Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Helena: Po smrti manžela nikoho nemám, být na vše sama mě straší

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia.cz

Někdy se v životě radost hledá těžko. A přitom zvlášť v pokročilém věku bývá úsměv a naděje to nejdůležitější, co si potřebujeme udržet, abychom měli sílu dál bojovat s těžkostmi života. Dnes vám přinášíme dopis naší čtenářky Heleny*, která se s námi podělila o bolest ze ztráty a nechtěnou izolaci, které se jí staly jedinými společníky v bytě, na který po smrti manžela zůstala úplně sama.

Nacházím se možná na poslední křižovatce života a ničí mě přitom tíha nesmírného smutku, který prostupuje každou molekulou mojí bytosti. Doufám, že se mi prostřednictvím těchto slzavých slov podaří vyjádřit hloubku mého utrpení, protože nic jiného už vlastně v životě nemám.

Po předčasném odchodu mého milovaného manžela se můj život nečekaně zvrtl a zasekl a já jsem uvízla v moři samoty na loďce bez vesel. Jako bych se smrtí Jakuba* přišla o poslední důvod, proč tu ještě být. Pouto, které jsme sdíleli, bylo poutem vytvořeným z lásky a kamarádství, útočištěm, které nás více než 40 let chránilo před těžkostmi existence na vlastní pěst. Ale když mi ho osud krutě vzal, ocitla jsem se topící v rozbouřených vlnách nejistoty, ztracená uprostřed věcí, které ještě nedávno byly důkazem mojí šťastné existence.

Chybí mi lidská společnost

Dny a noci se mi od Jakubova odchodu rozmazávají v nekonečné okamžiky prázdnoty. Ozvěny smíchu a radosti, které se kdysi rozléhaly naším domovem, občas téměř slyším, ale jsou teď jako nějaký strašidelný šepot z dávné minulosti. S přibývajícími dny si čím dál víc uvědomuji hloubku své samoty, protože pouta, která mě držela na tomhle světě, jako by se jedno po druhém rozpadala.

Vědomí, že jsem sama, bez rodiny a bez přátel, se stalo nevítaným společníkem na mojí cestě podzimem života. Hřejivé lidské pouto, které jsem kdysi považovala za samozřejmost, se mi stalo prchavým snem, který mi proklouzává mezi prsty jako zrnka toho nejjemnějšího písku. Představa, že budu po zbytek svých dní čelit životním výzvám bez jakéhokoli podpůrného systému, mi připadá nepřekonatelná, jako bych se najednou pohybovala po světě bez kompasu, který by mě vedl.

Přesto něco ve mně pořád odmítá podlehnout dusivému sevření absolutní beznaděje. V temnotě pořád ještě zoufale hledám záblesky světla, i když jsou v mých očích prchavé a vzdálené. A i když vypadají, jako by už nebyly pro mne. Pomáhají mi ale nalézt sílu vytrvat do dalšího dne a pokračovat tváří v tvář nepřízni osudu.

*Jména byla změněna z důvodu ochrany soukromí.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky