Diskutujte: Co si myslíte o odborném názoru Šárky Vávrové? Narušila exekuce vztahy ve vaší rodině?

Pokud u vás doma zazvoní exekutor a začne zabavovat váš majetek, nastává obrovský psychický šok. Teprve postupně vám dojde, co se přesně stalo, a přichází hlavní reakce psychiky. Zvedne se adrenalin – hormon stresové reakce, vyvolávající pocit „útok nebo útěk“ (fight or flight), a člověk se stává agresivním. S tím přichází i určitá obrana a vysvětlování, které je ve většině případů zbytečné. Exekutor má zajistit majetek a vysvětlení ho v uvedenou chvíli již nezajímá.
Další porce psychické zátěže se dostaví, když exekutor odejde. Náhle je před vámi situace složitá k řešení i k vysvětlování nejbližším. Do mzdového oddělení vašeho zaměstnavatele může přijít příkaz k obstavení platu... To všechno v součtu znamená jediné: Stres.

Přečtěte si komentáře psycholožky a koučky Šárky Vávrové na vaše názory u článku
První pomoc při exekuci

Nika - zkušenost s exekucí
Ke mně do pronajatýho bytu jednou přišla exekuce. Ale ne na mě, ale na majitele bytu, bohužel mi to v první chvíli nepomohlo a zabavili mi televizi, hi-fi, všechny dražší spotřebiče, PC, prostě na co přišli. A měla jsem docela problémy, aby mi to vrátili zpátky, protože od všeho jsem účtenky už neměla, abych dokázala, že je to můj majetek.

Názor psycholožky:
Po zabavení majetku přichází fáze řešení a tato fáze je spojená s depresí, která může být dlouhodobější, dle možností vyřešení exekuce. Pokud nenaleznete řešení, jak do určité lhůty sehnat obnos, který by zaplatil zabavené předměty, může se deprese stát dlouhodobou a následně se může psychický stav zhoršovat. V případech, kdy člověk nemá o svém dluhu žádné tušení, může dojít i k psychickému zhroucení, jak je uvedeno v příběhu nebo ve vašich komentářích (Eliška, Tereza, Sandra).

Eliška - účty manželů
Nejhorší jsou v tomhle účty manželů. Protože jakmile jeden v manžetsví udělá dluhy, bohužel to odnáší i ten druhý. Takže i kdyby měl vlastní účet, stejně mu na něj vlezou. Stalo se to mým rodičům. Taťka dlužil, nezaplatil nějakou půjičku a už měli exekuci na účtu.

Tereza
Odhlásit ho můžete, jen pokud není majitel bytu... Šlo by to třeba v tom případě (Dave) toho syna gamblera, kvůli kterému zabavili exekutoři majetek jeho rodičů... Tomu bych to zřejmě udělala, aby se dostal na dno, od kterého se může odrazit... a hlavně sám... aby na to dno nestáhl celou rodinu...

Sandra
Nejhorší je, že vás klidně může zadlužit někdo blízký, někdo z rodiny - třeba rodiče nebo manžel a to pak neuděláte nic.

Dave
Můj brácha propadl automatům a to pak bylo doma veselo. Exekutoři samozřejmě přijdou na místo trvalého bydliště a kdyby vždycky naši nesrovnali dlužnou částku, kterou si na bedny půjčoval, tak by nám taky odnesli všechno. Naštěstí už to má za sebou a vede normální život bez dluhu.

Názor psycholožky:
Další fáze je nastolení pocitu smíření s daným okamžikem. Je nutné zachovat, co možná nejdříve, chladnou hlavu a nepropadat pocitům paniky. Vždy se najde nějaké řešení. Pokud začneme co možná nejdříve jednat a obrátíme se na příslušné orgány (pokud je exekuce neoprávněná), případně se pokusíme sehnat dlužnou částku, tím zabráníme prohlubování psychického traumatu. Pokud se psychický stav nezlepší, je nejvhodnějším řešením navštívit odborníka (psychologa, psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta).

Více informací najdete na www.sarkavavrova.cz