Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nerozumím si se svým sourozencem

Vaše šance jsou velké.

Milá Karlo,

ne v každé rodině panují harmonické a vřelé vztahy. Je to vlastně spíš výjimka. Mnoho sourozenců je na tom daleko hůř než Vy. Nemluví spolu vůbec, nesnášejí se, hádají se o dědictví.

Tak nesuďte svou rodinu tak přísně. Možná si nijak zvlášť nerozumíte, ale pozitivní vztah k sobě určitě máte. Odcizením bych to asi zatím nenazývala. Dobré je už to, že se máte (docela) rádi a můžete se na sebe v nouzi spolehnout.

Tak nesuďte svou rodinu tak přísně.

Pokud chcete víc, musíte na vztahu začít pracovat. (Vztahy málokdy fungují automaticky, je potřeba udržovat a rozvíjet je. I ty sourozenecké.) Třeba zjistíte, že s věkem se Vaše povahové rozdíly trochu setřely a že si jako dospělí rozumíte líp než v dětství. Zřejmě i bratr stojí o to, abyste se víc sblížili. Byli jste dokonce schopní si o tom promluvit. To mi připadá skvělé. Teď už jen :-) to uvést do praxe.

Asi to bude od Vás chtít větší aktivitu. Bratr to určitě uvítá, ale sám je zřejmě příliš společensky rozevlátý, než aby něco podnikal. Tak se vzmužte Vy a udělejte konečně první krok. Pozvěte třeba bratra s rodinou k Vám. Blíží se Vánoce a Nový rok, takže příležitosti se přímo nabízejí. (Někdy se na těchto věcech spolu líp domluví dvě ženské, můžete to zkusit zorganizovat i přes švagrovou.) Nebo naplánujte nějakou společnou akci, kde se všichni zabaví – zoologickou zahradu, kino apod. Nečekejte hned velké změny a nebuďte zklamaná, pokud to nedopadne přesně tak, jak jste si představovala. Chce to čas.

Asi to bude od Vás chtít větší aktivitu.

Každopádně se o to pokuste. Možná se vaše vzájemné vztahy zlepší jen trochu - i to je pokrok. Možná se to nepovede vůbec a vše zůstane při starém. Pak se s tím musíte smířit, ale vztahy rozhodně nepřerušujte. I formální rodinné vztahy jsou lepší než žádné. Snažte se dodržovat určité rodinné rituály jako narozeniny, vánoce apod. I Vašim dětem prospěje, když budou mít velkou rodinu, která se čas od času sejde.

Myslím, že Vaše šance jsou velké, tak se do toho hned dejte.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vztah není soutěž

Asi není třeba nikterak polemizovat o tom, že kromě finanční a hospodářské krize trápí dnešní svět i krize rodiny a partnerských vztahů. Chcete vědět…

Akční letáky