S přítelem jsme spolu začali chodit krátce po střední škole. Po šesti letech vztahu jsme se spolu domluvili, že tradiční vztah nejspíš není nic pro nás – vstoupili jsme do nové etapy, kdy jsme se náš vztah rozhodli brát jako otevřený a spát s jinými partnery. Toto rozhodnutí se zrodilo ze společné víry ve svobodu lidského ducha a přiznejme si, že i z nudy a zevšednění. Vydali jsme se na pro nás neprobádané území, kde jsme hledali sexuální štěstí za hranicemi tradiční monogamie. Zdálo se to jako vzrušující možnost, dveře k neprozkoumaným možnostem, které toho tolik nabízely…

Jenže jsem nakonec díky našemu otevřenému vztahu potkala ženu, jejíž přítomnost rozpalovala mou duši - Petru*. Našla jsem v ní skutečnou spřízněnou duši, milenku a důvěrnici. Partnerku, která mi vyhovovala víc než můj partner. A s kterou jsem už nikoho dalšího nepotřebovala. Naše souznění bylo neodolatelné jako rozkvetlá květina, každý okvětní lístek se rozvíjel v souladu s našimi touhami. Společné chvíle jsme vždy naplňovaly hlubokým pocitem intimity, zranitelnosti a nepopsatelné radosti.

K monogamii mě dovedla pravá láska

Petra věděla, jak to máme s partnerem, a nic proti tomu neměla. Ostatně sama byla fanynkou volných vztahů a monogamii vždy označovala za iracionální církevní konstrukt. Postupem času ale dynamika našeho otevřeného vztahu začala odhalovat své složitosti. Uprostřed vší té svobody a objevování ve mně zakořenila touha po exkluzivitě. Zjistila jsem, že toužím být jen s Petrou. Že už se nechci dál bezcílně bloumat labyrintem složitostí otevřeného vztahu. Sama sebe jsem překvapila tím, že ve skutečnosti toužím přijmout jednoduchost oddaného svazku.

Partnerovi už jsem své rozhodnutí oznámila. A přijal ho s klidem jako kterékoli jiné mé rozhodnutí. S Petrou jsme spolu začaly bydlet. Ale přestože se tím splnily moje sny, jsem občas plná nejistoty. Bojím se, že se Petře bude stýskat po volnosti. Že možná i mě časem bude chybět nezávazný život a sex s kýmkoli bez výčitek. Už se totiž ukazuje, že soužití s jedním člověkem a s tím spojená exkluzivita v posteli je spojená s výrazně větším napětím, než jsem zažívala v předchozím vztahu.

Přesto všechno doufám, že s Petrou spolu vydržíme. Nikoho jiného než jí bych už totiž vedle sebe mít nechtěla, i když se někdy hádáme a umí to s ní být těžké.

*Jména byla změněna z důvodu zachování soukromí.

Související články