Jak zachránit vztah, který narušil čtyřnohý miláček, se dozvíte v galerii.

Uvažovali jsme o větším psu, který by byl dobrým hlídačem, protože žijeme v odlehlé části vesnice. Mně se zamlouval německý ovčák, dá se dobře vycvičit, jenže manželka se zhlédla v bernardýnovi.

Navzdory mým výhradám přinesla domů huňatou kouli. Pravda, roztomilou, dokud byla malá. Manželka studovala vývoj a krmení štěněte, vybírala tu nejlepší – a nejdražší – stravu, ale ze štěněte byl brzy hafan, který se rozhodl, že pánem v domácnosti bude on.

Není to zlý pes. Dokonce nás má rád. Když ráno odcházím do práce, radostně mi oslintá obličej a celé oblečení, ale copak můžete jít do práce v takovém obleku? Manželka přišla s nápadem, abych se převlékal v autě. Koupila mi takové plastové pouzdro na oblek se zipem. „Můžeš mít oblek v autě, aniž by se pomačkal,“ hlaholila radostně. Navrhl jsem, že bernardýnovi postavím na zahradě boudu. Pohodlnou a rozměrnou. Leč žena nesouhlasila. „Bude bydlet s námi v domě!“ pronesla rezolutně.

„S kým bych si povídala, když jsi v práci?“ Když jsem podotkl, zda už zvládla základy bernardýnštiny, označila mne za cynika, který nemá rád zvířata. Nemohu říct, že bych našeho Arnyho, tak se bernardýn jmenuje, neměl rád. Ale když začal spát v naší posteli, opravdu jsem se rozčílil. „Ten pes smrdí! Poslintá celou postel! Má v kuchyni pelech, tak proč nemůže spát tam?“ Ale žena namítla, že je mu u ledničky smutno. Chce být s námi a cítit lidské teplo.

Kvůli Arnymu vzal za své i náš sexuální život. Copak se můžete milovat se ženou, když s vámi sdílí postel huňatá obluda, která se nota bene tváří tak, že by se milostných hrátek s chutí zúčastnila?!

Žena nakonec couvla, jednou dvakrát týdně by Arny mohl spát v pelechu v kuchyni. Jenže on nechce! Kňučí a škrábe na dveře tak intenzivně, že mě touhy přejdou. Čert ví, jak to dopadne. Rozvést se kvůli psovi mi přece jen přijde trochu přes čáru.

Rudolf, Chrudimsko

Odborník radí

PhDr. Petr Šmolka

Milý Rudolfe, nelze sice vyloučit, že se rozvedete, určitě to však nebude kvůli Arnymu. Spíš právě naopak. Umím si celkem živě představit reakci vaší manželky – „Ty ses dočista zbláznil, to přece nemůžeme Arnymu udělat. Má nás oba tak rád!“ Pokud je něco „přes čáru“, pak hlavně prostor, který si dokázala ta vaše potvora vydobýt. Aby nedošlo k mýlce – potvorou mám na mysli vaše psisko.

Vaše žena má nepochybně své důvody, proč se na ně tak upnula. Po odchodu dětí z domova se potkala s pocity prázdnoty a nedostatku emoční odezvy. Domácí mazlíček pak slouží jako náhražka vztahů a zároveň i jako náplň pro trávení přebytku volného času. Cestou ke změně by mohlo být hledání odpovědí na otázky, co jiného by mohlo vaši paní zaujmout, čemu by se ráda věnovala a s kým by se chtěla více kontaktovat? K žádoucímu výsledku nepovedou racionální argumenty nebo neuvážená ultimáta. Co zkusit terapii šokem? Jak by se asi vaše žena tvářila, kdybyste chodil spát do pejskova pelíšku, případně na zahradu do jeho boudy? Možná by to byla účinnější i důstojnější cesta, než to převlékání v autě.