Jana: Manžel je hodný, pracovitý, má nás rád, přesto musím požádat o rozvod

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (12)

Jsem šest let vdaná a máme s manželem dvě báječné děti. Pětiletou Adélku a dvouletého Jirku. Manžel je hodný, pracovitý, má nás rád. Jenže...

Alkoholika můžete poznat velice snadno! Stačí vědět, jak na to, návod najdete v galerii. 

Už když jsme spolu chodili, věděla jsem, že se rád napije a že nezná míru. Jednou týdně se namazal tak, že se ani neudržel na nohou.

A kdyby to bylo jenom pivo. Jeho „nejlepší kamarád“ byl tvrdý alkohol, vodka, rum, byl schopen vypít za večer celou láhev vodky. Pak následovala období pokání, tvrdého se třeba měsíc ani nedotkl.

Na svatbě přísahal, že je to jeho poslední pijatika. Svatba je událost, a ta se přece bez alkoholu neobejde. Nepít pak vydržel dva týdny.

Doufala jsem, že se s alkoholem rozloučí, až se nám narodí děti. Narození dcery zapíjel týden, mohl si to dovolit, měl dovolenou. Byla jsem hrozně naštvaná a i s malou jsem utekla k rodičům. Přijel si pro nás pokorný, v očích slzy, v ruce kytici růží. Klečel přede mnou a přísahal, že se už flašky ani nedotkne.

Vrátila jsem se. Nějaký čas sekal dobrotu, dal si maximálně pivo. Pak jsem otěhotněla s Jirkou, v té době taky nepil, ale sotva se syn narodil, namazal se a všechno začalo znova. Přemlouvala jsem manžela, aby se šel léčit. Ale on že ne, má to prý pod kontrolou, přestane sám, vždyť už několikrát přestal. Má vůli, zvládne to!

Ale pak se stalo něco, co mě úplně odrovnalo. Jela jsem za rodiči a nechala manžela doma s dětmi. Po návratu to se mnou málem seklo. Manžel ležel na gauči opilý jako Dán, všude nepořádek, po zemi se plazil hladový a špinavý Jirka a „hlídala“ ho uplakaná Adélka.

Ztropila jsem hroznou scénu. Byl vyděšený, ale vůbec nic si nepamatoval! Přísahá, že tentokrát opravdu přestane pít. Mám ho ráda, vím, že naše děti miluje, že – když nepije – je skvělý táta, ale i tak… Mám se s ním rozvést?

Jana, Tachov

NÁZOR PSYCHOLOGA

Tereza Lokajíčková

Psychologové, včetně manželských poradců, neradi doporučují klientům a pacientům jakákoli ultimáta. Je zde však jedna výjimka. Takže, milá Jano, už by bylo načase dát manželovi na vybranou: buď léčba, nebo rozvod. Pod podmínkou, že se už nenecháte „opít rohlíkem“.

Tu hrozbu byste měla splnit. Váš manžel je těžce závislý alkoholik. I ten sice dokáže nějakou dobu abstinovat, když však už začne, tak neumí přestat. Fatálním omylem manželek alkoholiků je představa, že jej vyléčí její láska a teplé večeře, případně narození dětí. Alkoholika nevyléčí ani sebevětší láska, ani sebeteplejší večeře.

Janin manžel se své závislosti už sám nezbaví. Občas je to docela fajn táta, přesto představuje pro jejich děti značné riziko. Když v ničem jiném, tak v tom, jaký jim poskytuje životní vzor. On skutečně není zlý nebo bezcharakterní, on je pouze nemocný. Dokonce tak vážně nemocný, že se bez léčby neuzdraví.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky