Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Skrytá hrozba vztahů: Mužská hysterie! Zjistěte, jak labilní pány včas odhalit

Mužská hysterie existuje!
Mužská hysterie existuje!
Zdroj: Profimedia.cz
Mužská hysterie existuje!

Je něco horšího než hysterická žena? Ano, hysterický muž. Na první pohled sebevědomí seladoni jsou nevyčerpatelným zdrojem výčitek, obviňování a ponížení, které pohladí jejich ego.

S kým máte tu čest?

Ječí, dupe, neovladatelně křičí, chvěje se, trhá si vlasy. Pokud se řekne hysterie, všichni si automaticky představí ženu. Navzdory tomu, že jde o skutečnou neurotickou poruchu, bývá toto označení míněno spíše jako pohrdavá nadávka. Většina lidí je zároveň přesvědčena, že jde pouze o ženský problém a mužů se netýká. Hluboce se mýlí. Zasaženi jsme všichni, jen projevy se diametrálně liší.

Klame tělem


Psychologové už dávno vědí, že existuje i hysterie v mužském podání. Jen se lépe maskuje a představuje tak pro společnost, kolektiv nebo osobní vztahy mnohem větší riziko. Muž s hysterickými sklony se totiž opačnému pohlaví zdá zpočátku velmi přitažlivý. Odvážně vystupuje proti bezpráví, vždy a všude chrání své blízké, nenechá se zastrašit a vždy ví všechno lépe než ostatní. Ženy takové typy mužů vábí. Probouzí v nich totiž dojem, i když klamavý, že umí zajistit bezpečí a nabídnout hřejivou náruč.

Až čas ukáže, že muž trpící hysterií, či přesněji histriónskou poruchou osobnosti, má sice výraznou, ale také velmi mělkou a labilní psychiku. Je domýšlivý, náladový, afektovaný a ve skutečnosti má téměř nulové sebevědomí. Nejde mu o ostatní a ochranu slabých, ale jen o vlastní ego. Touží být vždy a všude středem pozornosti a přihlížející bere jen jako prostředek k posílení pocitu vlastní jedinečnosti. I proto se neustále se všemi dohaduje, ať už v restauraci, na úřadě, v práci nebo za volantem. A vůbec mu nevadí, že má občas z ostudy kabát. Hlavně, že to ostatním jaksepatří natřel a  ze smyšlené bitvy vyšel jako vítěz.

Bez možnosti úniku


Hysterik si chce hladit pošramocenou duši také v oblasti sexu. Má nutkání flirtovat a je v této oblasti skutečným mistrem. Vyhledává erotická dobrodružství a obvykle má potíže udržet dlouhodobý vztah. Pokud přece jen nějaký naváže, záhy se jeho teatrální reakce obrátí proti partnerce. Obvykle ji začne obviňovat, že mu nerozumí a nedostatečně ho podporuje. Výstupy jsou stále častější a intenzivnější. To partnerka většinou nerozdýchá a muž se místo lízání si ran pustí do dalšího milostného kolečka. Je takovým sexuálním štvancem.

Psychologové neumí s jistotou potvrdit, jak histriónská porucha vzniká. Existují nepodložené studie, které nachází souvislosti mezi hysterickou povahou a dětstvím nenaplněným pochopením a láskou. Ucelený je ale pohled na léčbu, která zahrnuje jen terapie. Ale i tak je výsledek nejistý.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky