Luxus, intriky a striktní pravidla: Takový byl život v sultánských harémech

Harém
Více fotografií k článku:
10 fotografií

Podívejme se do historie, jak se žilo ženám v sultánských harémech v Osmanské říši. Byly to nevěstince, v nichž polehávaly polonahé ženy připravené potěšit pána domu, kdykoliv si umane? Mnozí si to myslí, ale realita byla odlišná. Více najdete v galerii.

Termín harém pochází z arabského slova haram, což znamená zakázaný. Dnes je spíše chápáno jako okruh žen, které v polygamní domácnosti patřily coby manželky a milenky jednomu muži. V arabské tradici se jedná o část domu, kam je zakázán vstup jiným mužům, než pánovi domu. My se ale podíváme do sultánových harémů - komplexů jak z pohádek tisíce a jedné noci.

Představy o sultánských harémech, které většinou máme, jsou velmi zkreslené. Sultánovy skutečné manželky rozhodně neměly platnost pouhých sexuálních otrokyň. Naopak požívaly značných výhod a měly výrazný vliv na život u dvora i politické dění. V harémech panovala přísná hierarchie a samozřejmě mezi ženami bujely někdy až život ohrožující intriky, když ženy soupeřily o přízeň sultána či jeho matky. Jaké další informace se nám podařilo zjistit, se dozvíte v naší galerii.

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek