Nicméně v dnešní uspěchané době, kdy si zamilovaní lidé stále obtížněji hledají čas, po který mohou být spolu, není tak neobvyklé trávit svatého Valentýna a nejen jeho, každý jinde. A tehdy se ke slovu dostávají moderní technologie.

Způsobů, jak vyznat lásku své milované či svému milovanému na dálku, existuje celá řada. Nejklasičtějším způsobem je telefonní hovor, SMS či v poslední době stále rozšířenější MMS. V porovnání s jinými dny je stále znát nárůst v používání všech tří zmíněných služeb. Podle údajů společnosti T-Mobile loni na sv. Valentýna nejmarkantněji vzrostl počet odeslaných MMS, a to o přibližně 40 % oproti stejnému dni v předchozím únorovém týdnu. Dále, i když ne tak markantně, vzrostl počet odeslaných SMS (přibližně o 4 %) i počet uskutečněných hovorů (přibližně o 3 %). Tato čísla přesně odráží současný trend, podle kterého je kladen důraz na audiovizuální stránku láskyplné komunikace. A jelikož ani běžný telefonní hovor, ani SMS již svou podstatou neumožňují sdělení dosti romantického charakteru, nastupují zprávy multimediální.

Dalším způsobem jsou stále oblíbenější videohovory. Videohovory lze provádět i prostřednictvím mobilního telefonu s použitím speciální SIM karty, ale mnohem obvykleji prostřednictvím programů využívajících internetu a počítače vybaveného webovou kamerou. Mezi nejrozšířenější programy, zprostředkovávající hovory, patří Skype a v poslední době také velice progresivní Logitech Vid. První webkamery přišly ke slovu již před dlouhými deseti lety a jejich vzrůstající obliba naznačuje, že ve víceméně stejné podobě přečkají i další dekádu. Jejich parametry se však s dobou mění a vyznat se ve všech parametrech může být pro běžného uživatele oříškem. Na co je tedy nutné si dávat pozor, aby vaše romantická schůzka na dálku proběhla bez technických obtíží?

Jak na výběr videokamery

V první řadě je potřeba si osvojit alespoň základní terminologii. Výrazy jako „megapixel“ nebo „HD“ se stávají pro výběr správné webkamery naprosto zásadními. Kamera, schopná pořídit video ve vysokém rozlišení (HD), výrazným způsobem zvýší množství pixelů obrazu, který zachycuje vaše láskyplné pohledy a gesta. Například webkamera Logitech, která je schopná natáčet v rozlišení 720 řádků, tj. v rozlišení 1280 na 720 pixelů. Ačkoli se to tak nemusí zdát, pořízení webkamery na kvalitní videohovor vás nezruinuje. Samozřejmě i zde většinou platí pravidlo „čím dražší, tím kvalitnější“, ale občasnému uživateli videohovorů plně postačí i webkamera s běžnými čočkami a integrovaným mikrofonem za cenu méně než 800 Kč. Pokud budete chtít provozovat videohovory víckrát než jednou v roce na sv. Valentýna, mohli byste zauvažovat o webkameře se skleněnými čočkami a pokročilým softwarem, korigujícím světlost obrazu a zvuk do 1 300 Kč. A pro úplné „fajnšmekry“, kteří po své webkameře chtějí naprosto dokonalou audiovizuální komunikaci ve vysokém rozlišení, s optikou Carl Zeiss, automatickým zaostřováním a 2megapixelovým senzorem, jsou tu špičkové přístroje (jako například Logitech C600), začínající na 2 000 Kč.

Kvůli koupi kvalitní kamery už dávno nemusíte vyloupit banku. Například webkamery Logitech pořídíte od velice příznivých 800 Kč, přičemž výhodou jsou samozřejmě skleněné čočky a software, korigující světlost obrazu a zvuk, u pokročilejších modelů, na které se vyplatí nějakou tu korunu připlatit.

Prostřednictvím videohovoru se můžete spojit s kýmkoli na světě tak, jako by seděl vedle vás na pohovce, což je pro „zamilované účely“ zvláště žádoucí, a proto je také potřeba dodržovat některá pravidla, kterými si lze ušetřit řadu trapných okamžiků. Zaprvé, webkamery neumějí přenášet vůně a pachy (zatím ), takže je celkem lhostejné, jaký deodorant nebo ústní vodu použijete. Co ale přenést dovedou velice dobře, je vzhled vašeho zevnějšku. Seberomantičtější konverzace vedená v tričku potřísněném od kečupu není právě to, co by vás v očích vaší lásky povzneslo. S tím souvisí i celková nevhodnost cokoli při videohovoru jíst nebo pít a také je nutné dbát na to, aby se v zorném poli vaší webkamery nenacházely žádné „inkriminované“ věci, jako je například fotografie, na které nejste zrovna se svou současnou partnerkou či partnerem. Dále je nutné si uvědomit, že videohovor umožňuje kromě vašich slov a tónu, jakým jsou pronášeny, zachytit také vaši řeč těla. Gesta jako obracení očí v sloup vám rozhodně sympatie nezískají. Používejte webkameru v dobrých světelných podmínkách, nebo použijte speciální software (např. Logitech RightLight) a vyvarujte se videohovorům v hlučném prostředí, jinak z komunikace nebude mít nic ani jeden z volajících.

Další způsoby komunikace

Dalším možným způsobem vyznání lásky jsou čím dál více se rozmáhající aplikace. Existuje jich nepřeberné množství a vybere si mezi nimi každý. Kupříkladu na portálu App Store je k dostání více než 100 000 aplikací na přístroje Apple iPhone a iPod touch. Z užitečných, či alespoň úsměvných možností, jak být při vyznání lásky díky aplikacím originální, lze uvést například aplikaci iLoveGame, jež nabízí vám a vaší lásce množství různých romantických úkolů, které musíte plnit; My_Love, která přidá ikonu rychlého vytáčení ve tvaru srdce dle vašeho výběru na plochu vašeho iPhonu, abyste mohli vaší drahé či drahému telefonovat opravdu s láskou; iLoveYou in 50+ Languages, umožňující říct fráze jako například „Miluji Tě“ ve více než padesáti různých světových jazycích; Love C@ards, obsahující 51 vzorů, které si můžete upravit pomocí vlastních fotografií na přáníčko, které svému zlatíčku pošlete; o něco pokročilejší iPropose, jež pomáhá s přednesením žádosti o ruku vyskakovací dotazem „Vezmeš si mě?“ s možnostmi poklepání na tlačítka „Ano“ a „Ne“ a konečně aplikace iFlirt, díky níž se kupříkladu dozvíte, co dělat a co naopak nikdy nedělat na rande, obdržíte rady na ozvláštnění vaší konverzace a také tipy na flirtování.

Více informací na www.logitech.cz