Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jsem sama a bojím se, že to tak zůstane!

Jsem sama… No a co?!

MUDr. Zuzana Krausová
MUDr. Zuzana Krausová MUDr. Zuzana Krausová Zdroj: Psychiatrička s dlouholetou klinickou praxí, která má psychologii tak trochu za své hobby. Je jí padesát let, má tři děti od dvanácti do čtyřiadvaceti let, vlastní psychiatrickou praxi spolu s kamarádkou, uslintaného psa - boxera, a manžela, o němž není známo, zda doma pomáhá...
Milá Petro, vaše pocity jsou pochopitelné, ale naštěstí nemáte důvod k obavám. Je vám teprve 32 (tj. času spousta) a jako žena jste zřejmě přitažlivá (dřív jste s muži problémy neměla). Ve vás tedy ten problém nebude. Spíše je to asi nedostatkem vhodných mužů kolem vás nebo prostě přechodnou smůlou. Vaším psychologickým heslem proto budiž: Jsem single, ale ne zoufalá!

Užívejte si svobody!

To, že jste momentálně sama, vnímejte jako dočasný stav, který jednou zase pomine. Umožní vám to nepanikařit z budoucnosti). A zatím užívejte své svobody, dokud ještě můžete! Jsou to možná nejlepší léta vašeho života, tak je nesmíte protrpět v obavách.

„Doma v depresi nikoho nepotkáte.“
Potlačujte úzkostné myšlenky, neposlouchejte hloupé řeči a žijte co nejvíc naplno. To není popírání problému, ale jeho řešení: doma v depresi nikoho nepotkáte, venku a v pohodě nejspíš ano.

S problémem, který jste popsala, nejste rozhodně sama. Podobné pocity zná většina žen, které jsou mezi 30 a 40 lety bez partnera a nejsou přitom single programově. Co se to s námi po třicítce děje?

Nejsou chlapi?

Náhlý pocit, že „muži nejsou“, přepadá ženy po třicítce proto, že se ocitají v nové životní etapě. Jednak se s lehkou nervozitou začínají rozhlížet po partnerovi pro život a rodinu, jednak se výběr skutečně mírně zúžil - někteří potenciální partneři už byli uloveni někým jiným. Trávíme většinu času v práci a nepotkáváme tolik vrstevníků jako dřív. Může tak vznikat dojem, že kolem nás není široko daleko nikdo, s kým bychom mohly mít přijatelný trvalý vztah.

Cynická feministka by podotkla, že takových mužů je obecně v Čechách kritický nedostatek. My ovšem nejsme feministický web ;-). Realita také snad tak špatná není. Muži by byli, ale jak oni, tak my pendlujeme mezi prací a domovem, veselá léta nezávazných zábav jsou pryč a navazování vztahů už nejde tak úplně samo jako dřív. Nepodléhejte iluzi, že muži to mají s navazováním vztahů jednoduché, že se jako nezadaní cítí skvěle a nedělají si starosti s hledáním partnerky. Také s tím často mají problém. Jde tedy o to, abychom se navzájem měli možnost potkat.

Co tedy podniknout?

Dokud jste nezadaná, měla byste: 1.) naučit se žít single co nejpříjemněji, netrpět při tom, a 2.) rozumným způsobem aktivně hledat partnera. Pouhé pasivní čekání, až někdo najde vás, by se nemuselo vyplatit. To, že momentálně nikoho nemáte, vnímejte jako dočasný stav, který jednou pomine. To vám umožní nepanikařit z budoucnosti. A využívat své svobody, dokud ještě můžete! Jsou to možná nejlepší léta vašeho života!

Být single je O.K.

Nevýhody single existence jsou jasné a nemusíme je vůbec probírat. Být single má ovšem i spoustu předností. Uvědomte si je!

 1. Klid a volnost. Co by za to zadané ženy daly! Žádné kontrolování, žádné připomínky, děláte si, co chcete, kdy chcete, nemusíte se přizpůsobovat ničím podivným zvykům. Tyto kvality svobodného stavu ovšem sama nejspíš plně doceníte až v době, kdy je jako zadaná už mít nebudete.
 2. Dostatek času a energie. Staráte se povětšinou jen sama o sebe. Domácí práce občas jsou docela příjemné, ale při systematickém vykonávání se z nich stává největší odsavač životní energie, jaký znám. Vy zatím svůj čas a energii můžete věnovat čemukoliv chcete: kariéře, studiu, lenošení, cestování, japonštině či africkým tancům. Nikdo (snad kromě rodičů) vám do toho nebude kecat.
 3. Finanční nezávislost. Vypadá to jako méně důležitá věc, ale není. Nakládání s penězi může být pro vztah smrtící. Bude-li např. váš partner hodně opatrný na peníze (česky: držgrešle), nebo bude chtít kontrolovat jakýkoliv váš výdaj, dlouho to nevydržíte. Zatím máte jako single ekonomickou svobodu..
 4. Na rozdíl od vašich již usazených kamarádek, vaše šance na vás ještě čekají. Ony už svou volbu (svůj kompromis) udělaly. A upřímně řešeno - s řadou z nich byste asi neměnila, že? Buďte rozhodně optimistka. Co vy víte, koho potkáte zítra? A než ho potkáte, hleďte si užívat života.

7 tipů pro nezadané ženy

 • Jste momentálně single, ale nejste zoufalá! Za nic na světě nepřiznávejte ani sama sobě, že jste snad nešťastná a osamělá. NE! Vaše heslo budiž „Ano, někoho hledám, ale můj život na tom nestojí. Žiju kvalitně i tak.“
  „Ano, někoho hledám, ale můj život na tom nestojí. Žiju kvalitně i tak.“
  Především to tak berte sama kvůli sobě. Ale tenhle vnitřní postoj hraje roli i při navazování vztahů. Existuje totiž jedna neomylná zkušenost: „nervózní žena na lovu“ vydává zřejmě nějaké varovné feromony, které eventuelní zájemce plaší. A naopak, jste-li vyrovnaná a v pohodě, lidi (muže) přitahujete.
 • Neberte si to osobně! Nejste sama proto,že jste divná (ošklivá, hloupá, nezajímavá), ale protože to prostě zatím nevyšlo. A taky to neznamená, že to nevyjde příště! Pozitivní přístup k eventuelním neúspěchům (a že je zažíváme všichni) vám umožní nevzdávat se a zachovávat si sebeúctu.
 • Ujasněte si priority. Co od partnera čekáte, co jste ochotná tolerovat a co už ne? Jsou vaše požadavky reálné? A naopak: Máte takový strach ze samoty, že chcete někoho mít za každou cenu? Je to vaše rozhodnutí, ale neradila bych vám to. Nejste žádné zlevněné zboží s prošlou zárukou! Lépe být chvíli spokojeně sama než nešťastná ve dvou.
 • Učte se chápat svoji momentální samotu ne jako katastrofu, ale jako šanci. Jako dočasný stav. Zakažte si úvahy typu „co když zůstanu už pořád sama“. Kdyby k tomu náhodou i jednou došlo, tak je dost času řešit to až potom.
 • Dokud jste single, žijte naplno! Teď a tady. Nečekejte, že život začne, až když si někoho najdete. Naopak! Někoho si najdete, pokud se budete cítit v rámci možností spokojená, budete žít aktivně a potkávat nové lidi. Pobytem ve společnosti také trénujete své sociální schopnosti a budete mezi lidmi (muži) uvolněnější.
 • Vyhledávejte příležitosti k seznamování. Snažte se vyskytovat v prostředích, kde můžete potkat
  „Nejsem zoufalá, jen mám prostě zájem někoho poznat.“
  zajímavé muže – sportovní kluby, společenské akce, zájmová sdružení atd. Využijte klidně „dohazování“ od přátel a známých nebo i seznamovací weby. Není to žádná ostuda. Znám řadu fungujících manželství, která se dala dohromady právě takhle. Podmínkou je mít trpělivost a respektovat i v této situaci pravidlo č. 1: „Nejsem zoufalá, jen mám prostě zájem někoho poznat.“
 • Pokud opravdu ztrácíte sebedůvěru, neváhejte s psychologickou pomocí. Není pravda, že má člověk své problémy zvládnout sám. A jsou situace, kdy kamarádka psychologa nenahradí. Psychoterapie, třeba jen pár sezení, vám uleví a pomůže udělat si jasno v sobě i ve svých vztahových potížích.

Na psychologa je ale zatím, milá Petro, času dost. Radši teď vyražte někam mezi lidi. A koukejte si tu svobodu užívat! :-))

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU