Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď

Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď
Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď
Zdroj: Thinstock

Sexuologická společnost provedla letos rozsáhlou studii a zaměřila se na ložnicové chování našince, jejich spokojenost v této oblasti i další zajímavosti.

Češi a Češky ve středním věku jsou se svým sexuálním životem spokojeni. A ještě kladněji hodnotí svůj vztah partnerský. Vyplývá to z anonymního výzkumu agentury STEM/MARK, který společnost provedla v minulých týdnech pod supervizí Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze.

Mohlo by vás také zajímat: ON a SEX: 9 důvodů, proč mu nestojí nebo Intimní zpovědi mužů: Naše tajná přání

Dotázáno bylo 805 mužů a 800 žen ve věku 35–65 let, reprezentativní dle kritérií vzdělání, věkové kategorie, velikosti místa bydliště a regionu.

„Výsledky nás překvapily, v podobných průzkumech v zahraničí je procento spokojených podstatně nižší. U chronicky nespokojených Čechů jsme proto očekávali mnohem horší výsledek,“ uvedl profesor Petr Weiss ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN.

Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď Zdroj: Thinstock

Komunikace je důležitější než sex

Spokojenost se sexuálním životem vyjádřila podle průzkumu více než polovina oslovených – 57,2 %. Až dramaticky vysoké je procento spokojenosti s partnerským vztahem – 76,5 % českých mužů a žen ve středním věku tvrdí, že jsou v aktuálním vztahu velice spokojeni.

Z průzkumu, který zkoumal hlouběji sexuální vnímání, také vyplynulo, co považují dotazované ženy a muži za důležité pro spokojenost jak v sexu, tak v partnerském soužití – je to psychická pohoda a otevřená komunikace. Sexuální soulad se v žebříčku důležitosti dostal až na třetí místo. Pro obě pohlaví je důležitá doba trvání předehry.

Ženy netuší, jak má jejich partner velký penis, a muži si přidávají

Délku penisu označuje jako důležitou pro dobrý sex každý čtvrtý muž i žena. Přitom z průzkumu vyplynulo, že 74 % žen nemá tušení, jak má partner velký penis. Většina mužů (57 %) tvrdila totéž. Pokud už muži přiznali, že znají rozměry svého penisu, pak uváděli nejčastěji délku 16–20 cm. (Podle celosvětového výzkumu délky penisu v erekci je průměr 12,55 cm).

Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď Zdroj: Thinstock

Společný orgasmus? 16 % dotázaných ho pravidelně zažívá

Dvě třetiny můžu i žen udaly jako svou nejčastější sexuální aktivitu soulož. Masturbaci provozuje častěji než soulož 14 % mužů a pouze 7 % žen.

Průzkum se také zabýval orgasmem mužů a žen. „Vyplynulo z něj, že cca 80 % mužů nikdy orgasmus nepředstírá, zatímco 49 % žen přiznává, že občas orgasmus „nafilmují“, dalších 15 % to dělá dokonce často. Téměř polovina mužů o tom ale nic neví a žije v iluzi, že žena je dokonale uspokojena,“ dodal profesor Weiss. Společně s partnerem dosahuje orgasmu vždy cca 16 % respondentů, ale většina mužů a žen uvádí, že společný orgasmus prožívají jen někdy. Celkem 24 % žen tvrdí, že dosahuje orgasmu drážděním klitorisu a 26 % drážděním klitorisu a pochvy zároveň.  

Šest procent žen uvádí, že necítí žádné sexuální vzrušení. Co se vzrušujících podnětů týče, ženy nejvíce oceňují doteky a laskání (74 %), které má koneckonců ráda i polovina mužů. Třetinu mužů vzrušují zrakové vjemy, tedy sledování pornografie či aktů. Mezi důvody, proč ženy odmítnou sex, převažují dle odpovědí žen většinou únava, migréna i přepracovanost, téměř 30 % žen pak místo sexu raději předstírá spánek. U mužů jako důvod pro odmítnutí sexu převládá únava a stres v práci.

Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď Jsou Češi spokojení v posteli? Známe odpověď Zdroj: Thinstock

Problémy v sexu? Ano, máme je!

Průzkum se dotkl také problémů v sexu. „Nejčastěji udávanou sexuální dysfunkcí je nedostatek sexuální potřeby. Čtvrtinu mužů také trápí předčasný výron semene nebo porucha ztopoření. Poruchu erekce přiznává 22,7 % mužů a 20,3 % žen ji vidí u svých partnerů,“ dodal profesor Weiss.

Věděli jste, že:

Sexuologická společnost ČLS JEP sdružuje sexuology i odborníky jiných oborů se zájmem o tuto problematiku. V současné době má 185 členů. Podílí se velkou měrou na zvyšování úrovně odborných znalostí svých členů, zajišťuje a garantuje pořádání odborných sympozií a seminářů. Společnost se také spolupodílí na vypracovávání odborných i etických standardů oboru lékařské sexuologie.

Zdroj: Thinstock  

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky