Milostné přezdívky, zabiják sexu

Milostné přezdívky, zabiják sexu

Na veřejnosti máme jméno a příjmení. V soukromí jsme ale mnohdy Berušky, Prdelky, Hvězdičky, Micinky a partnerům říkáme Broučku, Medvídku a podobně. Věděla jste, že to pro vztah podle psychologů není nic moc dobrého?

Podle psychologů je odpověď jasná, broukáme na sebe láskyplnými jmény, abychom si byli blíž. Ostatně - nemůžete popřít, že jde o velmi působivou taktiku, jak protějšek správně naladit nebo v počátcích zamilovanosti nalákat.

Stačí vzpomenout příklad z kinematografie. Básník (s titulem MUDr.) Šimon Šafránek v tetralogii Dušana Kleina oslovoval vyvolené slečny: Borůvko, Jeskyňko, Píšťalko a Veverko. Navzdory ne příliš mužnému vzhledu a nízkému platu obvoďáka vždy dosáhl svého. 

  • Aby bylo jasno: Všechna něžná oslovení vám ze srdce přejeme. Zároveň však nabízíme několik pravidel jejich používání, aby nezpůsobila nějaké problémy.

1. Zjistěte, jestli jste na stejné vlně

"Mám přítelkyni, které žádné přezdívky nevyhovují,“ napsal na internet muž pod nickem Xman. „Líbí se jí maximálně zdrobněliny křestního jména, a to ještě jen někdy. Ze začátku vztahu jsem na ni nějaké ty kočičky a myšičky zkusil, ale když mi asi popáté řekla, že se jmenuje Petra, tak jsem to vzdal.“
Také vy napřed z reakcí odvoďte, zda a také kdy vašemu protějšku přezdívky nevadí. Teprve potom jimi případně obohaťte vzájemný milostný slovník.

2. Vyčkejte, pravé jméno přijde

Kromě obligátních „Miláčků“ patří k nejčastěji používaným oslovením „Broučku“ a „Beruško“ (vliv příběhu z Karafiátovy knížky je nesporný), dále pak „Kocourku“ a „Kočičko“. Nic proti nim, avšak mnohem působivější jsou přezdívky, které vzniknou spontánně v rámci společných prožitků. „V době, kdy se můj manžel léčil na rakovinu hrtanu, vynořilo se v jeden okamžik pojmenování Rochátko. S odstupem času vypadá hodně ujetě, zvlášť v kontextu s těžkou životní situací, které jsme tehdy čelili,“ svěřuje se čtyřiapadesátiletá kadeřnice Jaroslava. „Popravdě řečeno, je mi jedno, co si o tom kdo myslí. Nás to Rochátko spojuje a připomíná mi, že dokážeme držet při sobě.“

Milostné přezdívky, zabiják sexu

3. Zůstaňte při zemi, i tam je dobře

Pro mnoho lidí je jakékoliv zdrobňování nebo inspirace mezi živočichy (koťátko, káčátko, hřebečku) rostlinami (kytičko, zvonečku, pampeliško) nebo ve vesmíru (hvězdičko, sluníčko) naprosto nepřijatelná. „Kdybych titulovala manžela Pejsánku, což běžně používá jedna moje kamarádka, myslel by si, že jsem se zbláznila,“ míní pětatřicetiletá učitelka Hedvika. „Nemá ale nic proti tomu, abychom si občas v žertu řekli Můj muži, Moje ženo, případně dokonce Můj starej, Moje stará. Na mě osobně to působí úžasně uklidňujícím dojmem v tom smyslu, že k sobě zkrátka patříme.“

Ostatně, pro inspiraci stačí občanka. Zvyk, používat v řeči pouze příjmení toho druhého, sahá kořeny až na samotný Pražský hrad! Bývalá první dáma republiky běžně mluví o svém muži jako o „Klausovi“.

Jen pro zajímavost: T. G. Masaryk oslovoval svou manželku Charlottu „Charlie“. „Charlie, děkuji za vše, co jsi pro mě udělala!“ napsal. „Vím a říkám ti to, že bych nemohl dosáhnout toho, čeho jsem dosáhl, že bych se byl nevyvíjel, jak jsem se vyvinul.“

Edvard Beneš se zase narodil jako Eduard. Když se však seznámil se svou budoucí manželkou Annou, požádal ji při zásnubách v roce 1906 v Paříži, zda by se nemohla přejmenovat na Hanu. S jakousi Annou měl totiž neblahé zkušenosti z dřívějška. Také on na oplátku vyměnil písmenko ve svém jménu. Ona mu celé manželství říkala: „Eduško.“

4. Držte soukromí za dveřmi

Mezi největší společenská faux pas patří neschopnost odhadnout míru důvěrností, které svému partnerovi věnujete mimo domov. Jestliže se ocitnete na jeho pracovišti nebo mezi kolegy (včetně vánočního večírku), zapomeňte na všechny přezdívky i důvěrnější doteky. Ty ostatně mohou vyvolat rozpaky i u blízkých přátel, rodičů nebo vlastních dětí. Nejlepší bude nechat si svá zamilovaná jména jako sladké tajemství.

Milostné přezdívky, zabiják sexu

Perličky z internetu… (aneb co si myslíte VY)

Internetových diskusí na téma, jak oslovovat partnera, najdete překvapivě mnoho. Znamená to, že si s tématem lidé lámou hlavu. Především teenageři jsou plní obav, jestli používat zavedené Kočičky a Broučky, nebo popustit uzdu invenci. Viz. věta: „Rád bych jí říkal Koblížku, protože je sladká a měkoučká, jenže se bojím, aby se neurazila, že tím myslím tlustá.“
Dále jsme si přečetli například:
- „Holky už mě oslovovaly fakt nejrůznějšími jmény. Například Kousátko, Ouško, Gumídku, Cumle, Tuřínku, Muchomůrko a Žužlo.“ (BastMetzli)
- „A co takhle něco indiánského? „Ten, co běhá ráno na tramvaj“?:-)) (Droto)
- „Jo, píšťalko je pěkné… Ale já jsem všema deseti pro slunečnici! (gigi)
- „Budete se mi smát, ale stejně vám to řeknu. Když opravdu potřebujeme držet při sobě, říká mi můj manžel už patnáct let: Moje stará stanová kůže. Jen my dva přesně víme, kdy a kde tahle přezdívka vznikla a to má své kouzlo.“ (jigra72)
- Já jsem Plyšanda, on Plyšounek a společně míváme plyšitidu.“ (Janysek73)
- „Mně můj miláček říká Zlatíčko, Milášku, Broučku, Beruško, Sluníčko, Hvězdičko, Lásečko, Pusinko, Koťátko, Myško, Matýnko, Jahůdko, Broskvičko, Sněhurko, Mazlíčku, kytičko a někdy i Čoky, protože jsem prý sladká jako čokoláda. No, je toho hodně a krásně to vždycky zahřeje.“ (Martinkaaa)
- „Hvězdička je to nejkrásnější… protože hvězdy jsou nedosažitelné, ale jednou za čas nějaká spadne dolů do náruče toho pravého.! (Manka)

Milostné přezdívky, zabiják sexu

Kafe zjistilo: Britský ministerský předseda – Prasátko ženaté s kočičkou!

Abychom ilustrovali fakt, že používání milostných přezdívek zasahuje lidi všech společenských kategorií, vybíráme příklad snad nejslavnějšího britského ministerského předsedy všech dob Winstona Churchilla (1874 - 1965). Po sedmadvaceti letech manželství psal na Nový rok 1935 své milované manželce Klementině (1885 - 1977) z plavby po Indonésii následující řádky: „Můj miláčku Klemmie, v dopise jsi napsala několik slov, která jsou mi nesmírně drahá, o tom, že jsem obohatil Tvůj život. Ani Ti nedovedu vyjádřit, jak mne to potěšilo, protože mám neustále zdrcující pocit, že jsem zavázán já Tobě, pokud vůbec lze mluvit v lásce o nějakých účtech.

Bylo to od Tebe tak milé, žes mi právě tohle napsala, a já doufám a modlím se, abych byl s to učinit Tě šťastnou, postarat se o Tvé bezpečí po všechna zbývající léta, hýčkat tě, můj miláčku, jak zasloužíš… Co pro mne znamenalo žít po celé roky v Tvém srdci a s Tebou, nemůže vyjádřit žádná věta.“ Místo podpisu velmi zdařilá karikatura prasátka. Winston Churchill byl pro svou ženu „Pug“ (buldoček), později i zmíněné Prasátko. Ona pro něj Cat (kočka). „Buď hodný pejsek a nenič si tu trochu volna na čerstvém vzduchu vypalováním těch tlustých doutníků,“ psala v žertu. Manželství bylo nesmírně šťastné a harmonické, dvěma prožitým světovým válkám navzdory. 

Milostné přezdívky, zabiják sexu

Náš tip: Více o ženách a jejich osudech si přečtete v týdeníku Vlasta.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky