Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pořád se ptají, kdy se už vezmeme

Nenechte si do ničeho kecat.

Milá Andreo!

Rozvětvená rodina je fajn, ale sem tam dokáže pěkně otrávit. Příbuzní mají tendenci vyzvídat, drbat a dávat nevyžádané rady do života. Většinou to naštěstí myslí dobře. A kamarádi taky. Přesto chápu, že Vás věčné dotazy na svatbu už přivádějí k zuřivosti. Bohužel, vyhnout se jim asi nelze. Můžu Vám jen poradit, jak se k nim postavit.

Máte v podstatě jen 3 možnosti:

  1. Přestat se s rodinou a kamarády stýkat
  2. Udělat pořádnou scénu, aby si příště už netroufli se ptát
  3. Obrnit se trpělivostí a připravit si obranné strategie.

Nemusím snad ani zdůrazňovat, že variantu 1. a 2. volí lidé emočně nevyzrálí nebo naprosto zoufalí. A jejich výsledky nejsou nic moc. Vy volte rozhodně variantu 3.

Obrnit se trpělivostí a připravit si obranné strategie.

Doporučené postupy jsou: Smiřte se jednou provždy s realitou: rodinu nepředěláte. Budou se Vás ptát pořád znovu (když ne na svatbu, tak na něco jiného). Pokuste se odosobnit, odpovídejte mechanicky. Nejlépe předem naučenými větami, které libovolně střídáte. (Např.: „Už se na tom pracuje, hahaha…“ nebo „Neboj se, teto, je to v plánu.“ Nevadí, že nic podobného neplánujete. Odpověď je tak nekonkrétní, že je to jedno.)
Volte co nejjednodušší komunikaci, nic moc nevysvětlujte, nenechte se zatáhnout do diskuse.(Už jste se o tom tématu navysvětlovala dost a k ničemu to nevedlo.)

Dobrá obrana je také vtip nebo nějaká absurdní odpověď typu: „Nevezmu siho, dokud nevydělá milion“ apod. A úsměv a rychle pryč. S kamarády to funguje stejně, můžete ale samozřejmě použít ostřejší tón a drsnější vtip než s babičkou. Můžete také místo odpovědi přehrát míč na druhou stranu („A co ty?“).

Dobrá obrana je také vtip nebo nějaká absurdní odpověď.

Další technikou je ignorování otázky: chováte se, jako by nebyla vyslovena a začnete ostentativně mluvit o něčem jiném. Dáváte tím najevo, aniž to přímo vyslovíte, že se o tomhle tématu nechcete bavit. (S rodinou, zvláště staršími lidmi, nepoužitelné, protože je to trochu neslušné.)

Myslím, Andreo, že se svým problémem se vypořádáte bez problémů a čtenáři Vám určitě poradí spoustu dalších fíglů. Je skvělé, že máte fungující vztah a nějaké řeči kolem jsou nepodstatné.

Jen se musím trochu zastat instituce manželství, které ve svém dopise tak odsuzujete. Je to s ním tak trochu jako s demokracií: není to ideální řešení, ale zatím se nic lepšího nevymyslelo. Což neznamená, že se hodí pro každého.

Přeji Vám, ať jste dál šťastná a nenechte si do ničeho kecat!

Mimochodem, ta svatba bude kdy? :-)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky