Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Mám podezření, že moje dítě bere drogy

Diskrétně porušte její soukromí.

Milá Renáto,

Na vašem místě bych si taky dělala o dceru starosti. A nejen o to, zda nebere drogy. Zdá se, že zapadla do nevhodné party a v té je potom rizik víc, i kdyby žádné drogy nebrala (zásadní zanedbávání školy, problémy kolem sexu). V každém případě byste se měla pokusit Evu vtahovat i do jiné společnosti a nabízet jí jiné možnosti trávení času (zaplatit zajímavý kurs, organizovat návštěvy přátel se stejně starými dětmi, cestování apod.). Zároveň stanovte pevná pravidla, jasně Evě vysvětlete, co se Vám nelíbí a co chcete, aby změnila. Podporujte ji, ale neustupujte. Pokud se Vám totiž vymkne z kontroly teď, později ji už budete těžko ovlivňovat.

Na vašem místě bych si taky dělala o dceru starosti.

Pokud jde ty o drogy: Zásadní je zjistit, zda tu jde opravdu o drogový problém nebo jen o celkem neškodné experimenty s marihuanou. Kouření marihuany (tzv. hulení) je dnes u mládeže celkem běžné. Zkusí to alespoň párkrát skoro každý teenager a není nutné z toho dělat drama, pokud se to neděje systematicky. Typickým projevem po „trávě“ jsou zarudlé oči, nálada je většinou rozjařená, podobná opilosti. Kouř má charakteristickou nasládlou vůni. Pokud tedy dcera „jenom hulí“, není třeba hned běžet do drogového centra. Spíše s ní diskutujte, dávejte najevo svůj negativní postoj a vše směřujte k tomu, aby si nezvykala na pravidelné kouření trávy, případně nezkoušela tvrdší drogy.

Mluvte s ní o tom pokud možno v klidu. Třeba se Vám ve vhodné chvíli podaří přimět ji k větší sdílnosti. Nevyptávejte se, spíš zkuste téma nadhodit nepřímo – třeba že (fiktivní) dcera kolegyně asi bere drogy apod. V diskusi o někom jiném se dítě obvykle k problému nějak vyjádří. A tím mimovolně ukáže i svůj postoj a zkušenosti. Pokud bude chtít o drogách mluvit, vyslechněte ji, ale připravte si protiargumenty, proč Vy s nimi nesouhlasíte a považujete je za nebezpečné. Pokud chcete s dítětem držet krok, musíte o drogách něco vědět. Rodiče mají obvykle o drogách mlhavé představy a v diskuzích s dětmi nedokážou přesvědčivě argumentovat. Jejich nepoučené rady a hrozby pak na děti vůbec nepůsobí. Přečtěte proto co nejvíce brožur o drogové problematice, hledejte na internetu, zkuste zabrousit i na chaty mládeže (kde se možná poučíte nejvíc). 

Mluvte s ní o tom pokud možno v klidu.

Horší situace nastává, pokud dítě bere tvrdší drogy (u nás nejběžněji pervitin, tripy =LSD, extázi,heroin). Tam je třeba zasáhnout co nejrazantněji. Je ale obtížné zjistit, jak to vlastně je. Na přímý dotaz o drogách dítě jakékoliv zkušenosti popře, což samozřejmě nic neznamená. Obvykle se urazí a obviní Vás, že nejste normální - co si to o něm myslíte?! (Čím víc se rozčiluje, tím víc zpozorněte). Málokdy najde rodič jednoznačné důkazy – drogu samotnou, stříkačku nebo jinou pomůcku, vpichy na kůži apod. Spíš jde vždycky o nepřímé důkazy a náznaky (změny chování a návyků, nápadné výkyvy nálad a aktivity, hubnutí apod. Po pervitinu je např. člověk aktivní a čilý, nepotřebuje spát, pak zase prospí celý den. Po heroinu se naopak dostavuje příjemný klid a uvolnění). Pokud se dítě navíc zhorší ve škole, nevěnuje se žádným koníčkům a volný čas tráví poflakováním s partou a víkendy na tanečních party, rozhodně to zvyšuje podezření. Ztráty peněz a cenností z domácnosti už znamenají závislost, protože dítě si musí zajišťovat trvalý přísun drogy a nemá na to peníze. Zpočátku krade doma, později i venku (v obchodech, vykrádání aut apod.).

Pokud tedy máte naléhavé podezření, že dítě „jede“ v tvrdších drogách, doporučuji udělat výjimku z obvyklého respektování soukromí a diskrétně prohlédnout dítěti pokoj, eventuelně mobil a počítač. Možná si píše deník nebo chatuje o svých drogových zkušenostech. Leckdo mě možná za tuto radu odsoudí, ale vycházím z praxe. Musíte VĚDĚT, abyste mohli dítěti účinně pomoci. Vaši pomoc totiž potřebuje! Další možností, jak si potvrdit podezření, je domácí test na drogy v moči (testovací soupravy koupíte v lékárně nebo přes internet). Má smysl, pokud se provede neočekávaně a ve vhodnou dobu - např. po víkendovém tahu.

Musíte VĚDĚT, abyste mohli dítěti účinně pomoci.

Získáte-li takto, bohužel, jistotu, neobejdete se bez odborné pomoci. Snažte se donutit dítě k léčbě co nejdříve. Pokud odmítá „klasická“ zařízení jako léčebny a AT oddělení, zkuste ho dostat alespoň do některého z kontaktních center, která pracují s toxikomany (seznam najdete na internetu, např. pod heslem kontaktní drogová centra). Pokud dítě odmítá jít i tam, běžte na konzultaci sami. Zaměstnanci těchto center mají velké praktické zkušenosti s drogovým světem a poradí Vám, co v této situaci dělat.

Co budí podezření, že dítě bere drogy:

  • Nápadná změna návyků a životního stylu.
  • Velké výkyvy nálad, častá nevysvětlitelná podrážděnost, hyperaktivita nebo naopak útlum.
  • Společnost nebo subkultura, v které se dítě pohybuje.
  • Výkyvy spánku a bdění (celodenní spánek, jindy nápadná čilost a nespavost).
  • Zhoršení prospěchu ve škole, absence, záškoláctví.
  • Ztráta dřívějších zájmů.
  • Tělesné změny (nechutenství a hubnutí při stimulantech, zarudlé oči po marihuaně, vpichy).
  • Nález drogy doma ve věcech, případně instrumentů k jejich užívání (celofán, stříkačky, opálená lžička apod.).
  • Ztráty peněz a cenností z domácnosti.

Přeji Vám mnoho štěstí a ať se Vaše podezření nepotvrdí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky