Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Očkovat, či neočkovat? Poraďte, prosím...

Rizika komplikací u zdravého dítěte jsou však malá a přínos obrovský.

Milá Zuzko!

Očkování každopádně ano. To říkám nejen jako lékař, ale i jako matka tří dětí. Kdo nenechá své dítě očkovat, vystavuje je obrovskému riziku. Očkování totiž nelze ničím nahradit. Ani posilováním imunity dítěte, ani přírodními preparáty nebo homeopatiky apod. Některé dětské nemoci jsou smrtelně nebezpečné a nikdy nevíte, kdy a kde na ně dítě může narazit. Jedním z argumentů odpůrců očkování je „proč očkovat, když se nemoc skoro nevyskytuje“ .

Jenže ona se nevyskytuje právě díky plošnému očkování a pokud s ním přestaneme, epidemie se rychle vrátí.

Naše populace byla zatím „proočkovaná“, což pravděpodobnost setkání s infekcí snižovalo na minimum. Riziko infekčních nemocí ale rozhodně nezmizelo. Globalizace, imigrace a cestování šíření infekcí prospívá. V posledních letech tak stoupá riziko, že virus chytíte třeba v nějaké „nevinné“ situaci – na letišti při odletu na dovolenou, v kině, v nákupním centru. Ani nemusíte cestovat do exotické země.

Někdy si také rodiče myslí, že komplikace očkování jsou horší a častější než nemoc sama. Nejsou! Už jsme totiž zapomněli, jak vysoká byla ještě před 100 lety dětská úmrtnost.

Dříve děti umíraly hodně a jen část z nich se dožila dospělosti.

Jednou z příčin byly právě – před zavedením očkování - infekční nemoci v raném dětství. Dnes bereme jako samozřejmost, že děti neumírají na záškrt, neštovice nebo dětskou obrnu a že vlastně to riziko ani neexistuje. Proto se nám očkování může jevit jako „zbytečný“ zásah do organismu, který může dítě poškodit. Rizika očkování jsou ale ve srovnání s jeho přínosem minimální a při rozumném přístupu rodičů a lékařů se dají ještě víc omezit.

Nejdůležitější je individuální přístup.

Dítě je možné očkovat jen tehdy, je-li naprosto zdravé. I pokud má jenom rýmu nebo je krátce po nemoci, domluvte se s lékařem, zda raději očkování neodložit. Očkování nemocného dítěte má nejen vyšší riziko komplikací, ale může být i neúčinné. (Nevytvoří se dostatek protilátek, protože imunitní systém není zcela fit nebo je „zaměstnán“ bojem s probíhající infekcí.)

Obecná doporučení pro očkování dětí :

  • Základní a nejdůležitější: najděte si dobrého dětského lékaře. Vyplatí se i dojíždět.
  • Pokud se svým pediatrem v něčem zásadně nesouhlasíte, je v pořádku opatřit si tzv. druhý názor: Konzultovat ještě jiného dětského lékaře nebo jiné pracoviště. Teprve pak se rozhodujte.
  • Buďte informovaná. Prostudujte si očkovací kalendář (v očkovacím průkaze dítěte nebo na internetu), abyste měli přesnou představu, proti kterým nemocem se povinně očkuje a v jakém věku. Jsou k dispozici i očkování doporučená, ale nepovinná (rodiče si je musí vyžádat a zaplatit) – např. proti pneumokokovým infekcím. Pokud je dítě zdravé, očkovací kalendář dodržujte. Pokud ne, je lepší podání vakcíny odložit. (Např. miminka se normálně očkují již v porodnici proti tuberkulóze. Pokud dítě není v pořádku, lze očkování odložit o několik týdnů – až na doma.)
  • Nechávejte očkovat jen zcela zdravé dítě. Po očkování nechte dítě v klidu a nezatěžujte ho (třeba sportem, výletem, návštěvou u kamarádek apod.). Menší reakce, třeba zvýšená teplota, se po očkování mohou vyskytnout, ale to je běžné a nelze to nazvat komplikací. Znamená to, že imunitní systém pracuje na tom, aby si vytvořil protilátky a uložil informaci do své buněčné paměti.
  • Závažnější komplikace po očkování samozřejmě existují, ale s naprosto minimální pravděpodobností. (Uvádí se, že třeba zánět mozku se vyskytne v 1-3 případech na milion očkovaných. U nás se ročně očkují stovky tisíc dětí – pravděpodobnost je tedy skoro nulová.) Navíc se očkovací látky průběžně zdokonalují a jsou stále šetrnější. Řada v minulosti doložených komplikací se vyskytla po agresivnějších vakcínách, které se dnes již nepoužívají.

Nechci tvrdit, že očkování je banalita. Rizika komplikací u zdravého dítěte jsou však malá a přínos obrovský. Chcete-li více informací přímo od odborníků infekce a očkování dětí, najdete je např. v knize Jiří Beran: Očkování. Otázky a odpovědi. (Galén 2006) nebo na stránkách www.vakciny.net (včetně internetové poradny).
 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Když návštěva neví, kdy odejít

Když návštěva neví, kdy odejít

Největším narušitelem rodinného klidu a pohody je asi pro každého člověka návštěva, která zaklepe na dveře bez ohlášení. Přijde, usadí se na několik…

Akční letáky