Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Příběh Ilony: „Partner hraje automaty. Prohraje všechny peníze!“

Příběh Ilony: „Partner hraje automaty. Prohraje všechny peníze!“
Příběh Ilony: „Partner hraje automaty. Prohraje všechny peníze!“
Zdroj: Thinkstock

Na automatech je závislých víc lidí, než by se mohlo zdát. Nedokážou se kontrolovat, mohou být agresivní, vzít si půjčky a prohrát všechny rodinné finance!

„Můj přítel je závislý na automatech. Jakmile dostane výplatu nebo nějaké peníze, táhne ho to do herny jako magnet. Nedokáže tomu odolat. Nevidí, neslyší a nepřestane, dokud neprohraje všechno, co má u sebe. A je jedno, zda je to stovka, anebo deset tisíc. Nezůstane mu nic,“ svěřuje se Ilona se svým problém.

Mezi hlavní znaky gamblera patří:

  • Hráč nedokáže hře odolat, čím víc prohraje, tím víc ho to motivuje k další hře.
  • Je v napětí a stresu, pokud nemůže hrát, při hře se dostaví uvolnění i vzrušení, je neklidný, může trpět poruchami spánku.
  • Při nemožnosti hrát bývá podrážděný, nepříjemný až agresivní.
  • Dále ztrácí zájem o blízké osoby a rodinu, o práci. Kvůli hraní je schopen se zadlužit, půjčit si, ale i krást.

„Dlouho jsem o tom nevěděla, tvrdil mi, že splácí půjčky. Věřila jsem mu a živila ho. Jenže teď vím pravdu a jsem bezradná. Co mám udělat, jak mu pomoct?“ ptá se Ilona (27).

Mohlo by vás také zajímat: Příběh Miriam: Přítel tráví víkendy u rodičů. Mě nechává doma. 

Zdroj: Thinkstock

Nejčastější gambleři: Muži nad 20 let!

  • U nás najdeme více než 100 000 závislých hráčů na hazardních hrách.
  • Problémy s automaty mají nejčastěji muži od 20 let a často se pojí se závislostí na alkoholu.
  • Ročně se u nás ambulantně léčí až 1 500 lidí se závislostí na automatech, z toho dvě třetiny opakovaně.

„Začalo to nevinně. Jednou dvakrát měsíčně si přítel šel zahrát automaty do herny. Neviděla jsem na tom nic špatného. Nepije, nekouří a jako závislost mi to nepřipadalo. Jenže pak se to zvrtlo. Začal v herně trávit maximum času. Začaly se mi ztrácet peníze, a dokonce i zlaté šperky. Nakonec jsem zjistila, že vybral i naše účty – a vše prohrál,“ vysvětluje Ilona. Pokud se u vašeho partnera objeví závislost na automatech, nepodceňujte ji. Jde totiž o poruchu a tu je třeba léčit. Jedná-li se o patologickou závislost, kterou neumí ovládnout, sami doma ji zvládnete jen stěží. Proto je třeba navštívit odborníky a poradit se o další léčbě. Ta probíhá ambulantně a pokud se nepodaří, je možná i hospitalizace. „Přítel se léčit nechce. Prý není blázen a zvládne to sám. Domluvila jsem mu alespoň schůzku s psychologem. Třeba se někam posuneme, jenže on to prozatím odmítá,“ píše nám Ilona v e-mailu.

Zdroj: Thinkstock

Největší potíž je v tom, že závislost se nepodaří vyléčit zcela, jen ji potlačit a dostat pod kontrolu, proto by závislý člověk již k automatům neměl mít přístup. Jinak se totiž může stát, že se závislost vrátí. „Dala jsem mu ultimátum. Buď se půjde léčit, anebo to s ním skončím. Nemám zájem žít s chlapem, který prohraje všechny naše finance. Jenže se obávám, že to nezabere. Jak byste to řešily vy?“ přemýšlí Ilona. 

Jak byste tuto situaci řešily vy? Také ultimátem, nebo byste od partnera zavčasu odešly?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky