Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak se žilo ženám na středověkých hradech a zámcích: Minimum hygieny i soukromí

Na první pohled by se mohlo zdát, že život na hradě byl pohodlný. Opak je pravdou.
Na první pohled by se mohlo zdát, že život na hradě byl pohodlný. Opak je pravdou.
Zdroj: shutterstock.com

Středověk si představujeme jako "období temna" plné vojenských konfliktů, řvoucích a neoholených mužů, vyzývavých šenkýřek, špinavých ulic a všudypřítomného zápachu. Život v této éře asi nebyl jednoduchý, jak na vesnici, ve městě nebo na vzdáleném hradě. I když byla hygiena v dobách středověku oproti dnešku primitivní, neznamená to, že neexistovala. Jejími propagátorkami byly především ženy.  

Hrady byly srdcem středověké krajiny, postupně byly přestavovány na luxusnější zámky, které oproti studeným hradním zdem slibovaly kachlová kamna a estetičnost interiéru. Tyto budovy byly místem, které nikdy nespí. Na jedné ploše zde žila jak šlechta, tak rytíři či stráže a sloužící zajišťující soběstačnost. Život na hradě či na zámku byl naplněn neustálým hlukem. Ještě aby ne, když na hradě žilo i 100 lidí. A všichni celý den pobíhali, aby splnili svou práci a touhy svých pánů. A všichni si museli někde odskočit na záchod, umýt ruce nebo se koupat a vyčistit zuby. Že se v dobách minulých o hygienu naši předkové nestarali není tak úplně pravda.

Hrady a zámky byly místem , které nikdy nespí. Na jedné ploše zde žila jak šlechta, tak rytíři či stráže a sloužící zajišťující soběstačnost. Hrady a zámky byly místem , které nikdy nespí. Na jedné ploše zde žila jak šlechta, tak rytíři či stráže a sloužící zajišťující soběstačnost. Zdroj: shutterstock.com

Církev sice v dobách středověku očistu těla vodou zakazovala a voda byla často nosičem zákeřných nemocí, ale ani ten nejotrlejší špinavec nevydrží bez koupele věčně. Sloužící se odbíhali opláchnout do potoka či řeky v podhradí, šlechta spoléhala na kádě, které se jednou za čas napustily vodou, do níž se přidaly esenciální oleje nebo byliny a špína se dokonale vydrhla. Historikové také zjistili, že ženy si umývaly vlasy přibližně každé tři týdny a mezitím byly nucené používat různé kartáče, sloužící většinou na vyčesávání vší a všudypřítomných blech. I přesto, že si nikdo koupel cíleně neodpíral, nebyla tak častá, jako dnes. Říká se, že královna Alžběta I. se koupala jednou za měsíc a španělská královna Isabella se chlubila, že se v životě koupala jen dvakrát. I proto byla oblíbená tzv. vajíčka, která se nosila kolem krku a plnila vonnými silicemi.

O "místnosti, kam i král chodí sám" se říkalo, že to byl na hradě opravdu jediný prostor, kde měl člověk soukromí. Toaleta se skládala z lavičky s dírou, kterou propadávaly výměšky do jímky nebo do příkopu. Jelikož byl příkop obvykle tvořen stojatou vodou, především v létě si obyvatelé hradu užili své. Zápach byl často tak nesnesitelný, že někdy i obléhatelé stanovali mnohem dál, než by bylo normálně zvykem. Za období vlády Ludvíka XVI. a Marie Antoinetty už dokonce existoval na zámku ve Versailles odpadní systém trubek, které však naneštěstí neměly dlouhou životnost. Legendy hovoří o tom, že obsah kanalizace prosakoval do zdí pokojů a shromažďoval se ve sklepení zámku. Když navíc někoho přepadlo "tlačení střev" přímo na chodbě, šlechtic neměl problém přičapnout a potřebu vykonat. (Zdroj: www.exploring-castles.com, castle life)

Na první pohled by se mohlo zdát, že život na hradě byl pohodlný. Chladné kamenné zdi, malá okna, absence slunečního záření a tepla. Tak ale vypadala běžná praxe. Paní hradu se ani nemohla "vyřádit" v interiérovém designu. Vybavení bylo čistě praktické a zahrnovalo stoly, židle, truhly, později i postele a skříně. Ve fraucimoru se ale pánova manželka mohla realizovat především v oblasti šití a vyšívání. Vzdělané ženy také měly prostor si číst, hrát na hudební nástroj nebo malovat. Pokud byl hrad menší, paní měla na starosti i přidělování zásob, kontrolu služebníků i hradní pokladnici. Zbytek času mohla trávit v kostele, hraním her nebo péčí o svůj zevnějšek. (Zdroj: www.bl.uk, duben 2015)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky