týden před...

Do vaší svatby zbývá poslední týden. Co byste měla udělat, abyste na nic nezapomněla? Třeba vyzkoušet šaty, rozvézt výslužky, anebo se pořádně rozloučit se svobodou.

1. Zkouška šatů a účesu

Zhruba týdnem před vaším velkým dnem vás čeká zkouška svatebních šatů. V případě, že je potřeba, provedou se na nich drobné úpravy, aby vám padly jako ulité. Je potřeba mít s sebou boty, v nichž se budete vdávat, aby se mohla nastavit vhodná délka šatů. V salonu vám také na vyžádání půjčí závoj či korunku, které se chystáte mít na sobě, abyste mohla vyzkoušet vhodný účes. U kadeřnice, která vás bude česat, si máte možnost zvolit vhodnou variantu, abyste v den svatby nebyla nepříjemně překvapená. Pokud vás někdo bude líčit, měla byste absolvovat i zkoušku make-upu.

Kafe.cz zjistilo: Co by podle pověr měla mít nevěsta na sobě?

  • Něco nového, což je symbolem vstupu do nového života. Nejčastěji to bývají šaty (pokud je kupujete), nebo spodní prádlo či punčochy.
  • Něco starého. To z toho důvodu, aby nezapomínala na domov a rodiče. Nejčastěji to bývá šperk, kapesník apod. Posloužit vám mohou i ozdoby do vlasů či vlásenky.
  • Něco modrého. To proto, aby měla štěstí. Ale pozor, modré by neměly být šaty (údajně přinášejí modřiny). Nejčastěji to bývá podvazek, který je krásně schovaný a dostanete jej ve svatebních salonech. Podle tradic by jej měl ženich po půlnoci sundat – ovšem ne rukama, ale zuby!
  • Něco půjčeného. Zdánlivě nejjednodušší podmínka, pokud se půjčují šaty. Ale pozor, ty se nepočítají! Platí se za ně, a tak jde vlastně o pronájem. Půjčit se dají třeba ozdoby do vlasů, šperky, nebo kabelka.

2. Vyzvednutí snubních prstenů

Nejpozději týden před obřadem je třeba vyzvednout a vyzkoušet objednané snubní prsteny a dobře je uschovat. Můžete je svěřit svědkovi, abyste je ve svatební den určitě nenechala doma.

3. Výslužka

Několik dní před svatbou je pravá chvíle na to rozvézt výslužky. V tomto případě záleží na vás a na zvyku. Můžete je předat příbuzným a pozvat osobně na svatbu, nebo je naopak dovézt těm příbuzným a známým, které na hostinu nezvete. Svatební hosté je mohou také dostat až při odchodu z hostiny. Předem si nakupte malé bílé krabičky, anebo speciální se svatebními motivy, do nichž výslužky umístíte. V krabičkách by neměly chybět koláčky, můžete do nich dát i minizákusky, různé řezy apod. Zapomenout byste neměla na jmenovku a kousek myrty, které dáte vně krabičky.

4. Rozlučka se svobodou

Stalo se tradicí, že se před svatbou pořádá rozlučka se svobodou – a zvlášť pánové se na ni velmi těší. Vydatně totiž zapíjejí poslední dny své svobody s kamarády. Rozlučku pořádá zvlášť ženich i nevěsta a doporučuje se alespoň týden před svatbou, aby se oba stihli vzpamatovat a nešli rovnou do svatební síně.

Již příští týden se dozvíte, na co byste neměla zapomenout ve svůj svatební den!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky