Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Při hádce mi dal facku, stalo se to poprvé

Při hádce mi dal facku, stalo se to poprvé
Při hádce mi dal facku, stalo se to poprvé
Zdroj: Isifa.com

Ve vztahu jste byla spokojená... Ale jen do chvíle, než vám dal partner facku. Stalo se to poprvé, jenže vám to nasadilo brouka do hlavy. Může jedna facka přerůst v domácí násilí?

„Partner mě nikdy neuhodil, ani se mi nezdálo, že by měl násilnické sklony, vycházeli jsme spolu dobře. Jenže jednoho dne jsme se opravdu hodně pohádali, křičeli na sebe a on mi dal facku. Zůstala jsem jako opařená, to bych od něj nečekala! S brekem jsem utekla. Partner si to pak uvědomil, koupil mi kytku a omluvil se. Sice jsem mu odpustila, ale mám strach, když to udělal jednou, že to může zopakovat – a navíc ve větší míře,“ svěřuje se paní Renata (33).

Scénář je stejný: Facka, omluva, sliby a odpuštění

Scénář je většinou všude stejný – muž, který dá ženě facku (často pod vlivem alkoholu), se další den omlouvá a slibuje, že už to nikdy neudělá. A partnerka, která ho pochopitelně miluje, mu odpustí. Jenomže podle psychologů by se ani první facka bagatelizovat neměla. A už vůbec ne přejít bez omluvy. Násilí do vztahu nepatří, a to v žádné podobě.

Facka a týrání: Souvisí to?

Hranice mezi fackou a týráním je velmi tenká. Samozřejmě to automaticky neznamená, že pokud muž dá ženě jednu facku, je z něj domácí násilník a tyran. Každému z nás se může stát, že mu ve vypjaté situaci ujedou nervy, a příště si to lépe pohlídá. Pokud se ale jednou facka objeví, měla byste se mít na pozoru. Partner by se v každém případě měl omluvit a uvědomit si, co udělal. Na tom je třeba trvat, v žádném případě facku nepřejít, jakoby se nic nestalo. Když by se však jakékoli útoky z jeho strany opakovaly, může jít o domácí násilí, anebo k němu je krůček…

KAFE.cz zjistilo:

O domácím násilí mluvíme v případě opakovaného a záměrného fyzického a psychického týrání. V 95 % jsou oběťmi ženy a typickým znakem je, že probíhá za uzavřenými dveřmi. Nemusí jít jen o bití, ale časté jsou i jeho psychické formy (vyhrožování, ponižování, nadávky, zastrašování, odepření finančních prostředků, izolace od okolního světa a rodiny), anebo sexuální zneužívání.

Při hádce mi dal facku, stalo se to poprvé Při hádce mi dal facku, stalo se to poprvé Zdroj: Isifa.com

Od facky k domácímu násilí

„Když mi partner dal poprvé facku, nechala jsem to být a omlouvala ho. Jenže o pár týdnů později to přišlo – vrátil se z hospody, zakopl o hračku, kterou malý nechal na zemi, seřval mě a zmlátil. Od té doby se to stupňovalo. Nadával mi za vše, ponižoval, facky lítaly jak na běžícím pásu a vyhrožoval mi, že pokud ho opustím, dítě už nikdy neuvidím. Bála jsem se, a tak jsem se to snažila vydržet,“ napsala nám svůj smutný příběh paní Lucie (33).
„Jednou mě ale zmlátil natolik, že jsem si musela zavolat záchranku. Lékaři vše nahlásili na policii a já to konečně začala řešit. S malým jsme se tam už nikdy nevrátili, změnila jsem podobu, nakonec i jméno. Chvíli jsme se schovávali, až do doby, než si můj bývalý našel jinou oběť. Teď už máme klid a konečně žijeme spokojeně,“ dokončuje.

Zajímavosti KAFE.cz:

  • Domácí násilí a týrání není zdaleka záležitostí nejnižších společenských vrstev. Naopak 38 % násilníků má vysokoškolské vzdělání.
  • Není pravdou, že by k násilí docházelo vždy pod vlivem alkoholu. Ve 22 % případů jde dokonce o násilníky – abstinenty.
  • Domácí násilí na ženách je častější než domácí násilí na dětech.
  • Násilí často začíná drobnými výpady či ojedinělými útoky, které přibývají. Odborníci potvrzují, že v případě domácího násilí projevy vždy narůstají a nikdy neustanou samy od sebe, pokud nejsou ukončeny ze strany oběti – ať již vlastními silami, nebo většinou s pomocí rodiny či odborníků.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Můj partner kouří trávu!

Můj partner kouří trávu!

Partner se náhle změnil. Je věčně veselý, rozesmátý, nic pro něj není problém. To by bylo jistě skvělé, kdybyste ovšem nezjistila, že kouří…

Akční letáky