Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Máme společnou kasu, ale on si jezdí na hory. Sám.

Aspoň že nejel s milenkou.

Darja Nečasová
Darja Nečasová Darja Nečasová Zdroj: Dvaatřicetiletá nezávislá novinářka, která má muže a dvě malé dcerky. Stará se také o rodinného rotvajlera, pokud jí zbyde trochu volna, ráda plete a háčkuje.

Čím to, že pokud jde o peníze, nejvíc zlé krve dokážou v manželství nadělat právě ty výdaje, bez kterých bychom se docela dobře obešli?

Peníze na nájem, na hypotéku, na složenky, na jídlo, na obědy ve školní jídelně – to jsou výdaje, na kterých se obvykle se svým partnerem dokážeme shodnout bez řečí. Nic jiného nám totiž nezbývá. Ale běda, jak nám po zaplacení všech těchhle životních nezbytností ještě něco zbyde! Právě tady totiž vzniká prostor pro hádky a dohadování o tom, co si za zbylé peníze pořídit: myčku nádobí, nebo digitální foťák? Patro do dětského pokoje, nebo dovolenou u moře? Střevíčky na jehlách, nebo obloukovou pilu? Uspořádat pořádný mejdan? Anebo si radši založit termínovaný vklad s výhodným úrokem?

Jestliže jeden z partnerů řeší finanční dilema tím, že se toho druhého prostě neptá a sám si vyrazí na dovolenou na hory, je to nefér a nesportovní (i když v tomto případě zároveň sportovní…). Ale na druhou stranu – mohlo by to být mnohem horší. Představte si, co kdyby váš manžel kupříkladu….

1. …jezdil na hory s milenkou?

Potom by utrácel nejen za lyže, boty, vleky a grogy, ale také za opulentní večeře, kytice a drobné dárky. Vaše peněženka by krvácela mnohem víc, a vaše srdce taky.

2. …nutil vás, abyste jezdila s ním?

Jedna moje kamarádka je absolutní antisportovec, zatímco její muž se v zimě vyžívá na lyžích a v létě na kole. Nespokojí se ale s tím, že si sportovních radovánek užívá sám: nutí svou ženu, aby jezdila s ním. Takže zatímco její srdce by toužilo po lodičkách na podpatku a luxusních parfémech, o Vánocích a narozeninách musí jásat nad dárečky typu spacák nebo lyžařské brýle. Když si pod stromeček přála krajkové prádelko, dostala soupravičku z Moiry (prý skvěle saje pot). Když chtěla kabelku od Vuittona, dostala nepromokavou ledvinku. Věřte, že tyhle nudné, ale praktické věcičky umějí být taky pekelně drahé.

3. …se stal motorkářem?

Moji přátelé Petra a Slávek si nedávno svépomocí dostavěli rodinný domek. Zadlužili se na celý život a stálo je to většinu psychických i fyzických sil. Petru pak málem skolila mrtvice, když oknem zbrusu nového domu jednoho dne uviděla, jak Slávek přijíždí na zbrusu nové motorce, koupené za peníze určené původně na zvelebení interiéru. Naštěstí disponuje nadlidským nadhledem a tolerancí: „Hlavně že je Sláveček šťastnej,“ komentovala to. U mužů na prahu středního věku snad neexistuje horší koníček než motorkářství: nejenže hrozivě leze do peněz (kromě motorky potřebujete taky spoustu ohavného koženého oblečení), ale navíc je životu nebezpečné.

Pokud vám nabízené eventuality neposkytly kýženou útěchu, můžete vyzkoušet malou odvetu. Co kdybyste kupříkladu – až se bude zase blížit lyžařská sezóna – všechny rodinné úspory preventivně utratila za něco, co vám udělá opravdu radost? Třeba jeďte na Kanáry. Pochopitelně sama. A pořádně si tam vyhoďte z kopýtka.

Pokud vám svědomí nedovolí zruinovat rodinný rozpočet, mohla byste peníze převést na jiný účet a cestu na Kanáry pouze předstírat (zatímco budete kout pikle na gauči u kamarádky; v tomto případě ovšem nezapomeňte párkrát zajít do solárka).

Anebo se příště rozjeďte na hory za manželem. A roztočte to tam společně.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky