Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Manžel nemá práci

Nelámejte nad ním hůl.

 

Dobrý den!

Problém, se kterým jste se Kafi svěřila, je bohužel toho druhu, který se žádnou dobrou radou nevyřeší. Jeho řešení totiž nezávisí pouze na Vás, ani na Vás a na vašem manželovi – hraje v něm roli i spousta vnějšího okolností, se kterými bohužel nic nenaděláte. Ovlivnit můžete pouze to, jak se k dané situaci postavíte Vy sama.

  • Myslím si, že Váš manžel v těchto týdnech a měsících prožívá opravdu hodně těžké období.

Byl zvyklý, že sám a bez problémů uživí početnou rodinu. Určitě z toho čerpal velký kus svého chlapského sebevědomí. Připadal si jako člověk, který svůj život drží pevně v rukou. A najednou o tuto svou jistotu přišel. Připadá si jako budižkničemu, který se neumí postarat, jako člověk, kterými možná dříve pohrdal. Není divu, že je v depresi a ztrácí víru v sebe i v budoucnost.

  • Co s tím vším můžete dělat Vy?

Vlastně jen jedno: nelámat nad ním hůl. Ale právě to je podle mého názoru hrozně důležité. Momentálně jste možná jediná, kdo mu ještě může dát najevo, že mu věří a že jednou bude líp. Je mi jasné, že to je skoro nadlidský úkol. Sama se potácíte v nejistotě, sama máte strach z budoucnosti, a ještě máte dodávat naději někomu jinému? Ale pokud to dokážete, Váš muž vám to nikdy nezapomene.

  • Abyste měla dostatek duševních sil, nezapomínejte také sama na sebe.

Určitě, navzdory těžkému období, které prožíváte, si najděte čas na cvičení, procházku nebo povídání s kamarádkou. Právě to jsou cenné zdroje energie, ze kterých budete moci čerpat.

Na vašem místě bych uvažovala také o tom, že byste si Vy sama mohla najít nějakou práci, třebas i méně kvalifikovanou a na kratší úvazek. Kromě toho, že byste přinesla pár korun do napjatého rodinného rozpočtu, Vám to také pomůže se na část dne odreagovat od domácí atmosféry, která – tráví-li Váš muž celé dny doma – může být pěkně výbušná.

  • Počítejte ovšem s tím, že Váš manžel s tím možná nebude souhlasit a bude to brát jako další útok na své již tak dost poraněné ego.

Dost možná to bude vnímat jako jistý druh výčitky adresovaný jemu osobně. V tom případě můžete argumentovat tím, že Vaše zaměstnání je pouze dočasné, dokud si on nenajde něco stálejšího.

Přeji Vám, aby to bylo co nejdříve.

P.S. Krátce poté, co jsem si přečetla Váš dopis, jsem si v televizních zprávách vyslechla celkem optimistická čísla o klesající nezaměstnanosti v ČR, takže – a já tomu věřím – je docela možné, že problém vašeho muže se mezitím už vyřešil. Anebo se vyřeší v krátké době. Držím Vám palce!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky