Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Nemlátí mě, "jen" mi nadává. Je to domácí násilí?

Násilí to rozhodně je.

Milá Dorotko,

Věřím, že slova mají kouzelnou moc. Když budete malému dítěte odmalička opakovat, že je hloupé, nešikovné, tlusté, ošklivé a k ničemu, uvěří vám a v dospělosti skončí přesně podle vašich chmurných předpovědí – jako neúspěšný, pasivní nešika. Naopak, budete-li mu dnes a denně vtloukat do hlavy, jak je šikovné, skvělé, krásné, chytré a všechno se mu daří, potom… dobrá, možná z něj nevychováte génia, ale přinejmenším z něj bude sebevědomá osobnost, která se nebojí zkoušet nové věci a prosazovat se.

A my dospělí jsme na tom celkem podobně. Pokud od našeho nejbližšího člověka dnes a denně slyšíme nadávky, urážky a stírací komentáře, nemůžeme se divit, máme-li sebevědomí zadupané až někam pod podlahu. Ptáte se, jestli je to domácí násilí? Možná se za to nezavírá, ale násilí to rozhodně je: násilí páchané na naší duši. Stokrát si můžeme v duchu opakovat, že on to tak nemyslel, ale nadávky a urážky se nám zarývají pod kůži i proti naší vůli. Necháte-li si to líbit příliš dlouho, mohou se na vás podepsat víc, než tušíte.

Pokud od našeho nejbližšího člověka dnes a denně slyšíme nadávky, urážky a stírací komentáře, nemůžeme se divit, máme-li sebevědomí zadupané až někam pod podlahu.

Bohužel, váš partner není se svým vulgárním komunikačním stylem zrovna ojedinělý případ. Váš dopis mi připomněl slova kadeřníka Libora Šuly, který se loni zviditelnil díky televiznímu pořadu Nahá jsi krásná. V jednom novinovém rozhovoru se pozastavil nad tím, jak nízké mínění o sobě mají ženy, které do jeho pořadu přicházejí. A na vině jsou podle něj především jejich partneři: „Rozum mi stojí nad tím, kolik holek je doma týraných psychicky, ony denně slyší: ,Ty jsi hnusná, jsi tlustá, jsi zbytečná, už mě nezajímáš,“ řekl a dodal: „Pokud je holka puťka, vždycky přitáhne dominantního člověka, který si na ní masíruje ego. Tihle chlapi si prostě nikdy nenajdou samostatnou ženskou. Každá oběť si zkrátka hledá svého vraha.“ Ve skutečnosti je ovšem nízké sebevědomí na vině na obou stranách: zakomplexovaný muž dokáže sám se sebou vydržet jedině tehdy, když se doma může vytahovat na ještě zakomplexovanější ženu… (Ne že by to nefungovalo i naopak: mnoho mužů jistě doma od manželek pravidelně slýchá, že jsou neschopní a neúspěšní budižkničemové.)

"Rozum mi stojí nad tím, kolik holek je doma týraných psychicky, ony denně slyší: ,Ty jsi hnusná, jsi tlustá, jsi zbytečná, už mě nezajímáš...“

Při čtení Vašeho dopisu jsem si vzpomněla také na výzkum jednoho amerického psychologa, který tvrdil, že dvacetiminutový rozhovor se snoubenci mu stačí k tomu, aby poznal, jestli se do deseti let rozvedou. A jeho předpovědi pozoruhodně přesně vycházely. Co bylo jeho kouzelným klíčem k rozpoznání šťastně sezdaných dvojic od těch, které se rozešly nebo rozvedly? Za nejhorší možné znamení považoval to, když partneři jeden druhého ironizovali nebo shazovali. To bylo známkou toho, že si jeden druhého neváží, a že jejich vztah nemá valnou perspektivu.

Pravda, zatím jsem vám neporadila nic, co by dokázalo příval partnerových nadávek zastavit. Přesto zkuste sebrat všechny síly a pokusit se o to. Lidé, kteří se mají rádi, si takové věci zkrátka neříkají. A pokud toho nebude schopen, poznáte, že je načase odejít.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Mladší milenec = dřívější smrt

Existuje nekonečně důvodů, proč mít mladšího milence. Jsou fit, plní elánu, vypadají lépe a nejsou ještě tak zkažení. Má to však jednu vadu na kráse.…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU