Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Svatba v roce 2020: Kolik bude stát a jaké jsou hlavní trendy letošního roku

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (46)

Svatby dostávají novou tvář. Už dávno přestaly být výsadní rodinnou záležitostí, kompromisem mezi tím, co přichystá matka nevěsty, a tím, co by si představovala matka ženicha. Jsou především takové, jaké chtějí mít budoucí manželé. A ti nápady nešetří.

V galerii najdete inspiraci v podobě svateb nevěst s modrou krví.

Není svatba v digitálním století přežitek? Jak vlastně dneska veselky vypadají? A na kolik vás vyjdou?

Snoubenci stárnou, do manželského svazku vstupují často až po třicítce, tedy ve věku, kdy už většinou slušně vydělávají, ale přitom ještě nemají vlastní rodinu. Svatba je tudíž ideální příležitost, jak zorganizovat něco velkolepého pouze podle vlastních představ. Dnes už na svatbě nepotkáte tolik vzdálených příbuzných, které novomanželé viděli dvakrát v životě. Je to víc párty pro nejbližší rodinu a kamarády, často vyladěná do sebemenších detailů. O to se nezřídka stará svatební agentka nebo, chcete-li, koordinátorka. Zařídí vše – od prstýnků, přes květinovou výzdobu barevně samozřejmě sladěnou s dortem, třeba až po odnos předem domluvených darů na pokoj novomanželů.

Svatební koordinátorky u nás fungují posledních asi sedm let,“ říká Nina Fukalová, která je jednou z prvních reprezentantek této profese u nás. „Když jsem začínala, dívali se na nás lidé s nedůvěrou. Dnes jsme samozřejmostí,“ dodává.

Zásadní změnou v současných svatbách je podle ní odsun sňatků z radnic a jejich přesun do speciálních areálů, které se na svatby specializují. Trendem je ale i svatba kdekoli jinde než na úřadě – na louce, v lese, na zámku… „Nedávno jsem například organizovala svatbu na Řípu, ale zažila jsem i tak netradiční svatbu, jako třeba na komíně. Musela jsem sehnat faráře, který by byl ochotný za snoubenci těch bezmála 100 metrů vylézt…

Podle Niny Fukalové dnes spousta lidí hledá inspiraci na internetu či jednoduše v amerických filmech a touží mít svatbu přesně takovou – na otevřeném zeleném prostoru, s bohatou výzdobou, transparenty. Jenže i když to pro koordinátorku není problém zorganizovat, výsledek nemusí vždy připomínat obrázek z amerického romantického filmu. „Představte si, že sedíte na louce, kde je 35 stupňů, padáte vedrem, kolem jídla a pití krouží mouchy a vosy, sem tam zafouká vítr, a je po nákladné dekoraci. Snažím se na to dopředu klienty upozorňovat, ale je pravda, že mnohdy mají svoji představu, kterou musím respektovat.“

FALEŠNÝ SVATEBČAN I ZÁSNUBY NA MÍRU

Podle Lucie Holé, pražské svatební koordinátorky, která se organizacím svateb věnuje už osm let, lze současné svatby rozdělit do několika základních skupin. Nejlevnější svatbu dnes pořídíte cca do 80 tisíc, přičemž se musíte uskromnit nejen co do místa oslavy. – Dýdžeje, fotografa či kameramana vám dělá kamarád a pití, jídlo i výzdobu si zajistíte z části sami. „Takovou svatbu pořídíte klidně za 70 tisíc a ještě pohostíte třeba i 50 lidí. S nároky, které dnešní lidé mají, však cena stále více stoupá,“ říká Lucie Holá. V rozpočtu kolem 150 tisíc mohou být zahrnuti profesionálnější dodavatelé, chcete-li investovat až 250 tisíc, můžete si pro svůj den D zvolit dobré místo v některém specializovaném areálu. Od 250 tisíc a někdy i mnohem výše už lze realizovat svatbu snů, ne nepodobnou těm z amerických filmů. Právě pro tyto svatby se už většinou vyplatí najmout si profesionální svatební agenturu.

Současná svatba opravdu již většinou ničím nepřipomíná svatby v duchu po staletí zakořeněných tradic. Nejen v Čechách.

