Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jen pravidla hygge pro šťastný život nestačí, důležité je umět "pyt"

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (9)

"Hygge - prostě šťastný život" je poslední roky nesmírně populární. Našli v Dánsku recept na životní štěstí? V poslední době se zdá, že ne a také to vypadá, že hygge nahrazuje jiný fenomén.

Hygge 

"Útulno na duši", jak se hygge přezdívá, je čím dál oblíbenější. Zatímco jedni ho oslavují, druzí se pozastavují nad jeho podstatou. Bojí se, že se točí kolem designu a atmosféry a zapomíná se na jeho původní záměr. Lidská autenticita a preference, zvyky a povahové rysy jdou stranou. Je třeba si uvědomit, že hygge je stejně jako všechny ostatní životní styly hlavně o hledání životní rovnováhy. Spousta z nás ji ale nenajde za celý svůj život. 

Hygge je o krbu, přítmí, svíčkách s podmanivou vůní, jemných barvách od krémové po oříškově hnědou, o záplavě dek z merina a nekonečném množství bylinkového čaje. Příjemné a nerušivé prostředí může mít sice pozitivní vliv na lidskou psychiku, ale není možné se spoléhat na léčivé účinky pletených ponožek. 

Severský styl budí dojem luxusu a nedostupnosti. Kouzlo hygge je především v hlavě a v nastavení mysli. Permanentní stres a každodenní beznaděj zdraví neprospívá, ale zahlazování stop po klopýtnutí v osobní nebo pracovní rovině je opačný extrém. Potlačování emocí je z dlouhodobého hlediska pro lidský organismus toxické. Je třeba pečlivě vybírat, co je hodno okamžitého řešení. Některé lidi a zastánce hygge tento styl pohltí tak moc, že mu neobětují jen peníze a smýšlení o životě, ale i šatník, cestování, výchovu a stravování.

 

Šťasntý člověk je ten, který přijímá život se všemi jeho nedokonalostmi a umí překážky pokořit se vztyčenou hlavou a s úsměvem. 

Novinka

Slovo hygge pomalu vytlačují tři písmenka - pyt. „Dvæle“ (přetrvávání) nebo „krænkelsesparat“ (přecházení do útoku) už dávno nepatří mezi favority. Slovo pyt je těžko přeložitelné, v češtině pro něj neexistuje vhodný ekvivalent. Je to citoslovce, které říká "hoď to za hlavu".

Nezáleží na tom, jestli se jedná o pokutu za špatné parkování, těsné džíny, nekonečnou frontu v obchodě nebo prošlý jogurt, na který jste měli chuť. Stačí si zamumlat "pyt", povznést se nad všední problémy a neplýtvat energií při hledání viníka. Zapamatujte si toto magické slůvko a nenechte se zbytečně semlít malichernostmi. Život strašně rychle utíká, nikdo nevíme dne ani hodiny, a tak je určitě lepší si život zbytečně nekazit. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky