Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Můj muž je gambler

Bez odborné pomoci a léčby to ani jeden z vás nezvládne.

Milá Romano,

podobný případ, jako je ten Váš, znám ze sousedství:

Docela normální manželství, do něhož se narodilo jedno dítě, pak druhé. Přišly nějaké finanční těžkosti, i když ne tak hrozné, o jakých píšete Vy a manžel začal gamblit. Zpočátku ovšem nevyhledával forbes, ruletu a podobné záležitosti ze zoufalství, nýbrž proto, že doufal, že s jejich pomocí vydělá peníze. Že závratně zbohatne. A jak už to tak bývá, když se sepíše smlouva s ďáblem - občas se mu v ruletě skutečně podařilo vyhrát slušné peníze. Jeho manželka později (už po rozvodu, který následoval poté, co se manžel z gamblerství vyléčil a přeorientoval se na vykrádání bytů) vzpomínala, jak jeden den neměli málem na chleba a druhý den její muž přinesl sto dvacet tisíc. Z tohohle balíku peněz dal dvacet tisíc rodině a zbytek „investoval“ do rulety, takže ještě téhož večera neměl zase nic. Nazítří šel do herny „sanovat škody“ a „vypůjčil“ si na to od manželky těch dvacet tisíc, které jí předtím dal na rodinu. Krmil jimi nenažraného jednorukého piráta, ze zoufalství u toho pil, neboť v některých hernách jsou nápoje pro hráče zdarma a v noci se vrátil domů jako spráskaný pes.

Přišly nějaké finanční těžkosti, i když ne tak hrozné, o jakých píšete Vy a manžel začal gamblit.

Napřed to bylo gamblerství z přesvědčení, že na „výherních“ automatech se dají vyhrát peníze, později přerostlo v gamblerství závislácké. Kdy se to překlopilo, to se neví. Ale jisté je, že jednou manželce došla trpělivost, a když se její muž po dvoudenním gamblerském flámu vrátil domů, nedostal se do bytu. Pláč a skřípění zubů bylo na obou stranách zavřených dveřích s vyměněným zámkem, ale někdy prostě není zbytí. Gamblerství je závislost a ke všemu hodně nebezpečná, protože ten, kdo jí trpí, strhává do svého maelströmského víru všechny kolem sebe, ať chce, nebo nechce.

Napřed to bylo gamblerství z přesvědčení...

Jaké z toho plyne poučení, milá Romano? Svého muže jste správně diagnostikovala jako gamblera a víte, že bez odborné pomoci a léčby to ani jeden z vás nezvládne. Ptáte se, jak ho přimět k tomu, aby se léčil, a jistě tušíte, že když to nepůjde po dobrém, nezbude, než sáhnout ke zlému. A koneckonců taková výstraha v podobě vyměněného zámku u dveří zdaleka není to nejhorší, jak manžela přinutit, aby se léčil. Je to pořád lepší, než nečinně čekat, až vám ten zámek vymění exekutoři.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Jak na muže v přechodu

Koupil si Váš otec nový kabriolet, ačkoliv třicet let jezdil ve staré škodovce? Váš partner začal nosit kšiltovku opačně? Nedivte se.

Akční letáky