Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Končí mi mateřská, vracím se do práce a mám strach.

Pokud chcete, dokážete to.

Milá Gábino,

návrat do práce po mateřské jsem absolvovala dokonce dvakrát, takže pokud jde o ty obavy, moc dobře vím, o čem mluvíte. Také jsem pracovala v kolektivu mladých, svobodných a bezdětných kluků a holek, mezi kterými jsem si se svými rodičovskými starostmi připadala jako mimozemšťan. Ale hned na začátku vás mohu uklidnit: opravdu, opravdu neznám nikoho, kdo by návrat do práce nezvládl. Je to jako když po třech letech bez cvičení začnete pravidelně chodit do fitness-centra:

Ze začátku to jde ztuha, první dny máte pocit, že to nepřežijete, ale pokud chcete, dokážete to.

Pokud dovolíte, rozdělím se s vámi o pár zkušeností a postřehů, které jsem při svém pendlování mezi prací, školkou a pískovištěm nasbírala.

Jedním z nejkritičtějších momentů během prvních pracovních dnů každé matky po mateřské je okamžik ranního loučení ve školce. Pokud můžete povinnost ranního odvádění do školky přenechat Andulčinu tatínkovi, udělejte to! Skoro každé dítě totiž první dny ve školce obrečí a je téměř stoprocentně jisté, že ranní slzavá scénka vás psychicky rozhodí, takže půjdete do práce nalomená, zdeptaná a obtížená výčitkami svědomí. To nemáte zapotřebí. Mějte na paměti, že 90 procent plačících dětí zamáčkne poslední slzu dvě minuty poté, co za jeho rodiči zapadnou dveře školky.

Ze začátku dbejte na to, abyste si v práci nevytvořila příliš "mateřskou" image. Nezásobujte bezdětné kolegy podrobnostmi ze života své dcerky. Nevyšperkujte si pracovní místo rodinnými fotografiemi a dětskými kresbami. Telefonáty typu "spapala Andulka tu přesnídávku, co jsem jí připravila na svačinu?" si vyřizujte raději na chodbě. Na druhou stranu samozřejmě není nutné, abyste se tvářila jako marketingový predátor, kterému na rodině vůbec nezáleží. Každý přece ví, že máte dítě, a ujišťuji vás, že většině kolegů i kolegyň je tato okolnost spíše sympatická.

Snažte se nepoužívat své dítě jako zdůvodnění, proč by za vás kolegové měli udělat nějakou práci. Neuchylujte se k prosbám typu: "Já už musím letět do školky. Dodělala bys to místo mě?"

Nebojte se, že byste se nedokázala v novém pracovním prostředí zorientovat.

Když jste před lety nastupovala do zaměstnání, tak jste přece také "nic" neuměla - a přesto se z vás stala úspěšná obchodnice. Každý navíc ocení vaši snahu roky na mateřské rychle dohonit.

Snažte se v prvních dnech dát najevo, že jste i na mateřské sledovala dění ve svém oboru. Například: "Tuhle jsem četla článek v časopise Marketing & Media..." Nebo: "Všimla jsem si, že naše konkurence loni vyrukovala s novou kampaní..."

První týdny budou zcela určitě hodně psychicky i fyzicky náročné.

Veškerá práce v domácnosti, kterou jste dřív dělala během dne, na vás bude čekat ve chvíli, kdy se unavená vrátíte z práce. Snažte se proto co nejvíc do ní zaangažovat manžela. Anebo, ještě lépe, pokud si to můžete dovolit, pořiďte si aspoň na jeden den v týdnu paní na úklid.

Hodně maminek na mateřské moc neřeší svůj zevnějšek. To by se po návratu do práce (či spíše ještě před ním) mělo radikálně změnit. Zajděte si ke kadeřníkovi, kupte si něco na sebe, dopřejte si manikúru. Uvidíte, že až se obléknete a nalíčíte jako šarmantní manažerka, budete si tak i připadat.

Držte se - a držím Vám palce!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky