Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Můj muž pořád jen kritizuje, jak vypadám!

Problém má on, ne vy!

Milá Barboro!

V našich končinách máme tendenci hodně kritizovat a málo chválit. I když vezmeme tohle v úvahu, chování manžela k vám se vymyká běžným standardům. Permanentní kritika partnerova vzhledu není v dlouhodobém vztahu normální (i kdyby ten partner, nedej bože, vypadal jako strašidlo). Vy vypadáte normálně, dbáte na sebe, přesto do vás manžel neustále ryje. Proč to dělá? Nejspíš proto, že má sám se sebou nějaký problém.

Existuje několik možných vysvětlení (nejspíš jde o jejich kombinaci):

Nejméně pravděpodobná možnost: jde mu skutečně o vaši vizáž. Chce, abyste na sobě víc pracovala. To je pravděpodobně vysvětlení, které by vám on sám dal a které si také sám namlouvá. Jenže jeho kritika není tzv. konstruktivní, ale destruktivní. Jeho výtky nesměřují k tomu, aby vám pomohl se zlepšit, ale k tomu, aby vás shodil. 

Permanentní kritika partnerova vzhledu není v dlouhodobém vztahu normální (i kdyby ten partner, nedej bože, vypadal jako strašidlo).
Bude v tom tedy spíš něco jiného. Je velmi pravděpodobné, že váš manžel má nějaký komplex - necítí se dost úspěšný, nepřipadá si atraktivní atd. atd... Nebo měl takový komplex v mládí a na jeho základě si v podvědomí pořád nese pocity nejistoty. Tento typ lidí mívá stálou potřebu sobě nebo okolí něco dokazovat. V tomto případě se vám manžel pokouší dokázat, že nejste dost dobrá („špatně“ jste se oblékla…). Sám má tudíž jakoby navrch. Neboli: Vy se musíte cítit špatně, aby se on mohl cítit lépe. Toto chování je charakteristické pro tzv. narcistické osobností. Obvykle se tak ale projevují jen v soukromí rodiny. Venku, ve společnosti, působí takový člověk většinou jako milý a tolerantní. Je to proto, že v cizím prostředí se musí snažit, aby byl přijímán. Doma (jak má pocit) se už snažit nemusí. Váš manžel asi nebude (naštěstí!) úplně typický a plně rozvinutý narcista, ale některé rysy rozhodně má.

Další možnost: Kritika vašeho vzhledu je zástupný problém. Ve skutečnosti manželovi na vás vadí něco, co nechce, nebo neumí vyjádřit, a tak kritizuje vizáž. Často bývá v pozadí sexuální nesoulad. Sama posuďte, jestli to neplatí i u vás dvou. Možná má manžel vůči vám nějaký komplex - např. máte vyšší vzdělání, lepší pracovní pozici apod. Pak vás potřebuje kritizovat v jiné oblasti, aby pomyslně vyrovnal skóre. Takto se často chovají např. méně graduovaní muži vysokoškolaček. Najdou si parketu, kde mohou manželku kritizovat, např. v péči o domácnost. Nikdy by to nepřiznali ani sami sobě, ale je za tím hlavně jejich vlastní komplex z vyššího vzdělání ženy.

Tím se dostáváme k důležitému bodu: Manžel vás určitě nedeptá vědomě a plánovitě. Pokud má - a to určitě má - výše popsané vnitřní motivy, tak si jich rozhodně není vědom. Pravděpodobně si myslí, že vás „jen upozorňuje, co je na tom?“, „je to jen legrace“…

Manžel vás určitě nedeptá vědomě a plánovitě. Pokud má - a to určitě má - výše popsané vnitřní motivy, tak si jich rozhodně není vědom. Pravděpodobně si myslí, že vás „jen upozorňuje, co je na tom?“, „je to jen legrace“…
Nevědomé motivace jsou vždycky spolehlivě potlačené a dotyčný je nepřizná ani sám sobě, natož vám. Proto nemá smysl, abyste se mu pokoušela „otevřít oči“, vysvětlovat mu psychologické pozadí jeho chování. Odmítne to jako nesmysl a nic se nezmění, jen se pohádáte. Psychologický rozbor má sloužit k tomu, abyste jeho motivy pochopila vy. A zkusila se podle nich zařídit.

