Můj manžel, Jakub, byl vždycky silný muž, pilíř naší rodiny. Ale když přišel o práci, jeho svět se zhroutil. Jeho sebevědomí, jeho radost ze života, vše zmizelo jako kouř. Začal se utápět v alkoholu, navštěvoval hospody, jedl samé nezdravé jídlo a pil hektolitry sladkých limonád.  Jeho psychický stav se zhoršoval a s tím i jeho fyzická kondice. Za poslední rok přibral neuvěřitelných padesát kilo. "Jakube, musíme s tím něco udělat. Nemůžeš takhle pokračovat," řekla jsem mu jednoho večera, když jsem ho zase našla zase u televize s lahví piva v ruce. Měl už šesté.

Žádný intimní život

"Co bych měl dělat, Hedviko? Jsem na nic," odpověděl s prázdným výrazem v očích. Jeho slova mě bolela. Cítila jsem se bezmocně, když jsem sledovala, jak se můj milovaný muž mění v někoho, koho jsem skoro nepoznávala. Náš intimní život zanikl, už jsme spolu nedokázali normálně mluvit a Jakub se stále více uzavíral do sebe. Jeho zdravotní stav se rapidně zhoršoval. Začal trpět dýchacími problémy, jeho tělo páchlo a já jsem byla zoufalá. Nechtěla jsem ho ztratit, ale nevěděla jsem, jak mu pomoci. Po několika měsících beznaděje jsem už začala zvažovat, že se rozvedu…

Pomůžeš mi?

Pak přišel den, kdy Jakub upadl na ulici. Byl to šok, který nás oba probudil. Když ležel v nemocnici, snažila jsem se s ním mluvit. "Jakube, poslouchej mě. Musíme s tím něco udělat. Chci, abys byl zase zdravý. Pro mě, pro nás," řekla jsem mu, držela jsem mu ruku a snažila se skrýt slzy. V jeho očích jsem viděla bolest, ale také jiskru naděje. "Pomůžeš mi, Hedviko?" zeptal se slabým hlasem. "Pomůžu ti. Spolu to zvládneme," odpověděla jsem s odhodláním. Začali jsme malými kroky. Měnili jsme stravovací návyky, Jakub začal navštěvovat psychologa a pomalu se zapojoval do fyzických aktivit. Nebylo to snadné, bylo mnoho chvil, kdy chtěl vzdát, ale já jsem ho podporovala. “Víte, když takhle obézní člověk začne měnit svůj životní styl, projeví se to i na jeho psychice. Může to být hodně těžké,” varoval mě psycholog. Měl pravdu, trvalo to asi dva měsíce, Jakubova psychika byla jako na houpačce. Ale vydrželi jsme to. Postupně se začal měnit. Začal ztrácet na váze, jeho zdravotní stav se zlepšoval a s tím se vracela i jeho energie a chuť do života.

Zase spolu

Po roce tvrdé práce, Jakub ztratil většinu přebytečného tuku a jeho pohled na život se změnil. Začal znovu pracovat a naše vztahy se obnovily. Bylo to jako znovuobjevení lásky, kterou jsme k sobě měli. Dokonce jsme odjeli do lázní a poprvé po dvou letech jsme se i milovali. Nedokážu popsat, jak jsme se oba cítili. Tento příběh mi ukázal, že láska a podpora mohou změnit život. Naučila jsem se, že i v nejtemnějších chvílích je vždy světlo naděje a že společně můžeme překonat i ty nejtěžší překážky. 

Text byl zpracován na základě příběhu čtenářky, která jej předala redakci. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.