Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svatební noc s tchyní aneb Jak se slaví svatby ve světě

Zdroj: shutterstock.com
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Některé svatby jsou podobné těm našim, jiné vzbuzují spíše smích či dokonce rozpaky. Nebo si umíte představit, že na vás při svatební noci dohlíží tchyně a tchánovi sháníte velrybí zub?

Svatební a předsvatební dary, to je veselá . Hlavně pro rodinu nevěsty, která od ženicha dostává rozmanité pozornosti. Zmiňovaný velrybí zub je povinný na Fidži. Mnohem užitečnější je čínský zvyk: tam snoubenec zasílá do domu vyvolené pečené sele.

Ovšem nepraktičtěji na to jdou v Súdánu: za to, že si muž odvede ženu, se musí revanšovat několika desítkami kusů dobytka. Dary se rovněž nepředávají jen bezprostředně před obřadem, ale mnohem dříve.

Zdroj: Shutterstock

Speciální podobu má na Jamajce (bývá z ovoce) a téměř ve všech zemích karibské oblasti obsahuje větší či menší množství rumu. Pokud se prostředí hostiny týká, v Austrálii i Tichomoří jsou hitem svatby na plážích, ve Francii obřady v rodinných zahradách, Turky lákají hotely s bazénem a Američané vyrážejí na malé ostrovy. Obecný světový trend jsou bufety, nikoli hostiny o mnoha chodech.

Složité námluvy

O postavení ženy v arabských zemích bylo napsáno hodně, ale méně se ví, co musí muž podstoupit, než se ožení. Předně nemůže svou manželku před zásnubami oficiálně vidět ani s ní hovořit. Pomáhá např. sestra, která mu pomocí zrcadel zpřístupní obraz třeba své kamarádky, jež je u ní zrovna na návštěvě.

Když muž zatouží sejít se s ní, nejde za dotyčnou, nýbrž za jejím otcem či nejstarším bratrem. První schůzka proběhne v domě nevěsty za přítomnosti obou rodičů.

@luxury_worldbrides @luxury_worldbrides Zdroj: Instagram

Žena pak vzkáže, zda se chce vídat dále. Pokud ano, pohlíží se na oba jako na zasnoubené a muž musí jako záruku čestných úmyslů zaplatit poplatek ve výši několikanásobku svého měsíčního platu. Jestliže během dalších schůzek (opět jen v domě rodičů) zjistí, že se mu dívka vlastně nelíbí, peníze propadají.

Odstoupí-li od vztahu slečna, její otec mladíkovi peníze vrátí. Snaha vyhnout se těmto rituálům a raději si na vyvolenou počkat před školou může vést ke ztrátě cti, zdraví a někdy i života. V arabském světě prostě platí Bez peněz na rande nelez.

Svatební noc pod kontrolou

První ráno po sňatku se u nás partneři probouzejí po svatební noci. Její průběh je zcela v jejich režii, což by jim asi záviděli Afričané. Tam je běžné, že si pod postel lehne nějaká zkušená starší žena, která novomanžele kontroluje, zda dojde k naplnění jejich povinností, a v případě problémů jim radí. Podobný zvyk platí v některých částech Kolumbie, kde tuto roli vykonává matka nevěsty. Opačný extrém mají v Bengálsku: první noc po obřadu dvojice spolu nespí v jedné místnosti.

V galerii najdete ty nejkrásnější pohádkové svatební šaty!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU