Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mít, či nemít děti?

Při troše hledání najdete nějaký opravdu pádný důvod...

Milá čtenářko,

mám dvě kamarádky, které jsou na tom podobně jako vy. Je jim kolem třiceti a nechtějí mít děti. Jedna z nich říká, že má děti ráda, že je „dobrá teta“, ale život je o něčem jiném než o reprodukci. Druhá je o něco radikálnější, mateřské starosti svých kolegyň komentuje se škodolibostí a prohlašuje, jak je ráda, že si „nenechala zasvinit barák dětmi“.

Ať už se ta fobie z mateřství vyjádří jakkoli, vždycky je za tím kousek sobectví.

A teď to nemyslím vůbec zle a útočně. Je celkem jasné a pochopitelné, že každá ženská má větší či menší strach, že jí dítě obrátí život naruby, k horšímu, přibudou starosti a strie na břiše. Jenže život nám často obrací naruby a k horšímu spousta jiných věcí, které nemůžeme ovlivnit, a strie stejně nakonec přijdou: zestárnete, ztloustnete, začnete držet diety, rychle hubnout a rychle zase přibírat na váze, a než se nadějete, máte ty jizvičky, co Vás tak děsí, nejen na břiše, ale i na stehnech, na zadku a jánevímkde ještě... Pak propadnete panice a začnete si říkat: Proboha, kdo mě takhle ohavnou teď bude chtít?!

Kdo se mnou bude CHTÍT MÍT DĚTI?! Past sklapne a někdejší starosti o to, jak prožít bezstarostný a svobodný život začnou být nicotné...

Každý z nás má možnost volby a ti moudřejší vědí, že zákon „něco za něco“ platí vždycky a ve všem. V žádném případě se nezastávám radikálních matek, pro které se jejich mateřství stalo středobodem vesmíru (na tomto místě jsem o nich ostatně před časem psal), dokonce jsou mi čímsi odporné. Nikdo vás nenutí, abyste se k nim připojila. Ale je tu taky spousta matek „normálních“, které si dokázaly udržet svobodu, přestože se zapojily do reprodukčního koloběhu. Z jejich okruhu se jistě rekrutuje spousta Vašich kamarádek a Vy si k nim pomalu zavíráte dveře – ne že by Vás od sebe jednou odehnaly jako černou ovci ve stádě, ale prostě proto, že si s Vámi brzy nebudou mít co říct. V tom je to „něco za něco“:

udržíte si svobodu, ale zůstanete v ní sama.

Milá čtenářko, píšete, že dítě „nechcete prostě proto, že ho NECHCETE“. Jinými slovy – domníváte se, že pro svoje rozhodnutí nemáte žádný zvláštní důvod. Já tomu moc nevěřím a myslím si, že při troše hledání byste přece jen nějaký opravdu pádný důvod našla. Přestaňte se zaklínat strachem ze strií a podobných hloupostí a vydejte se do hlubin svého podvědomí. Vsadím se, že tam najdete toho draka, který vaši zcela zjevnou fobii z mateřství způsobuje. Může to být třeba neuspořádaný vztah s některým z rodičů nebo s partnerem.

Zabte toho draka a zbytek se vyřeší sám.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky