Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slavné spisovatelky a sex. Němcová byla nevěrnice, Majerová nymfomanka

Autorka slavné Babičky střídala milence jako ponožky – velkou slabost měla pro mediky... Magdalena Dobromila Rettigová zase tvrdila, že by radši skočila do propasti, než by se znovu vdala. Co ještě vám ve škole neřekli?

Zdroj: ČTK

Sofie Podlipská (1830 – 1897)

Dceru provdala za svou lásku

Čím se nejvíce proslavila: patřila vedle Boženy Němcové a své sestry Karolíny Světlé mezi nejvýznamnější autorky své doby.

Kdyby scenáristům argentinských telenovel docházela inspirace, klidně by mohli „obšlehnout“ životní příběh české obrozenecké spisovatelky Sofie Podlipské. Jako vdova vychovávala děti sama a začala si platonický románek s mnohem mladším spisovatelem Jaroslavem Vrchlickým (vlastním jménem Emilem Frídou). To, co je dnes běžnou normou, v tehdejší společnosti vůbec nepřipadalo v úvahu – nemohli mít spolu reálný partnerský vztah. A tak za něj provdala svou dceru Ludmilu, všichni žili ve společné domácnosti. Tím ovšem začalo velké „psycho“. Spisovatelka Martina Bittnerová v knize „Spisovatelky a erós“ píše: „Sofiina náklonnost k Vrchlickému nadále trvala, vše mu velkoryse odpouštěla. Ludmiliny výtky na adresu muže proto nepadaly na úrodnou půdu. Matka se jim navíc do vztahu neustále pletla. Vrchlický si od ní vyzískal nálepku Pan nedotknutelný a běda, kdyby si na něj manželka, její dcera, chtěla stěžovat či na něj zvyšovat hlas.“

Co o ní nejspíš nevíte: Byla zdatnou překladatelkou z francouzštiny.

 

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU