Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Můj syn se bojí, že bude v roce 2012 konec světa

Děti trpí často různými strachy, které nám připadají iracionální.

Milá Lenko,

nebojte se, situace není tak hrozná, jak vypadá. Údajný konec světa v r. 2012 je teď horké téma a Vaše dítě rozhodně není jediné, které se ho bojí. Zřejmě to probírali na táboře a od té doby mu to leží v hlavě. Zatím jste se zachovala naprosto správně, teď jen získejte víc informací (a tím argumentů) a začněte si o tom se synem povídat.

Napřed k tomu průniku do jeho soukromí:

Číst si deníky či dopisy dítěte se sice obecně nemá, ale jsou situace, kdy je to nutné pro dobro věci.

Rodič potřebuje v krizových obdobích vědět, co se v dítěti děje a co ho trápí – ne aby slídil, ale aby mu mohl pomoci. Proto je úplně v pořádku, že jste se do synových zápisků podívala. A dívejte se nenápadně čas od času dál. Nesmíte se ale nijak prozradit nebo to, co jste se takto dozvěděla, použít proti němu, třeba v hádce. Už by Vám pak nedůvěřoval.

Děti trpí často různými strachy, které nám - dospělým - připadají iracionální. Často nás vůbec nenapadne, že by se dítě něčím takovým mohlo trápit. Ale vzpomeňte si sama na sebe v pubertě.

Někdy se dětské úzkosti spustí i poměrně nevinnou událostí nebo náhodnou poznámkou.

Na táboře zřejmě někdo mluvil o blížícím se „konci světa“ 20. 12. 2012. Tímto datem končí poslední cyklus mayského kalendáře – co bude dál, se (podle Mayů) neví. Různé teorie předpokládají srážku s jinou planetou, přistání mimozemšťanů nebo globální katastrofu. Magické datum 20-12-20-12 se líbí pochopitelně i numerologům. Termíny konce světa (tzv. armagedonu) také opakovaně nabízejí všechna možná proroctví, dosud však ani jeden konec světa neproběhl. (Naposledy to mělo být v r. 2000).

Informace o blížících se katastrofách a jejich symbolickém, event. náboženském významu jsou podávány poměrně sugestivně a na děti mohou silně zapůsobit. (Bohužel i na některé dospělé.) Přesvědčíte se o tom, když si na internetu najdete odkazy k heslu konec světa 2012, 20. 12. 2012 nebo armagedon. Je tam toho spousta, včetně diskusí a chatů. Narazíte dokonce i na speciální stránku s tímto názvem (www./ 20.12-konec světa.cz), v distribuci je film „2012: Soudný den“ atd. atd.

Kluci se obvykle zajímají o fantasy a science-fiction.

Pokud Váš syn tuto oblast hodně sleduje a stýká se s podobně laděnými kamarády, může to v něm utvrzovat přesvědčení, že svět se řítí do záhuby a „všichni to vědí“. Nechte se „poučit“, odkud čerpá informace, co čte, co prohlíží na internetu. Pak možná jeho úzkosti lépe pochopíte a budete moci cíleněji argumentovat.

Mluvte o tom se synem co nejvíc, ale nenásilně.

(Raději víckrát po pár minutách než jednou hodinu vcelku.) Jeho obavy nezlehčujte a nechtějte ho hned napoprvé přesvědčit. Snažte se ho uklidnit, postupně předkládejte argumenty, najděte mu články a internetové texty, které se na fenomén „soudného dne“ dívají realisticky a racionálně. Pro 11letého chlapce jste autorita, využijte toho a mluvte s ním citlivě, ale sebejistě. On pak bude čerpat jistotu z Vás. Důležité také je, aby se syn zaměstnal něčím, co odvede jeho myšlenky od armagedonu a katastrof k něčemu radostnějšímu (nový sport, domácí zvíře apod.). A 21. prosince 2012 si udělejte doma večírek na oslavu toho, že se zase další konec světa nekonal.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Co tím muži myslí?

Co tím muži myslí?

Nic, případně sex. To je velmi lákavá odpověď na věčnou ženskou otázku, co se děje v mužské hlavě.

Akční letáky