Zkuste se také zamyslet nad manželovou rodinou a jeho dětskými zážitky. Nechoval se např. podobně jeho otec k matce? Pokud ano, v tomto případě můžete manžela upozornit a je pravděpodobné, že bude ochoten se nad tím zamyslet. Lidé totiž často (opět nevědomě) napodobují rodinný model, i když si vždycky mysleli, že to dělat nebudou.

Z dětství a výchovy také může nejspíš pramenit jeho eventuelní nevyrovnané sebevědomí. Příliš nároční a přísní rodiče? Upřednostňovaný sourozenec?

Nějaká vysvětlení tedy máme, otázka je, co s tím? Snášet takové vytrvalé psychické deptání je opravdu hodně těžké a nikdo to nezvládá moc dobře. Také neexistuje žádné stoprocentně účinné řešení. Bránit se ale můžete a musíte.

1. Uvědomte si a stále si opakujte, že ve skutečnosti nejde o to, jak vy vypadáte. Vypadáte normálně. Problém není ve vás, je v manželovi, on si vaším prostřednictvím něco řeší. Zásada zní: NEBERU TO OSOBNĚ! Nebo se o to aspoň snažím...
2. Jak sama plánujete: Udělejte ten pokus a jasně a klidně manželovi opakujte, jak moc vám jeho chování vadí a jak vás zraňuje. Pokud možno v neutrálních situacích, kdy jste klidná. Nepouštějte se do dlouhých diskusí, nekritizujte vy jeho, jen mu sdělujte své pocity. ( „Mrzí mě, když…“ „Je mi líto, že…“. Vyhýbejte se formulacím „Ty jsi takový a takový…“, nebo protiútokům „Vždyť ty taky…“). Možná mu to přece jen časem dojde a začne se víc kontrolovat. Spíš s tím ale moc nepočítejte.
3. Zamyslete se nad výše popsanou možností, že jde o zástupný problém. Není tu něco, co manželovi na vás nebo vašem vztahu doopravdy vadí? Pokud ano, přemýšlejte, co s tím?
4. Vnímáte manželovu nejistotu, nějaký komplex? Pomozte mu ho potlačit. Chvalte ho, zvyšujte mu sebevědomí, polichoťte mu. Dělejte to vědomě a plánovitě. V tomto ohledu je většina mužů jako děti. Pochval není nikdy dost.
5. Máte pocit, že na manžela sedí charakteristika narcistického chování (ponížím tebe, abych posiloval sebe)? Pak máte bohužel problém. Chování, které vám vadí, manžel pravděpodobně nezmění (dokud nebude sám chtít). Budete si proto muset vybudovat psychologickou obranu, aby vás to tolik neničilo. Její zásady jsou: Snažit se to nevnímat! Nebrat to osobně! Posilovat si sebevědomí jinde!
6. Je dobré mít někoho, komu se můžete svěřovat a kdo vás pochopí, aniž by vám hned dával nekompromisní rady. Máte-li někoho takového, je to fajn. Přesto váš nápad vyhledat psychologa není vůbec špatný. Psycholog je objektivní (není do vašich vztahů osobně zapleten) a má s podobnými problémy zkušenosti. Je to proto to nejlepší místo, kam si jít útěchu a radu. Také vám může pomoci formou partnerské terapie (pokud to bude potřeba a pokud tam manžela dostanete).
7. A jednu (ne)praktickou radu na závěr. Pořád se mu něco nelíbí? Váš účes, šaty, make-up? Přestaňte se mu přizpůsobovat, udělejte se sebou něco nečekaného a bláznivého. Dejte si na hlavu dredy, obarvěte se na zrzavo, oblékejte se jako hippie – co se vám zachce. Uvidíte, že zažijete pocit osvobození. A jemu možná dojde řeč :-)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Hanky blog: Seznamovací víkend

Jak už jsem zmínila, mimo „speeddating“ jsem se zúčastnila také seznamovacího víkendu. Ne že bych byla takový dobrodruh a řekla si „to je dobrý,…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU