Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pomoc, mám první vrásky!

Proč ta panika?

Milá Andreo,

první vrásky nepotěší, to chápu. Ale proč proboha taková panika? Sdílela bych možná vaše zděšení, pokud byste se živila jako fotomodelka či filmová herečka. A i mimo tyto obory existují samozřejmě ženy, které se věnují své vizáži s vášní a láskou od rána do večera a je to jejich hlavní životní zájem. To mi ale na vás nesedí. Předpokládám spíš, že váš dopis byl plodem momentální paniky s podtextem „pomoc, začínám stárnout!“.

Vrásky mají v našich myslích symbolický význam – příznak stárnutí. A to pomyšlení nás deptá. Protože stáří, bohužel, už dávno není respektováno a ctěno. Momentální trend v naší kultuře je kult mládí. Být stará (vypadat stará) je tak nějak trapné.Takže chceme být mladistvé, krásné a úspěšné a dynamické.Pokud možno pořád. (Kosmetické firmy a plastickou chirurgii to živí)

Vrásky mají v našich myslích symbolický význam – příznak stárnutí. A to pomyšlení nás deptá. Protože stáří, bohužel, už dávno není respektováno a ctěno. Momentální trend v naší kultuře je kult mládí.
To ovšem neznamená, že v životě to opravdu takhle opravdu chodí. Že se lidem líbí jen mladé porcelánové tvářičky. Vrásky totiž nerovná se stárnutí. Spíš vyzrávání. Spousta žen vypadá ve středním věku o dost líp a zajímavěji než za mlada. Právě proto, že jejich obličej vyzrál, dotvořil se, dostal výraz. (Srovnejte si třeba fotografie některých filmových hvězd či modelek v raném mládí a ve středním věku. Jako mladé holky- nic moc, později krásné a zajímavé ženské.)

Dejte pozor, abyste nepřeceňovala svůj obraz v zrcadle. Zrcadla totiž klamou. Záleží na jejich kvalitě, na osvětlení apod. (Např. zářivky shora jsou, jak známo, zničující.) V reálném životě si na vás lidé taky nesvítí zblízka zářivkou a nekoukají vám do obličeje z pěticentimetrové vzdálenosti. Navíc statický pohled do zrcadla neodráží skutečnou přitažlivost člověka – ta se projeví až v pohybu, výrazu, mimice. To, jak působíte na druhé, vám zrcadlo stejně neřekne.

Vrásky máme každá. Vezměte prostě na vědomí, že ve vašem věku je pár drobných vrásek normální. A nejsou zdaleka tak nápadné, jak si asi myslíte. Jako většina lidí, máte tendenci prožívat své malé nedokonalosti příliš intenzivně. To, co sami na sobě považujeme za strašně nápadné, okolí zas tolik nevnímá a neprožívá.

Nikde také není řečeno, že vás vrásky hyzdí. Samozřejmě pokud nevypadáte jak stoletý indián, což nepředpokládám. Ne každému se líbí hladké tvářičky. Většinu mužů přitahují daleko víc živé, výrazné obličeje. Navíc, od čeho je kosmetika?
Pamatujte, že každý se zabývá hlavně sám sebou. Vámi až na druhém místě. Všiml si vašich „minivrásek“ někdo kromě vás? Jsem si jistá, že ne.

Nikde také není řečeno, že vás vrásky hyzdí. Samozřejmě pokud nevypadáte jak stoletý indián, což nepředpokládám. Ne každému se líbí hladké tvářičky. Většinu mužů přitahují daleko víc živé, výrazné obličeje. Navíc, od čeho je kosmetika?
Rozumná snaha vypadat dobře je O.K. Kosmetička, kvalitní krémy, ochrana pleti… znáte to, ostatně, sama o tom píšete. S tím nelze než souhlasit. Věnujte své pleti péči, ale nedělejte si z ní trauma. Sem tam drobná vráska vás nijak nehyzdí, může být i docela půvabná. A rozhodně neznamená, že začínáte stárnout. Starý je člověk tak, jak starý se cítí! Kašlete na vrásky a užívejte život.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU