Darja Nečasová
Darja NečasováDvaatřicetiletá nezávislá novinářka, která má muže a dvě malé dcerky. Stará se také o rodinného rotvajlera, pokud jí zbyde trochu volna, ráda plete a háčkuje.

Je-li vám něco přes třicet a jste svobodná, podle statistik si žijete přímo báječně. Nejspíš bydlíte ve velkoměstě. Máte vysokou školu. Děláte kariéru. Dost vyděláváte, utrácíte za trendy hadříky a značkovou kosmetiku. Hodně cestujete, ale pláže v Chorvatsku, narvané rodinkami s dětmi, vás nechávají chladnou: vy spíš létáte na prodloužené víkendy do Londýna, Amsterdamu nebo Istanbulu. Věnujete se adrenalinovým sportům, chodíte na lekce flamenka a po večerech trsáte na tanečních párty jako zamlada – vlastně pardon, jaké „jako“? Stárnutí si totiž vůbec nepřipouštíte. Takhle si vám přinejmenším představují tvůrci nejrůznějších sociologických studií.

Praha nebo New York? Kdepak, Pelhřimov!

Realita ovšem může být značně odlišná. Pokud vám je něco přes třicet, jste svobodná a bydlíte v Pelhřimově, kde pracujete jako pokladní v místním supermarketu, máte prostě smůlu. Trendy hadříky si kupujete nanejvýš u Vietnamců; namísto prodloužených víkendů

„Mamince ani sousedkám nevysvětlíte, že být svobodná třicítka je hrozně in.“

v Londýně trávíte prodloužená odpoledne na místním koupališti; trsat na místní diskotéce byste sice teoreticky mohla, ale radši si to odpustíte, protože mezi tamější omladinou byste si připadala jako přestárlý exot. A svojí mamince ani ansámblu zvědavých sousedek v životě nevysvětlíte, že být svobodná třicítka je hrozně in.

Sex ve městě? Tak před pěti lety…

Náladu vám nejspíš nezvedne ani návštěva kina nebo pohled na televizní obrazovku, kde se to v poslední době svobodnými třicátnicemi jenom hemží. Scenáristé si jejich život obvykle představují jako dokonalou idylu. Bridget Jonesová i Ally McBealová většinu času (včetně pracovní doby) tráví splétáním a rozplétáním romantických zápletek s atraktivními protějšky, které většinou vypadají jako Hugh Grant, Colin Firth nebo Robert Downey jr. (kdežto jediným vaším nápadníkem za posledních pár let byl dvěstěkilový invalidní důchodce Jarda odnaproti).

Pan Božský? Ani náhodou. Místní opilec Jarda.

Už vůbec nemluvě o seriálu Sex ve městě, který se vás snaží přesvědčit, že nezadané třicítky nemají na práci nic jiného než popíjení koktejlů a nakupování bot na jehlových podpatcích od Manola Blahnika. A co je nejhorší: všechny tyhle filmy a seriály se vám marně snaží vsugerovat představu, že už za nejbližším rohem čeká nějaký ten pan Božský. Kdežto vy dobře víte, že za nejbližším rohem čeká nanejvýš nějaký zoufalec, kterého jste poznala přes internetovou seznamku.

„Svobodnou třicátnicí nebudete navždy.“

Reálný život svobodné třicátnice a něco zkrátka není žádný med. Je tu ale přece jen pozitivní světýlko na konci tunelu. Svobodnou třicátnicí totiž nebudete navždy. Buď jednoho dne někoho potkáte a vdáte se. Anebo se stanete svobodnou čtyřicátnicí. A sociologové, Hollywood, vaše maminka i sousedky nad vámi zlomí hůl.