Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pomoc, mám první vrásky!

Má to i světlé stránky.

V první chvíli jsem byla v pokušení odpovědět vám poněkud příkře: A bude hůř. Po prvních vráskách přijdou druhé, potom vějířky kolem očí, rýhy kolem úst, pytle pod očima, povislé tváře, povadlý dekolt, křečové žíly a jaterní skvrny... to všechno nás holt dříve či později čeká a nemine.

Pak jsem si ale vzpomněla, jak mi zatrnulo, když mi moje kadeřnice před pár týdny mezi řečí taktně doporučila barevný přeliv. Pomoc, šedivím, úpěla jsem tehdy v duchu. Za chvíli ze mě bude shrbená stařenka s vyndavacím chrupem a skelným pohledem. A ještě o něco později jsem si uvědomila, že zoufat si nad první vráskami či šedivými vlasy znamená přehlížet celou řadu pozitiv, která s sebou přinášejí.

Výhoda č. 1: Pubertu už máte za sebou

Nevím jak vy, ale já jsem ve věku mezi čtrnáctým a dvacátým rokem byla poněkud při těle. Schovávala jsem se do pytlovitých módních kreací, mořila se dietami, které mi vydržely většinou jen do setmění a nenáviděla se. Tu a tam se přidružil i nějaký ten pupínek na bradě. Když připočtu své tehdejší dlouhé urousané vlasy, musím konstatovat, že nikdy v životě jsem nevypadala hůř než v sedmnácti. A jsem si naprosto jistá, že každou svou současnou vrásku a šedivý vlas mám radši než své tehdejší mindráky. „Díky Bohu, že už mi bylo třicet!" říkám si, když si prohlížím své maturitní fotky. Horší než tehdy už to rozhodně nebude.

Výhoda č. 2: Je to jen na vás

Pokud vrásky skutečně nechcete, nemusíte je mít. Kosmetický průmysl, farmaceutické koncerny a plastičtí chirurgové se mohou přetrhnout, aby vás jich zbavili.
Podle známého pořekadla si po třicítce každý za svůj obličej může sám. Věřím tomu na sto procent. Zatímco v mládí jsme nuceni žít s tím, co nám příroda nadělila, čím jsme starší, tím víc nám kouká z očí a z tváří to, jak žijeme, co děláme, čemu věříme a jestli jsme šťastní. Jsem přesvědčena, že šťastní, odvážní, velkorysí, milující a milovaní lidé stárnou do krásy, zatímco uťáplí a zahořklí skuhralové právě naopak. (Teď jde jen o to, aby člověk patřil do té správné party, že.)

Výhoda č. 3: Bohatý arzenál

Pokud vrásky skutečně nechcete, nemusíte je mít. Kosmetický průmysl, farmaceutické koncerny a plastičtí chirurgové se mohou přetrhnout, aby vás jich zbavili. Ovšem, jak budete potom vypadat bez nich, toť otázka. Opravdu stojíte o uměle vyhlazený zbotoxovaný obličej, ve kterém se nepohne jediný mimický sval? Každopádně, svůj vzhled máte ve svých rukou.

Výhoda č. 4: Víte, co vám sluší

Ještě jednou musím zopakovat to, co jsem už řekla v bodě 1: nikdy v životě jsem nevypadala hůř než v sedmnácti. A to mimo jiné i proto, že jsem naprosto neměla ponětí o tom, co si vzít na sebe, abych nevypadala jako nemotorná ušmudlaná karikatura na hipísačku. A pokud jsem se navíc pokusila nalíčit, výsledek obvykle připomínal ospalého mývala s černými kruhy kolem očí. Dneska už vím, jak oblečení a šminky využít ve svůj prospěch (a ne jako nástroj svého ztrapnění). A vy také!

Výhoda č. 5: To nejlepší máte před sebou

Od prvních vrásek je ke skutečnému fyzickému chátrání ještě hodně, hodně daleko. To vám neříkám z vlastní zkušenosti, protože zatím nemám pocit, že bych chátrala, ale pevně doufám, že to tak je. Co jiného mi taky zbývá.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky