Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ivona (50): Narozeninové gesto se změnilo v pokus, jak zmírnit krach manželství

Žena v lázních
Žena v lázních
Zdroj: Shutterstock

Je lehké vstoupit do manželství, je těžké ho opouštět. I když za jeho krachem stojí nevěra nebo city k někomu jinému, bolí, když musíte nadobro zlomit srdce tomu, komu jste slibovali lásku na celý život. Existuje méně bolestivá varianta?

Rána z čistého nebe

Ještě před půl rokem jsem se vznášela na obláčku pohody a do klubu padesátnic vcházela jako sebevědomá žena ve spokojeném manželství. Ani ve snu by mě nenapadlo, jak rychlý životní obrat mě čeká. A že za ním bude stát ten, pro kterého bych dýchala a věřila ve vzájemnou lásku a respekt, dokud nás smrt nerozdělí. Zřejmě jsem opomíjela varovné signály a žila jen pro to, co bylo zalité sluncem.

V den mých padesátých narozenin se sešlo široké příbuzenstvo a přátelé, aby mi popřáli všechno dobré do nové životní etapy. Bylo to příjemné setkání. Dlouhé hodiny jsem rozbalovala dárky, četla nejapná přání upozorňující na čarodějnický věk a rozšiřovala sbírku archivních vín. Manžel se nebavil zdaleka tak dobře. Seděl u grilu a poctivě poléval kýtu marinádou. Ten den jsem na dárek od něj čekala marně.

Jako v pohádce

Druhý den po snídani se ke mně naklonil, předal mi tajemnou obálku a průvodní komentář: "Doufám, že jsem vybral správně. Užij si to na maximum, nehleď na rodinu ani na peníze. Chci, abys věděla, že ty roky s tebou stály za to. A teď můžeš mít, co si jen zamaneš." Jeho slovům jsem nevěnovala až takovou pozornost, protože oči se mi zalily slzami.

Dostala jsem vysněný týdenní wellness pobyt v lázních na Slovensku. Byla jsem štěstím bez sebe. V tu chvíli jsem ho měla ještě o kapku radši. Když mě byl o měsíc později vyprovázel na nádraží, padla jsem mu kolem krku a naposledy mu z celého srdce poděkovala. Pak už jsem měla v hlavě jen uvolňující masáže, rašelinové zábaly a týdenní relax. Netušila jsem, že je to jen špinavý trik a manžel bude mít celý týden napilno.

Když muž miluje ženu

Cesta byla dlouhá. Nadšení mě přemáhalo a bránilo mi ve spánku. Nakonec jsem se nechala houpavým pohybem vlaku ukolébat a probudila se těsně před cílovou stanicí. Hluboký nádech a výdech. Týden pohody přede mnou. Užívala jsem si přesně tak, jak mi muž doporučil, ale ve vší počestnosti. I když se mi muži dvořili a zkoušeli galantní "lázeňské" triky, já zůstala věrná.

Jejich snaha mi přišla roztomilá, ale mám své hranice. Předposlední večer jsem trávila jako obvykle u stolu s drinkem a u poslechu živé hudby. Náhle se přitočil muž, který po mně od začátku mého pobytu pokukoval a nesměle mě požádal o tanec. Zábava byla v plném proudu a já poznala první tóny písně "Když muž miluje ženu" od Michaela Boltona. Tu píseň zbožňuji. Je to NAŠE píseň. Ta, která nás svedla dohromady a provází celým životem. Vymluvila jsem se na únavu a utíkala do svého pokoje. Poslední den a cestu domů jsem strávila myšlenkami na svého muže.

Důstojně?

Ve zmatku jsem nemohla najít klíče a zazvonila jsem. Dobývala jsem se do vlastního bytu. Z vedlejších dveří vyšla sousedka a v jejích očích jsem zahlédla stopy lítosti. Zrovna se nadechovala, aby mi cosi objasnila, když mi muž konečně otevřel. Rázný krok mě rychle přešel. Hned v předsíni stály kufry a z obývacího pokoje jsem slyšela ženský smích. Ani mě nepozdravil, pochopila jsem. "Užila sis to v lázních? Víš, prostě se to tak stalo. Chtěl jsem se rozloučit důstojně." Mlčky jsem vešla do kuchyně a otevřela šuplík. Oba popostoupili o pár kroků dozadu. S paličkou na maso jsem přešla místnost a vší silou udeřila do gramofonu a desek. Roztříštily se na kusy. Spadl mi kámen ze srdce, polkla jsem nahlas, odešla středem a kufry si nechala poslat ke kamarádce. Dodnes nevím, co jsem přehlédla, ale půl roku po jeho odporné zradě začínám znovu žít.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky