Skrytá hrozba vztahů: Mužská hysterie! Zjistěte, jak labilní pány včas odhalit

Mužská hysterie existuje!
Mužská hysterie existuje!

Je něco horšího než hysterická žena? Ano, hysterický muž. Na první pohled sebevědomí seladoni jsou nevyčerpatelným zdrojem výčitek, obviňování a ponížení, které pohladí jejich ego.

S kým máte tu čest?

Ječí, dupe, neovladatelně křičí, chvěje se, trhá si vlasy. Pokud se řekne hysterie, všichni si automaticky představí ženu. Navzdory tomu, že jde o skutečnou neurotickou poruchu, bývá toto označení míněno spíše jako pohrdavá nadávka. Většina lidí je zároveň přesvědčena, že jde pouze o ženský problém a mužů se netýká. Hluboce se mýlí. Zasaženi jsme všichni, jen projevy se diametrálně liší.

Klame tělem


Psychologové už dávno vědí, že existuje i hysterie v mužském podání. Jen se lépe maskuje a představuje tak pro společnost, kolektiv nebo osobní vztahy mnohem větší riziko. Muž s hysterickými sklony se totiž opačnému pohlaví zdá zpočátku velmi přitažlivý. Odvážně vystupuje proti bezpráví, vždy a všude chrání své blízké, nenechá se zastrašit a vždy ví všechno lépe než ostatní. Ženy takové typy mužů vábí. Probouzí v nich totiž dojem, i když klamavý, že umí zajistit bezpečí a nabídnout hřejivou náruč.

Až čas ukáže, že muž trpící hysterií, či přesněji histriónskou poruchou osobnosti, má sice výraznou, ale také velmi mělkou a labilní psychiku. Je domýšlivý, náladový, afektovaný a ve skutečnosti má téměř nulové sebevědomí. Nejde mu o ostatní a ochranu slabých, ale jen o vlastní ego. Touží být vždy a všude středem pozornosti a přihlížející bere jen jako prostředek k posílení pocitu vlastní jedinečnosti. I proto se neustále se všemi dohaduje, ať už v restauraci, na úřadě, v práci nebo za volantem. A vůbec mu nevadí, že má občas z ostudy kabát. Hlavně, že to ostatním jaksepatří natřel a  ze smyšlené bitvy vyšel jako vítěz.

Bez možnosti úniku


Hysterik si chce hladit pošramocenou duši také v oblasti sexu. Má nutkání flirtovat a je v této oblasti skutečným mistrem. Vyhledává erotická dobrodružství a obvykle má potíže udržet dlouhodobý vztah. Pokud přece jen nějaký naváže, záhy se jeho teatrální reakce obrátí proti partnerce. Obvykle ji začne obviňovat, že mu nerozumí a nedostatečně ho podporuje. Výstupy jsou stále častější a intenzivnější. To partnerka většinou nerozdýchá a muž se místo lízání si ran pustí do dalšího milostného kolečka. Je takovým sexuálním štvancem.

Psychologové neumí s jistotou potvrdit, jak histriónská porucha vzniká. Existují nepodložené studie, které nachází souvislosti mezi hysterickou povahou a dětstvím nenaplněným pochopením a láskou. Ucelený je ale pohled na léčbu, která zahrnuje jen terapie. Ale i tak je výsledek nejistý.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky