Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Moudra našich předků: Šílenci a vážně nemocní by se neměli ženit

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (25)

Čistá láska je ke vzniku manželství podstatná, nikoli však jediná podmínka. Alespoň před 100 lety tomu tak bylo. Stejně důležité bylo třeba stáří partnera, jeho předcházející život, způsobilost pohlavních ústrojů a také původ, jemuž se nyní budeme blíže věnovat.

Původ nebyl klíčový ani tak z hlediska urozenosti, ale kvůli zdraví. „Mnoho jest nemocí, které dědí se z rodičů na dítky a dítky dítek," upozorňuje autor knihy z roku 1920 Žena, její krása a život pohlavní. Zároveň varuje před dalším nebezpečím dědičných chorob: „Někdy ušetří jedno pokolení, ale hned při druhém vystupuje znova. Okolnost, že dědeček a babička podlehli nemoci podobné, otec a matka jí však ušetřeni byli, nemluví tedy nijak ve prospěch kandidáta ženitby."

Pokud tehdy někdo věděl, že je nositelem dědičné choroby, měl být svědomitý a neměl vůbec vstupovat do manželství. Alespoň k tomu nabádala kniha: „Kdo tedy ví, že jeho přímí předkové trpěli podobným neduhem, zanech ženění, nedostalo-li se ti plného ujištění zkušeného lékaře, že ani pro tebe, ani pro tvé potomky není nutno se obávati návratu dotyčného rodinného neštěstí."

Autor knihy také hned připojil seznam nebezpečných chorob, které se dle tehdejšího názoru dědily a jejichž nositelé se měli vyvarovat sňatku. Patřila tam tuberkulóza, syfilis, rakovina, šílenství a nervové choroby. Dnes víme, že většina těchto onemocnění dědičná není.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky