Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Už naši předkové v tom měli jasno: Neplodné jsou zvláště otylé ženy

Na sex se počátkem 20. století nahlíželo zcela jinak než dnes.
Na sex se počátkem 20. století nahlíželo zcela jinak než dnes.
Zdroj: archiv
Na sex se počátkem 20. století nahlíželo zcela jinak než dnes.

Už v literatuře staré sto let se spekulovalo o příčinách neplodnosti. Samozřejmě pouze ženské, protože muži byli podle názoru z roku 1920 všichni plodní, tedy pokud za sebou neměli nějaký vážný úraz.

Jako první příčina ženské neplodnosti je uváděna panenská blána. Tehdy se předpokládalo, že každá novomanželka je panna a řadě párů mohlo trvat dlouhou dobu, než docílily odstranění této překážky. Byly známy i případy, kdy blána byla natolik pružná, že umožňovala běžnou soulož, ovšem v početí bránila.

Další příčinou nemožnosti otěhotnění je přílišná tělesná hmotnost: „Výživa příliš dobrá, spojená se životem přepychovým, může nezřídka býti příčinou neplodnosti. Ztučnění a přílišná tělnatost znamenají přílišné ukládání tuku kolem vaječníků, čímž pravidelné odměšování vajíček jest znemožněno."

Dítě prý nemohla mít ani většina těch, které při milování nepociťovaly žádnou zvláštní rozkoš. „Jest ovšem nutno dodati, že známy jsou případy, kdy i bez pohlavní rozkoše žena povila dítě," varuje kniha.

Další překážkou v otěhotnění bylo nedostatečné zvlhčení pochvy při styku, takže spermie neměly v čem „plavat", a nedostaly se k vajíčku. Autor spisu si ale tady věděl rady: „Vyměšuje-li se příliš málo hlenu, doporučuje se vystřikování rodidel teplou vodou, aby se docílilo hbitějšího pohybu vláken semenných."

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky