Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Náš vztah je stereotyp

Stereotyp je zvyk, zvyk je železná košile.

Milá Jitko,

správně píšete, že lidé tíhnou ke stereotypům, protože zjednodušují život, brání nechtěným vykolejením a úletům, jichž byste třeba později mohla litovat. A taky správně píšete, že je problém, když prostoupí „každou skulinu našeho soužití“. Jenže jak najít tu správnou míru a jak se naučit své stereotypy ovládat? Já mám strašně podezření, že to v podstatě nejde. Že je to třeba jako s kouřením, kdy si říkáte, že si zapálíte jen při určitých příležitostech a cigaretu si jaksepatří vychutnáte, jenomže za nějaký čas zjistíte, že kouříte prostě pořád a jste regulérně závislá. Co pak zbývá, je-li vůle to řešit? Říznout do toho a přestat úplně. A mám za to, že podobné je to s krocením manželských i jiných stereotypů: nelze je udržet pod kontrolou, jediná možnost je zbavit se jich úplně – alespoň na nějaký čas, než vzniknou stereotypy nové nebo než zjistíte, že vám ta všednost vlastně vyhovovala.

Říznout do toho a přestat úplně.

Píšete, že každý týden u vás doma probíhá stejně – vy jdete v pátek s kamarádkami, manžel v sobotu na pivo. A začala jste se sama sebe ptát, kam jste se „za cenu kompromisů a pohodlí dostali“. Položte si ale taky otázku, jestli to opravdu chcete změnit a hlavně – jaká by ta změna měla přinést ovoce. Že ve svém manželovi objevíte úplně jiného člověka, než na jakého jste zvyklá, a oba si znovu projdete fází vzájemného prvotního okouzlení? Že najdete pod prahem poklad, s jehož pomocí dojdete naplnění svého života, jak o tom píší instantní mystici coelhovského ražení?

Píšete, že každý týden u vás doma probíhá stejně – vy jdete v pátek s kamarádkami, manžel v sobotu na pivo.

Pokud se rozhodnete vyhlásit kompromisům válku, asi je vám jasné, že kosmetické úpravy typu vyjet na dovolenou v září a ne v červenci nebo místo do hor vyrazit v lednu do Španělska nemají smysl. A stejně tak asi tušíte, že stereotyp v sexuálním životě nevyřeší koupě erotického prádýlka a nucení se do hry na koketní sestřičku a nezbedného pacienta. Prostě máte plné zuby svého života a chcete – alespoň dočasně – zkusit pořádnou alternativu.

Zmiňujete se o nevěře – málem k ní už jednou došlo a děsíte se toho, že příště možná „ta nevěra nebude skoro“. Tedy – mám-li být upřímný, tak si nemyslím, že se toho děsíte, ale že v to naopak ve skrytu duše doufáte, byť si to třeba nahlas nepřiznáte... Stojíte před rozhodnutím: buď změňte všechno, nebo neměňte nic.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Vánoční zamilované SMSky

Nevíte, jakou SMSku poslat své lásce k Vánocům, anebo k Novému roku? Prošli jsme pro vás internetové stránky a vybrali ty nejlepší z nich!

Akční letáky