Ačkoli se může zdát, že by svatby na Moravě mohly být tradičnější, globalizace postupně proniká i do tohoto odvětví a případné rozdíly se s každým dalším rokem uplynulým od sametové revoluce postupně smazávají,“ říká svatební agentka Mgr. Jana Kubáčová, věnující se organizaci svateb po celé republice, ale zejména na Moravě. „V posledních 14 letech, kdy se na svatbách pohybuji, rok od roku cítím, že nevěsty inklinují spíše k zahraničním trendům, ať už se to týká svatebních příprav, výzdob, módy nebo třeba zábavy. Obvyklé jsou spíše módní vlny. Tři až pět let zpátky byla každá druhá svatba laděná do fialové, dneska jsou zase v oblibě vintage svatby.“

Její agentura se vyznačuje mnohými specialitami. V nabídce služeb má například zajištění tzv. falešného svatebčana, vydávajícího se třeba za dávného spolužáka jednoho ze snoubenců a majícího bavit společnost. „Tahle služba je využívána zejména pro prarodiče či třeba hosty, kteří mluví cizím jazykem. Využívají ji snoubenci, kteří si uvědomují, že by se jejich hosté mohli díky svému věku nebo zmíněné jazykové bariéře či z jakýchkoli jiných důvodů na svatbě nudit. Podle popisu pak najdeme vhodného kandidáta, který je na svatbě coby host z druhé strany rodiny, přiměřeného věku a zájmů. Jeho úkolem je nenápadně po celý den dělat společnost tomu, pro koho byl najat.“ K unikátním službám patří i tzv. zásnuby na míru. Jsou určeny mužům toužícím překvapit originální žádostí o ruku, leč nejsou tak nápadití nebo jsou časově vytížení. „Zásnubami, na které jsem dodnes nejvíc pyšná, jsou ty, kdy český pár ve středu přiletěl z Anglie, kde žije, ve čtvrtek v pronajatých jeskyních požádal budoucí ženich budoucí nevěstu o ruku, v pátek proběhly předem naplánované přípravy a v sobotu svatba o více než 50 hostech.“

ŽENA PRINCEZNA, MUŽ PRINC

Co je další změnou, je skutečnost, jak moc věnují svatebním přípravám pozornost muži. Zatímco ženy chtěly být za princeznu ve svatební den vždy, zájem mužů o to, aby byli skutečně šik, stoupá až v poslední době.

Je patrné, že současní muži více dbají o svůj zevnějšek, výběr svatebního obleku si vyloženě užívají a přicházejí do našich salonů již s konkrétní představou,“ potvrzuje tento fakt Petra Koutná z oděvní firmy.

V případě konfekčního obleku stráví výběrem zhruba hodinu, u obleků na míru dvojnásobek, přičemž nás kvůli zkoušce navštíví opakovaně. Trend šití svatebních obleků na míru výrazně roste, i když nepřevažuje nad konfekcí.“ Petra Koutná pamatuje zákazníka, který měl mít svatbu v anglickém stylu, a šili mu tak žaket. Čas od času šijí na svatby i fraky. „Trochu extravagantní záležitostí pro svatbu, co si tak vzpomínám, byl květovaný oblek ve světle šedé barvě nebo oblek ve stylu uniformy. Jsme schopni ušít prakticky jakýkoli oblek, jaký si zákazník usmyslí, nabízíme stovky látek, včetně těch nejprestižnějších, jako je Loro Piana nebo Scabal. Standardně nabízíme speciální svatební kolekci obleků. Převažují ale obleky, které muži mohou dále unosit i na jiné příležitosti, třeba do práce. Zpravidla jsou to jednořadé obleky na dva knoflíky. Poslední dvě sezony jsou nejvíc žádané slim obleky modré barvy s knoflíky medové barvy a k tomu doladěné hnědé boty a hnědý opasek.“ Aby byl ženich skutečně dokonalý, nezřídka si nechá dát do vnitřku saka podšívku vystihující jeho zájmy či vyšít monogram, podpis, datum svatby či nějaký vzkaz. „Mezi absolutní současné vychytávky patří rozepínací funkční knoflíky na rukávech a přírodní knoflíky nahrazující ty plastové,“ říká Petra Koutná.

Víte, že..?

…ještě před několika desetiletími bylo svatebčany bráno v úvahu počasí? Slunečný den znamenal manželství spokojené, hodně sněhu bohatství, déšť a vítr trpký život.

…žádnou svatbu si nebylo možné představit bez profesionálního ceremoniáře, řečníka a vtipálka?

…před odchodem do kostela museli snoubenci pokleknout před rodiče, kteří jim dali požehnání?

   Nevěsta pak rodiče „odprosila“, políbila jim nohy a poděkovala za vychování.

3 nejnákladnější svatby světa

34 milionů dolarů Princ William a Kate Middleton – většina byla věnována na bezpečnost

66 milionů dolarů Vanisha Mittal a Amit Bhatia (dcera ocelářského magnáta Laksmiho Mittala) – svatba se konala v historickém zámku Veaux le Vicomte v Paříži, zásnubní obřad v paláci ve Versailles, ohňostroj na Eifellově věži

110 milionů dolarů Princ Charles a lady Diana – svatební šaty nevěsty byly pokryty 10 000 perlami.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky