Kaitlyn Kiely (29): To, co udělala pro svého přítele, by zvládl málokdo

Kate žádost o ruku vůbec nečekala.
Prohlédněte si všechny fotografie (22)

Když lidé skládají svatební slib, stojí v něm, že budou při svém partnerovi v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví. Co když ale přijde natolik těžký úraz, že váš partner zůstane od krku dolů ochrnutý? Nejste manželé a situace je skutečně natolik náročná, že by se nikdo nedivil, kdyby ji zdravá půlka páru vzdala. Kate to ale neudělala. Místo toho se postavila k celé výzvě a životu s kvadruplegikem čelem. A uběhla se svým přítelem Mattem maraton. 

V den svých 29. narozenin, na oslavě, se Matt Wetherbee chystal požádat o ruku svou dlouholetou přítelkyni Kaitlyn Kiely. Namísto toho ale svůj narozeninový den strávil v nemocnici na přístrojích, po vážně operaci páteře, po které mu lékaři řekli, že jeho šance na to, že ještě někdy bude chodit, je velice mizivá. 

Všechno se seběhlo začátkem června 2016, kdy Matt se svými kamarády hrál basket venku na hřišti. Matt vypráví, jak chtěl skórovat, ale zakopl o spoluhráčovu nohu a hlavou naboural přímo do zdi.  

"Už v té vteřině jsem věděl, že je zle. Slyšel a cítil jsem strašné křupnutí, najednou jsem se nemohl pohnout. Jen jsem viděl zeď a pak tmu. Probral jsem se až v nemocnici." Matt si zlomil krční obratel, poškodil míchu a od ramen dolů zůstal naprosto ochrnutý. Jeho přítelkyně se v tu chvíli postavila po jeho boku s ještě větší razancí než kdy předtím a začala se o něj starat a bojovat nejen o své, ale i Mattovo místo na zemi. Zpětně vypráví, jak těžké byly začátky, kdy ani jeden z nich nevěděl, jak s novou situací naložit, jak Matt trpěl depresemi, obviňoval sebe, obviňoval svého kamaráda a litoval se, ale nakonec právě díky Kate a jejímu optimismu, našel novou chuť do života a zkrátka svůj osud přijal takový, jaký je. 

"Snažíme se vést náš život, jak nejlépe to jen jde. Nebylo to a ani není lehké, ale kdo říká, že tělesně postižení lidé nemohou dělat běžné věci a občas udělat i něco šíleného?" myslí si Kate a také dokázala, že postižení není žádné omezení. Rozhodla se totiž, že s Mattem uběhne slavný Bostonský maraton. Od ligy paralimpioniků si vypůjčila závodnické kolečkové křeslo, naplnila ho pytly s pískem o váze jejího partnera a začala trénovat. Ačkoli nestihli standardní přihlášky, vedení maratonu jim dovolilo běžet trasu dva dny před oficiálním závodem. Nadešel den D a Kate s Mattem vyrazili. Cílovou pásku přetrhli přesně o pět a půl hodiny později, kdy doběhli/dojeli do cíle a během běhu si opravdu sáhli na dno. Podporovali jeden druhého a Kate poté řekla, že kdyby necítila zodpovědnost za Matta, nejspíš by to v půlce vzdala. Chtěla mu ale splnit sen a měla pocit, že běží za všechny kvadruplegiky na světě. 

"Byl jsem překvapený, kolik lidí na nás čekalo v cíli. Kolik nejen přátel, ale i zcela cizích lidí nám fandilo. Pro oba to bylo nádherné. V cíli jsem plakal a to, že já moc nebrečím," směje se Matt. Ačkoli maraton pokořili, fyzická zdatnost dává Mattovi pořádně zabrat. Každý den rehabilituje a dělá maličké pokroky. Po dvou letech inteznivních terapií dokáže stát jen s lehkým přidržením doktora. Matt má ohromnou vůli se uzdravit a hýbat se, jak jen to půjde, a to z opravdu velmi důležitého důvodu. 

Před dvěma lety, kdy se mu úraz stal, chtěl Kate požádat o ruku. Od té doby ale uběhly dva roky a Kate na žádosti stále čekala. "Pořád se ho ptám, kdy se s žádostí vytasí a udělá ze mě konečně počestnou ženu." Vtipkovala Kate krátce po maratonu, kdy se jí novináři zeptali na svatbu. Matt na to odpověděl: "Čekám na ten správný okamžik, navíc, chci to udělat sám, svýma rukama. A je mi jedno, jak dlouho to bude trvat." Trvalo to dalších pár měsíců, ale Mattovo i Katino přání se splnilo. Na své jednatřicáté narozeniny, dva roky po úrazu, dokázal udržet krabičku ve své vlastní ruce a vyslovil se. 

Další level? Dojít na svatbu sám? Pevně doufáme, že ano. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky